Na Zachodzie bez zmian

Erich Maria Remarque
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 88 ocen kanapowiczów
Na Zachodzie bez zmian
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 88 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść "Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach I wojny światowej.

Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny.

Czymże jednak jest ten obowiązek? – pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich samych jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów.

Okrucieństwo wojennej machiny, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie – i w tym sensie są oni dosłownie „straconym pokoleniem”. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci – wszystko to sprawia, że "Na Zachodzie bez zmian" do dziś przejmuje grozą.
Tytuł oryginalny: Im Westen nichts neues
Data wydania: 2014-06-24
ISBN: 978-83-7510-390-8, 9788375103908
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 192
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Erich Maria Remarque Erich Maria Remarque
Urodzony 22 czerwca 1898 roku w Niemczech (Osnabrück)
Niemiecki pisarz, weteran I wojny światowej. Do jego najwybitniejszych dzieł należą powieści „Na Zachodzie bez zmian” i „Łuk triumfalny”.

Pozostałe książki:

Czas życia i czas śmierci Łuk triumfalny Na Zachodzie bez zmian Trzej towarzysze Czarny obelisk
Wszystkie książki Erich Maria Remarque

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Beznadzieja okopów

WYBÓR REDAKCJI
4.02.2020

I Wojna światowa nie istnieje w polskiej świadomości na tych samych zasadach co w Europie Zachodniej. Dla nas i dla innych środkowoeuropejskich narodów ten konflikt był krwawą drogą do niepodległości, straszną ale ostatecznie nagrodzą wolnością, podczas gdy dla reszty kontynentu "Wojna kuzynów" to wielka bezsensowna rzeźnia, wywołana przez obrażaj... Recenzja książki Na Zachodzie bez zmian

@Mackowy@Mackowy × 28

Na Zachodzie bez zmian

10.07.2022

"Na Zachodzie bez zmian” należy do nurtu literatury pacyfistycznej i skupia się na czasach I wojny światowej. Grupa licealistów przygotowujących się do matury udaje się na front za namową głównie jednego ze swoich nauczycieli nazywanego przez nich Kantorkiem. Jeden z nich Paweł Baumer pełni rolę narratora i opowiada o tym jak potoczyły się losy pr... Recenzja książki Na Zachodzie bez zmian

Na zachodzie bez zmian

9.02.2012

"Na zachodzie bez zmian", zanim stało się moją lekturą obowiązkową na egzamin z Dwudziestolecia Międzywojennego, cierpliwie zajmowało swoje miejsce na liście do przeczytania. Na egzamin nie zdążyłam. Zostało mi 80 stron, które pochłonęłam w czasie międzysemestralnej przerwy. O książce można powiedzieć wiele, ale najważniejsze wydaje się być antywoj... Recenzja książki Na Zachodzie bez zmian

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2021-11-04
10 /10
Przeczytane

Ciężka i smutna.
Wiedziałam, że klasyk i zawsze chciałam przeczytać.
Nie wiedziałam, że aż tak ciężka i aż tak smutna.

× 16 | link |
@kathij
2007-08-27

Ta książka mówi sama za siebie... dzieło wtedy prawie trzydziestoletniego Remaque'a, które powstało podczas jego pobytu w Lazarecie. Remarque sam nie zdołał wykazać się wiele na froncie, ale za pomocą uzbieranych materiałów, rozmów z żołnierzami oraz własnych zdolności powstało dzieło, które jest reprezentatywne dla całego pokolenia młodych zdolnych mężczyzn, którzy posmakowali gorzkiej rzeczywistości wojennej... styl "ciężki"...dla niektórych czytelników zapewnie szokujący... naturalizm oraz brak upiększeń sprawiają, że dzieło to jest autentyczne. Kto jeszcze nie przeczytał...ten zdecydowanie powinien.Gorąco polecam!!!

× 5 | link |
@Deutschland91
2019-10-30
9 /10
Przeczytane Obyczajowe/z historią w tle

Jest to mocna i niezwykle przejmująca relacja młodych chłopców, którym wojna odebrała najpiękniejsze lata życia. Całość wydarzeń śledzi się z perspektywy jednego z młodych żołnierzy, Paweł, który jest narratorem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń wprowadza czytelnika w brutalny świat wojennej machiny. Główny bohater krok po kroku relacjonuje przebieg dnia, miałam wrażenie,że siedzę obok niego i słucham strasznych wspomnień młodego człowieka doświadczonego przez życie, niezwykle mocne opisy,które zapadają w pamięć. Paweł Bäumer zdobył moją sympatię od pierwszych stron, trudno też jest być obojętnym na tragiczne wydarzenia, które go spotykają.Sama historia jest oparta na prawdziwych przeżyciach autora,który jako nastolatek sam walczył na froncie. Również uważam, że książka powinna być lekturą w szkole średniej. Pokazuje, że wojna zostawia swoje piętno na życiu każdego, w czasie, gdzie trzeba było szybko dorosnąć, być świadkiem śmierci bliskich przyjaciół. Momentami książka nieco nużąca, ale jak najbardziej warta przeczytania. Po lekturze nie można przestać o niej myśleć.

× 4 | link |
@Sun.shine
2012-05-16
8 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Przeszłość dziś. Historia

Książka tragicznie prawdziwa. Jak autor sam zaznaczył jest ona o pokoleniu zniszczonych przez wojnę, nawet jeśli uniknęli jej kuli. "Na zachodzie bez zmian", jest idealnym tytułem, gdyż większość książki jest właściwie taka sama. Front, szpital, zabici i tylko czasem jakieś lepsze wspomnienie. Mimo że to ciężka lektura jest dobrym świadectwem pokolenia, które walczyło na frontach I wojny światowej. Pierwszej wojny, która była tak okrutna, w której posunięto się do najtragiczniejszych metod walk, w której zginęło tylu ludzi i tyle samo już na zawsze zraniła. Niemal mimetyczna opowieść, na pewno warta przeczytania.

× 3 | link |
AG
2012-09-15
10 /10
Przeczytane Responsabilités scolaires... Sésame

Sugestywna, dająca do myślenia, a przy tym odarta z osobistych wyznań. Książka ta jest wyjątkowa, bo chyba bezprecedensowa. Pisana niemal z reporterską dokładnością, ukazuje nam całą prawdę z życia żołnierzy na froncie. Z jednej strony ich dehumanizację, a z drugiej celebrację najdrobniejszych czynności, które w czasie wojny nabierają szczególnego znaczenia. Lekturę tej książki polecam każdemu. Ku przestrodze.

× 3 | link |
@karolas2
2010-10-07
Taki to mroczny czas.....

Rzadko czytam książkę kilka razy, ale do tej raz na jakiś czas powracam. Po pierwsze dlatego, że również uważam, że jest to najlepsza powieść E.M. Remarque'a, po drugie to znakomite ujęcie mechanizmu destrukcji człowieka podczas wojny i po trzecie dlatego, że ukazuje ludzkie oblicza żołnierzy niemieckich wciągniętych w wir działań wojennych wprost ze szkolnej ławy.

× 3 | link |
@tidesson
2009-05-14
10 /10
Przeczytane Posiadane

Remarque pokazał wojnę z perspektywy młodego człowieka, który prosto ze szkoły wyruszył na front. Zderzenie z brutalnym światem okopów, gdzie nigdy nie jest się pewnym niekiedy następnej minuty, bardzo naturalistyczne opisy i wojna nie jako pole chwały, lecz jako piekło. Najlepsza książka antywojenna jaką do tej pory czytałem.

× 3 | link |
@Justynaa0206
2011-02-06
10 /10
Przeczytane

Polecono mi ją w bibliotece i powiem szczerze, że na początku nie miałam ochoty jej czytać. Jednak kilkanaście stron wystarczyło żebym zmieniła zdanie. Przejmująca i prawdziwa opowieść. Kiedyś na pewno do niej wrócę, oceniam na 5.

× 3 | link |
PI
2008-08-15

Książka opowiada drugą stronę wojny zwykłego chłopaka który po szkole wstąpił do armii wszystkie niedogodności 1 wojny światowej...polecam!

× 2 | link |
@ketchup_suicide
2010-12-27
10 /10
Przeczytane

Nie mogę wyjść z podziwu dla tej książki. Naturalizm oraz obrazowe ukazanie okrucieństwa frontu powoduje, że łza w oku się kręci. 5/5

× 2 | link |
@ziolko
2009-07-13
10 /10
Przeczytane

jedna z moich ulubionych.. czy i ja byłabym zdolna tak szybko i z taką determinacją przystosować się do bezwzględnych reguł wojennych??walka o przetrwanie, o normalne życie..ale czy powrót do normalności naprawdę jest możliwy??

× 1 | link |
@Sky
2014-02-21
Przeczytane

interesująca, ukazująca przeżycia młodych, 20-letnich ludzi podczas I wojny światowej. daje do myślenia

× 1 | link |
@frodo
2009-08-29
10 /10
Przeczytane

Warto ją przeczytać przed kolejną rocznicą wybuchu wojny. Ku przestrodze.

× 1 | link |
@malwinka
2008-05-10

okrucieństwo wojny, upadek norm moralnych i bezsilność gdy nie jest się w stanie temu przeciwstawić - kto lubi moralne dylematy będzie tą książką usatysfakcjonowany

| link |
@psychiczna
2016-07-19
Przeczytane

Książka pobudza do refleksji, świetnie zostały ukazane przemyślenia młodego głównego bohatera, którego wciągnęła bezlitosna maszyna, jaką jest wojna.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ileż niedoli mogą zawierać takie dwie małe plamki, tak małe, że można je zakryć kciukiem, oczy ludzkie.”
× 1
#
“Wojna zepsuła nas do wszystkiego. Ma słuszność. My nie jesteśmy już młodzieżą. Nie pragniemy już zdobyć świata szturmem. Jesteśmy uciekinierami. Uciekamy sami przed sobą. Przed naszym życiem. ...”
× 1
#
“Książka ta niema być oskarżeniem ani też wyznaniem. Ma tylko podjąć próbę udzielenia wieści o pokoleniu, które wojna zniszczyła- nawet gdy uchroniło się przed jej granatami.”
× 1
#
“Powstaję. Jestem bardzo spokojny. Niechaj mijają miesiące i lata, niczego więcej już mi nie odbiorą, niczego już odebrać nie mogą. Tak bardzo jestem sam, tak niewyczekujący niczego, iż mogę wy...”
× 1
#
“Jestem młody, mam dwadzieścia lat; ale z życia nie znam nic poza rozpaczą, śmiercią, trwogą i spojeniem w jeden łańcuch najniedorzeczniejszej płaskości z całą otchłanią cierpienia. Widzę, iż p...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl