Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć i inne opowiadania

Paolo Bacigalupi
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć i inne opowiadania
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Pompa numer sześć to debiut Paolo Bacigalupiego ? ten zbiór opowiadań pokazuje siłę i zasięg opowiadania fantastycznego. Sednem twórczości Paolo jest krytyka społeczna, polityczna przypowieść i dyskurs ekologiczny. Każde z zawartych tu opowiadań ostrzega i jednocześnie zachwyca się tragikomedią ludzkich przeżyć. Utwory Paolo ukazywały się już w różnych dorocznych antologiach, były nominowane do Nebuli i Hugo oraz zdobywały nagrodę Theodore Sturgeona za najlepsze opowiadanie fantastyczne.
Człowiek z żółtą kartą - Paolo Bacigalupi
Fletka - Paolo Bacigalupi
Kaloriarz - Paolo Bacigalupi
Kieszeń pełna dharmy - Paolo Bacigalupi
Ludzie piasku i popiołu - Paolo Bacigalupi
Łowca tamaryszków - Paolo Bacigalupi
Maleńkie ofiary - Paolo Bacigalupi
Miękki - Paolo Bacigalupi
Nakręcana dziewczyna - Paolo Bacigalupi
Paszo - Paolo Bacigalupi
Pompa nr 6 - Paolo Bacigalupi
Regulator - Paolo Bacigalupi
Tytuł oryginalny: The Windup Girl. Pump Six
Data wydania: 2011-01-12
ISBN: 978-83-7480-193-5, 9788374801935
Wydawnictwo: MAG
Seria: Uczta Wyobraźni
Stron: 720

Autor

Paolo Bacigalupi Paolo Bacigalupi
Urodzony 6 sierpnia 1972 roku w USA (Paonia, Kolorado)
Amerykański autor fantastyki, którego twórczość zalicza się do nurtu fantastyki ekologicznej. Laureat licznych nagród, m.in. Nebuli, Hugo, Campbella i Locusa. Pisarz urodził się na początku lat 70. XX wieku; wychowywał się w hippisowskiej rodzini...

Pozostałe książki:

Zatopione miasta Złomiarz Nakręcana dziewczyna Wodny nóż Epopeja. Legendy fantasy
Wszystkie książki Paolo Bacigalupi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Cel istnienia

29.01.2011

Wydawnitwo Mag postanowiło wydać twór nietypowy: w jednym egzemplarzu umieszczono zbiór opowiadań oraz powieść. Zastanawiałam sie (nawet jeszcze na początku czytania), jak to w praktyce wyjdzie, jakie będzie odczucie czytelnika. Teraz wiem - dla mnie jest to ok :). Bacigalupi funduje nam niesamowitą wizję przyszłości. Powiedzcie no, młodzi i odrob... Recenzja książki Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć i inne opowiadania

Moja opinia o książce

Opinie

@Maynard
2012-09-21
10 /10
Przeczytane U mnie na półce OKŁADKI / WYDANIA które rzuciły mnie na kolana Science-Fiction: moje "oświecenie" i powrót na łono gatunku Worek z gnomami - fantastyka w opowiadaniu i miniaturze Laureaci nagród: LOCUS, NEBULA, HUGO, BSFA

Fantastyka ekologiczna pełną gębą, napisana nowatorsko i z "przytupem". Sięgnąłem po nią zachęcony licznymi pozytywnymi recenzjami i się nie zawiodłem. Autor ma świeże pióro, operuje prostym językiem a fabułę dawkuje miarowo, odsłaniając swoje wizje z precyzją i spokojem florysty bonsai. MAG wydał w jednym tomie zarówno opowiadania jak i powieść Bacigalupiego, więc tak naprawdę, powinno się o książce pisać dwa razy. Zaczynamy: POMPA NUMER SZEŚĆ - doskonały, choć jak zawsze w przypadku zbioru opowiadań tego samego autora, niezwykle nierówny. Mamy tu historie rewelacyjne ("Regulator", "Ludzie piasku i popiołu", "Fletka"), dobre ("Człowiek z żółtą kartą", "Pompa numer sześć", "Paszo") jak i zupełnie mierne ("Łowca tamaryszków", "Miękki"). W każdym z nich, jednak ukryte są całe tony literackiego potencjału oraz hektolitry nieprzedestylowanej, futurystycznej wyobraźni autora. Każde z opowiadań zbiorku nadałoby się na kilkusetstronicową powieść, a ich klimat pozostawia w czytelniku nieodparte wrażenie niedosytu i literackiego "głodu". Fabuła "światów" Bacigalupiego to bliżej nieokreślona, dołująca przyszłość gdzie ludzie to albo zdehumanizowane, wszystkożerne (dosłownie) pełne wszczepów pół-cyborgi, przedłużający życie i eliminujący dzieci nieśmiertelni lub żebrzący na ulicach uchodźcy. Przykłady można mnożyć. Fabuła też nie pozostawia w nas światełka nadziei, a raczej odwrotnie, zmusza nas do głębszego zastanowienia się nad przyszłymi losami Ziemi. Czy czeka nas eksterminacja wszy...

| link |
@BagatElka
2019-11-05
10 /10
Przeczytane 2018 ZZZ....oddane

"Recydywa.Duże słowo na dziewczyny z uzależnieniem.Jak wszarze albo kokainiści,ale dziwaczniejsze i bardziej destrukcyjne.Ćpun przynajmniej ma z tego jakąś przyjemność.Kto,do cholery,decyduje się mieszkać w ciemnej norze,między obsranymi pieluchami,jedzeniem w proszku i nie dosypiać przez całe lata? Całe to rozmnażanie to anachronizm - dwudziestojednowieczna rytualna tortura,która jest już zupełnie niepotrzebna.Ale babki ciągle chcą cofnąć zegar i rodzić te szczeniaki,małe gadzie móżdżki zafiksowane na przekazaniu własnego DNA. Co roku jest nowy miot,małe bąble potomstwa wyskakują to tu,to tam,jak konwulsje gatunku,który chce zacząć od początku i wznowić bieg ewolucji,jakby nie było jasne,że już wygraliśmy"

Kto zaczytuje się w fantastyce - słodkiej,lekkiej i bajkowej - powinien trzymać się z daleka od twórczości Paulo Baciagalupi.
Świat przyszłości,przez niego wykreowany,to smutne miejsce.Miejsce pełne brutalności,cierpienia,smutku i straconych szans.
To apokaliptyczna wizja pełna smrodu,przygnębienia i braku nadziei.
Świat zniszczony przez ludzką pychę,głupotę i zachłanność i przez to okrutnie wiarygodny.To fantazja zrodzona z naszych największych grzechów i wcale nie wygląda jak wytwór wyobraźni pisarskiej.Ma się wrażenie,że to okrutna przepowiednia,do której spełnienia już zmierzamy.

| link |
@oisaj
2011-08-17
10 /10
Przeczytane

Znakomite ! Zdecydowanie polecam, recenzja się pisze

| link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
9 /10
Przeczytane PRZENIESIONE Uczta Wyobraźni Safety 2014 Posiadam 2012 Zbiory opowiadań Sprzedane
@vonHuuss
2019-12-30
8 /10
Przeczytane [gat] Fantasy / Sci-Fi 2015
@Beata_
2019-11-12
9 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@Kobaltowa
2012-06-08
10 /10
Chcę przeczytać
PI
2011-07-15
10 /10
Przeczytane
@enga
2011-01-27
8 /10
Przeczytane Recenzyjne Własne

Cytaty z książki

O nie! Książka Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć i inne opowiadania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl