Na Zachodzie bez zmian

Na Zachodzie bez zmian
4.62
Ocena 4.62 na 5 możliwych
Na podstawie 63 ocen kanapowiczów
Nowy przekład Ryszarda Wojnakowskiego Powieść Na Zachodzie bez zmian należy d...
Nowy przekład Ryszarda Wojnakowskiego Powieść Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do ?straconego pokolenia?: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto-, dziewiętnast...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788375103908
Wydawnictwo: Rebis

Recenzje

Na zachodzie bez zmian
"Na zachodzie bez zmian", zanim stało się moją lekturą obowiązkową na egzamin z Dwudziestolecia Międzywojennego, cierpliwie zajmowało swoje miejsce na liście do przeczytania. Na egzamin nie zdążyłam. Zostało mi 80 stron, które pochłonęłam w czasie międzysemestralnej przerwy. O książce można powie...
Napisz swoją opinię

Opinie

@kathij
@kathij 2007-08-27
Ta książka mówi sama za siebie... dzieło wtedy prawie trzydziestoletniego Remaque'a, które powstało podczas jego pobytu w Lazarecie. Remarque sam nie zdołał wykazać się wiele na froncie, ale za pomocą uzbieranych materiałów, rozmów z żołnierzami oraz własnych zdolności powstało dzieło, które jest reprezentatywne dla całego pokolenia młodych zdolnych mężczyzn, którzy posmakowali gorzkiej rzeczywistości wojennej... styl "ciężki"...dla niektórych czytelników zapewnie szokujący... naturalizm oraz brak upiększeń sprawiają, że dzieło to jest autentyczne. Kto jeszcze nie przeczytał...ten zdecydowanie powinien.Gorąco polecam!!!
@Sun.shine
@Sun.shine 2012-05-16
Przeczytane (2012-05-16)
Książka tragicznie prawdziwa. Jak autor sam zaznaczył jest ona o pokoleniu zniszczonych przez wojnę, nawet jeśli uniknęli jej kuli. "Na zachodzie bez zmian", jest idealnym tytułem, gdyż większość książki jest właściwie taka sama. Front, szpital, zabici i tylko czasem jakieś lepsze wspomnienie. Mimo że to ciężka lektura jest dobrym świadectwem pokolenia, które walczyło na frontach I wojny światowej. Pierwszej wojny, która była tak okrutna, w której posunięto się do najtragiczniejszych metod walk, w której zginęło tylu ludzi i tyle samo już na zawsze zraniła. Niemal mimetyczna opowieść, na pewno warta przeczytania.
@Castiel
@Castiel 2012-09-15
Przeczytane (2012-01-01)
Sugestywna, dająca do myślenia, a przy tym odarta z osobistych wyznań. Książka ta jest wyjątkowa, bo chyba bezprecedensowa. Pisana niemal z reporterską dokładnością, ukazuje nam całą prawdę z życia żołnierzy na froncie. Z jednej strony ich dehumanizację, a z drugiej celebrację najdrobniejszych czynności, które w czasie wojny nabierają szczególnego znaczenia. Lekturę tej książki polecam każdemu. Ku przestrodze.
@karolas2
@karolas2 2010-10-07
Rzadko czytam książkę kilka razy, ale do tej raz na jakiś czas powracam. Po pierwsze dlatego, że również uważam, że jest to najlepsza powieść E.M. Remarque'a, po drugie to znakomite ujęcie mechanizmu destrukcji człowieka podczas wojny i po trzecie dlatego, że ukazuje ludzkie oblicza żołnierzy niemieckich wciągniętych w wir działań wojennych wprost ze szkolnej ławy.
@tidesson
@tidesson 2009-05-14
Przeczytane (2009-05-14)
Remarque pokazał wojnę z perspektywy młodego człowieka, który prosto ze szkoły wyruszył na front. Zderzenie z brutalnym światem okopów, gdzie nigdy nie jest się pewnym niekiedy następnej minuty, bardzo naturalistyczne opisy i wojna nie jako pole chwały, lecz jako piekło. Najlepsza książka antywojenna jaką do tej pory czytałem.
@Justynaa0206
@Justynaa0206 2011-02-06
Przeczytane (2011-01-01)
Polecono mi ją w bibliotece i powiem szczerze, że na początku nie miałam ochoty jej czytać. Jednak kilkanaście stron wystarczyło żebym zmieniła zdanie. Przejmująca i prawdziwa opowieść. Kiedyś na pewno do niej wrócę, oceniam na 5.
@ziolko
@ziolko 2009-07-13
Przeczytane (2009-07-13)
jedna z moich ulubionych.. czy i ja byłabym zdolna tak szybko i z taką determinacją przystosować się do bezwzględnych reguł wojennych??walka o przetrwanie, o normalne życie..ale czy powrót do normalności naprawdę jest możliwy??
@malwinka
@malwinka 2008-05-10
okrucieństwo wojny, upadek norm moralnych i bezsilność gdy nie jest się w stanie temu przeciwstawić - kto lubi moralne dylematy będzie tą książką usatysfakcjonowany
@psychiczna
@psychiczna 2016-07-19
Przeczytane (2016-07-19)
Książka pobudza do refleksji, świetnie zostały ukazane przemyślenia młodego głównego bohatera, którego wciągnęła bezlitosna maszyna, jaką jest wojna.
PI
@pawlukiewicz666 2008-08-15
Książka opowiada drugą stronę wojny zwykłego chłopaka który po szkole wstąpił do armii wszystkie niedogodności 1 wojny światowej...polecam!
Na Zachodzie bez zmian

Nowy przekład Ryszarda Wojnakowskiego Powieść Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do ?straconego pokolenia?: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? ? pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie ? i w tym sensie są oni dosłownie ?straconym pokoleniem?. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci ? wszystko to sprawia, że Na Zachodzie bez zmian do dziś przejmuje grozą. Erich Maria Remarque (1898-1970), nim zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści Na Zachodzie bez zmian, parał się dziennikarstwem, był też księgowym i organistą. Po dojściu do władzy Hitlera książki Remarque?a trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony obywatelstwa niemieckiego. Lata II wojny światowej spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści ? Czas życia i czas śmierci. Autor Łuku triumfalnego nie był eksperymentatorem. Uznanie czytelników i krytyki zdobył za jędrny styl, ?publicystyczną? aktualność tematyki, mistrzowskie budowanie scenerii i sylwetek bohaterów. Dom Wydawniczy REBIS spośród jego utworów opublikował m.in. Trzech towarzyszy, Nim nadejdzie lato, Hymn na cześć koktajlu, Cienie w raju, Noc w Lizbonie, a także w nowym przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego Łuk triumfalny.

Współtworzący tą stronę
puchar @vanin @vanin pierwsza opinia