Na fałszywych papierach w Chile

Gabriel García Márquez
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Na fałszywych papierach w Chile
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Na fałszywych papierach w Chile to reportaż, skondensowana opowieść o sześciu tygodniach mrówczej pracy chilijskiego reżysera, figurującego na liście pięciu tysięcy wygnańców pozbawionych prawa powrotu do własnego kraju, który w warunkach absolutnej konspiracji przebywał sześć tygodni w Chile i rejestrował tamtejszą rzeczywistość po dwunastu latach rządów wojskowej dyktatury. Ten porywający reportaż, bogaty w obserwacje, obrazy, zdarzenia, okraszony niekiedy wisielczym poczuciem humoru, stanowi najwybitniejsze osiągnięcie w dziennikarskiej twórczości Marqueza. Wydawany po raz pierwszy w polskim przekładzie będzie dla polskiego Czytelnika równie interesującą lekturą jak Raport z pewnego porwania czy Opowieść rozbitka.
ISBN: 978-83-7079-781-2, 9788370797812
Wydawnictwo: Muza
Seria: Salsa
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Gabriel García Márquez Gabriel García Márquez
Urodzony 6 marca 1927 roku w Kolumbii (Aracataca)
Gabriel José de la Concordia García Márquez - kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1982) za „powieści i opowiadania,...

Pozostałe książki:

Sto lat samotności Miłość w czasach zarazy Rzecz o mych smutnych dziwkach O miłości i innych demonach Kronika zapowiedzianej śmierci Szarańcza Dwanaście opowiadań tułaczych Jesień patriarchy Dwie samotności. Dialog mistrzów Nie ma kto pisać do pułkownika Generał w labiryncie Opowiadania Opowieść rozbitka Raport z pewnego porwania Na fałszywych papierach w Chile Zła godzina Życie jest opowieścią Morze utraconych opowiadań i inne felietony : 1980-1984 Widzimy się w sierpniu Dialog lustra Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki Piętnaście opowiadań iberoamerykańskich Playboy. Opowiadania W tym mieście nie ma złodziei W zaczarowanym zwierciadle Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami Skandal stulecia i inne felietony z Europy i Ameryki 1955-1960
Wszystkie książki Gabriel García Márquez

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na fałszywych papierach w Chile? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-05-19
6 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla Reportarz i dokument L. iberoamerykańska Bez zachwytu

Po 12 latach od przymusowego opuszczenia Chile i bez prawa powrotu do Chile, powraca tam znany reżyser. Powraca pod zmienioną tożsamością i z ekipami filmowymi, które mają przedstawić prawdziwy obraz dyktatury wojskowej w Chile. On sam podsuwa tematy i miejsca różnym ekipom miejscowym i zagranicznym, które o sobie nawzajem nie wiedzą. Jest to dobrze zorganizowana akcja w której on jest jednym z elementów i swoją osobą potwierdza te fakty. Oczywiście na to nakładają się osobiste przekonania autora. Przyjechał tam aby potwierdzić pewne tezy, a nie pokazać kraj jakim jest w danym momencie. Przyjechał pokazać kraj w ruinie, a jak jej nie widać to trzeba szukać. Reportaż ciekawy, ale nie porywający. Ciekawe są obserwacje, spotkania i sama organizacja całego przedsięwzięcia. Jednak to wszystko tonie w opisach przemieszczania się. Reportaż został napisany z tezą, którą autor stara się udowodnić.
Interesujący, ale nie wzbudza żadnych emocji.

× 6 | link |
EK
@EwaK.
2022-08-18
5 /10
Przeczytane


Z mojego punktu widzenia sprawa wygląda tak - mojemu idolowi, Mistrzowi Marquezowi, pisarzowi wielkiego formatu, przydarzył się wypadek przy pracy. Książka nijaka i rozczarowująca, która będąc rzekomo pozycją reportażową ani mnie nie zainteresowała, ani niczego nie nauczyła.
Znany chilijski reżyser i scenarzysta Miguel Littin za działalność opozycyjną został wydalony z kraju, gdy obaliwszy prezydenta Salvadora Allende do władzy doszedł Pinochet i zaprowadził swój reżim i wojskowe rządy. Pod koniec lat 80 Littin wraz z ekipą filmową potajemnie wjechał do Chile, by nakręcić film dokumentalny, ukazujący stan kraju pod rządami junty.

Jak reportaż - to reportaż. Liczyłam na solidną porcję wiedzy o represjach w Chile, ale nic z tego. Wynudziłam się za to przy opisach wygibasów, które wyczyniali członkowie ekipy filmowej, by wywieść w pole reżimowych stróżów prawa, nie dać się złapać i nakręcić demaskatorski film dokumentalny. Film pewnie był świetny, ale książka zdecydowanie nie. Opisy przyklejania wąsów, doboru garderoby, nauka innego akcentu, zmiany taksówek, hoteli, grypsy i hasła i nieustające pokazywanie jakimi tępakami są członkowie junty, to nie są treści i wiadomości, których oczekiwałam. Pewnie zresztą niesłusznie, bo widać autor umyślił sobie „Mission Impossible” po chilijsku, ale niestety z Littina żaden Tom Cruis, a sposób opisania tej szpiegowskiej eskapady wywołuje raczej moje ha-ha-ha.

Nie przestaję wielbić Marqueza, ale o tym, że ktoś...

× 2 | Komentarze (2) | link |
@nadrektor
@nadrektor
2010-02-14
10 /10
Przeczytane Na mojej półce

ksiązka od której zaczęła się moja przygoda z Marquezem. Zdecydowanie odbiega klimatem od mroczno- dekadenckich historii jej autora, ale zachwyca konkretnością, rzetelnością, przejrzystością i, co najważniejsze, zgrabnością akcji. Czytając ją ma się wrażenie, że jest absolutnie kompletna, każdy opis jest dokładnie tam gdzie trzeba, a żaden wyraz nie jest dodany ""na siłę". Wszystko wymierzone i wycyrklowane. Na prawdę polecam!

| link |
@emilia_miszczuk
@emilia_miszczuk
2022-11-08
8 /10
Przeczytane
@basjana
@basjana
2011-11-05
8 /10
Przeczytane
@schizma
@schizma
2010-08-18
8 /10
Przeczytane
@wyciszka
@wyciszka
2008-09-20
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Na fałszywych papierach w Chile. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl