Nie gaś światła

Bernard Minier
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Nie gaś światła
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Bernard Minier powraca z thrillerem o manipulacji i osaczeniu, w którym gra na najintymniejszych koszmarach, fobiach i obsesjach nie tylko swoich bohaterów, lecz także czytelników. W wigilijny wieczór Christine Steinmayer, znana dziennikarka radiowa, wybiera się na pierwsze spotkanie z rodzicami narzeczonego. Przed wyjazdem znajduje w swojej skrzynce na listy osobliwą przesyłkę. Jest to anonim, w którym ktoś informuje ją, że zamierza popełnić samobójstwo. Pomyłka? Niewczesny żart? Wokół kobiety zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Ktoś próbuje ją zaszczuć, odizolować od otoczenia, doprowadzić do obłędu. W tym samym czasie komendant Martin Servaz, znany nam już doskonale z poprzednich powieści, który po traumatycznych przejściach przebywa w ośrodku dla policjantów w depresji, także otrzymuje niezwykłą przesyłkę: magnetyczny klucz do hotelowego pokoju i bilecik z datą i godziną spotkania. Perspektywa nowego śledztwa wyrywa policjanta z letargu. Czy coś łączy te dwa wątki?
Tytuł oryginalny: N'éteins pas la lumière
Data wydania: 2014-09-23
ISBN: 978-83-7818-606-9, 9788378186069
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Martin Servaz, tom 3
Stron: 504
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Bernard Minier Bernard Minier
Urodzony 26 sierpnia 1960 roku we Francji (Béziers, Francja)
Pisarz francuski, autor powieści kryminalnych. Urodził się w Béziers, a dorastał na południowym wschodzie Francji, u stóp Pirenejów. W 1982 na rok wyjechał do Hiszpanii. Po powrocie do kraju w 1984 rozpoczął pracę jako celnik, awansując z czasem na ...

Pozostałe książki:

Bielszy odcień śmierci Krąg Lucia Nie gaś światła Siostry Paskudna historia Na krawędzi otchłani Dolina Noc Polowanie Spirala zła
Wszystkie książki Bernard Minier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Z Mahlerem ramię w ramię

23.02.2020

Jest wigilijny wieczór. Christine Steinmayer wybiera się na uroczystą kolację do swojego narzeczonego Geralda. Chwilę przed wyjściem odnajduje w swojej skrzynce pocztowej anonim, w którym nieznajoma kobieta informuje, że zamierza popełnić samobójstwo. Christine jest racjonalistą, pracuje w radiu, zdaje sobie sprawę, że taki list może być kiepskim ... Recenzja książki Nie gaś światła

@Natula@Natula × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Eli1605
2021-01-08
9 /10
Przeczytane Posiadam 2021 Zagraniczni autorzy E-book 2021 2021

Tak książka przeraża. Cały czas czytając miałam wrażenie, że otacza mnie jakieś zło, że atmosfera jest przesiąknięta bólem, obłędem, strachem, wręcz paniką. Najgorsze jest to, że taka sytuacja może przytrafić się każdemu. To nieprawdopodobne, że tak łatwo można zniszczyć komuś życie, sprowadzić go do kupki nieszczęścia, wyalienowania i utraty wszystkich bliskich, przyjaciół i znajomych, obłędu popychającego do odebrania sobie życia. A wszystko może dziać się wokół nas. Autor wcisnął, a właściwie wdeptał, mnie w fotel i ciągle nie mogę jeszcze wstać. Tylko jak na książkę o komendancie Martinie Servazie trochę brakowało mi właśnie tego bohatera. Jego obecność na stronach książki była właściwie marginalna. Nie mniej jednak to połączył luźne nitki i dotarł do kłębka. I super zakończenie. Polecam.

× 26 | Komentarze (1) | link |
@Zuell_Zuell
2020-02-03
8 /10
Przeczytane Kryminał, sensacja, thriller --- światowa

 Dobry thriller psychologiczny. Christine, młoda dziennikarka radiowa, zaczyna odbierać swoiste ataki przemocy psychicznej ze strony nieznanego prześladowcy, którego poczynania szybko stają się coraz bardziej bliskie, śmiałe i bezwzględne.
Choć intryga zarysowuje się nieśpiesznie i z początku może wydać się schematyczna, jednak kiedy pojawia się uczucie lęku i zagrożenia, fabuła wciąga i trzyma w napięciu do końca.
Bernard Minier potrafi budować mocną powieściową atmosferę — pełną mroku i niepewności, zaskakujących obrazów ludzkich fobii i obsesji, a jednocześnie opartą na poczuciu realności wydarzeń i logicznych zachowań.
Książka jest ciekawie skonstruowana. Dwutorowa fabuła (rozwiązania sprawy tajemniczego samobójstwa poszukuje komendant Servaz) wyzwala pełne ekscytacji
oczekiwanie na połączenie dwóch głównych wątków. Chociaż nie przytłacza nadmiarem postaci, to tak przedstawia ich historie i motywacje, że nic nie jest oczywiste. I naprawdę umiejętnie podrzuca błędne tropy, do końca nie możemy być pewni zakończenia. 

× 19 | link |
@anetakul92
@anetakul92
2019-11-09
7 /10
Przeczytane

Trzecia cześć książki z komisarzem Martinem Servaz.
Jak zwykle Minier pokazał, że potrafi pisać i znowu zupełnie inna została obrana stylistyka.

Co mi się podobało w tej książce to, że Minier umieścił w niej również polski wątek. Byłam mile zaskoczona początkiem książki. Dziękuję Minierowi, że pamiętał o polskich fanach jego twórczości.

Podobała mi również się akcja, która rozgrywała się z Christine. To jak po kolei jej życie stawało się piekłem i to jak główna bohaterka odnalazła w sobie siłę, aby zmierzyć się z osobą, która za tym stoi.
Świetnie był pokazany obraz relacji między siostrami i skrywana za tym tragedia. Troszkę zabrakło mi rozwinięcia, ale to przecież nie książka o historii rodzinnej Christine. Pomimo tego, że główna bohaterka mocno mnie irytowała i nie mogłam odnaleźć dla niej współczucia, to jednak jej kibicowałam.

Jestem zachwycona taktyką Miniera, to jak (nie wiem czy świadomie) dokształcał mnie przez ten cały czas. Motyw astronomiczny był bardzo ciekawy i po przeczytaniu miałam ochotę sprawdzić czy informacje zawarte w książce są prawdziwe; jednak niepotrzebnie, bo wyjaśnienie było po słowie autora.

Co mi się nie podobało to przewidywalne zakończenie. Wkurzał mnie również komisarz Servaz z tym swoim wzdychaniem do ducha Marianne. (Czemu mi to zrobiłeś Bernardzie? Już naprawdę jestem zmęczona to toksyczną, dawną miłością komisarza).

Książka ogólnie jednak mi się podobała. Nie zabrakło w niej akcji, a o to...

× 13 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-23
7 /10
Przeczytane Thriller/kryminał/sensacja Zimowo i mroźnie ❄ Mam w domu 📚

W trzeciej części cyklu o Martinie Servazie nasz główny bohater wylądował w ośrodku dla policjantów z depresją. Szkoda chłopa, ale tak jak już stwierdziłam wcześniej - taki wzór bohatera jest obecnie najbardziej pożądany w tego typu literaturze. Normalni, zrównoważeni policjanci są raczej passé. Według autorów thrillerów - jak nie masz burzliwej, dramatycznej przeszłości i problemów natury emocjonalnej - po prostu nie nadajesz się do łapania groźnych psychopatów ;)

Bernard Minier nie szczypał się tym razem z zakręcaniem fabuły do granic możliwości. Po skończeniu czytania zastanawiałam się jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji w prawdziwym życiu. Wynik moich rozważań raczej nie przemawiał na korzyść autora :) Z drugiej jednak strony to my czytelnicy też napędzamy tę machinę - jak nie ma zaskakujących zwrotów akcji w thrillerach to jest nuda, beznadzieja, przewidywalna kicha, idź panie bułki sprzedawać, a nie za pisanie thrillerów się wziąłeś.

To naprawdę dobry "thriller o manipulacji i osaczeniu, w którym [Minier] gra na najintymniejszych koszmarach, fobiach i obsesjach". Problemy, które doświadczyły Christine Steinmayer, to bardzo, bardzo dobitny przykład osaczenia i manipulacji. Do czego zdolny jest człowiek doprowadzony do ostateczności? Tak naprawdę nie wiadomo, więc fabuła tej książki wcale nie musi być tak nierealna, jak mi się na początku wydawało. Jedno jest pewne - nie chciałabym znaleźć się w takiej sytuacji jak Christine, ciarki...

× 11 | link |
@BagatElka
2019-11-09
10 /10
Przeczytane 📚 Posiadam

Kolejny raz Minier sprawił,że zapomniałam o wszystkim i o wszystkich.
Kolejna noc nieprzespana ale za to pełna wrażeń i emocji,który sprawiają,że krew w żyłach buzuje a włos się jeży bo wyobraźnia szaleje.
Przerażające są możliwości manipulacji człowiekiem i jego psychiką.
Nie będę przytaczać historycznych faktów,które dowodzą jak wiele postaci posługiwało się podobnymi technikami do własnych celów i do zdobycia władzy czy tez bogactw.Udawało się im to pomimo tego,iż nie mieli dostępu do technicznych nowinek jakie oferuje nam świat współczesny.
Dziś jest znacznie gorzej gdyż pomimo tego,że jesteśmy coraz bardziej anonimowi to przy okazji stanowimy łatwiejszy łup dla psychopatów,socjopatów i innych degeneratów.

Zawsze gdy sięgam po książkę Miniera jestem niecierpliwa i chciałabym przeczytać ją jak najszybciej a z drugiej strony gdy już zacznę czuję żal,że tak krótko trwała ta ekscytująca przygoda.
Jednego jestem pewna,każdą kolejną książkę tego autora kupię niezależnie od ceny i czasu oczekiwania na nią.Chciałabym jednak aby było to jak najszybciej.

× 10 | link |
@Wiejska_biblioteczka

Niestety, po ponad 50 stronach, poddałam się. Nie dałam rady przeczytać. Jak dla mnie było topornie i nudno. Szkoda.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@Ewelina229
@Ewelina229
2019-11-13
8 /10
Przeczytane Posiadam

Cóż to jest za fantastyczny thriller, co za emocje nam towarzyszą w trakcie czytania. Jak dobrze, że nie mam w zwyczaju obgryzania paznokci, bo przy tek pozycji mogłabym nie mieć już co obgryzać.

Christine pracuje w radiu, jej program cieszy się dużą popularnością, ma fajnego faceta i chyba dość przyjemne życie, które zmienia się w Wigilijny wieczór, kiedy znajduje w swojej skrzynce anonimowy list i od tego wszystko się zaczyna. Najpierw problemy w pracy, później z narzeczonym, który nagle odchodzi zostawiając ją samą.
Wokół Christine zaczynają się dziać rzeczy coraz straszniejsze, wpędzające ją w lęki. A kiedy nawet policja nie wierzy w jej słowa, skutecznie dając do zrozumienia, że mają ją za wariatkę, wie, że może już liczyć tylko na siebie. Tylko czy zdoła się obronić przed prześladującym ją psychopatą, który dąży do śmierci kobiety ?
Kto chce ją zniszczyć i dlaczego?

W tym samym czasie policjant będący na chorobowym, który stracił sens swojego życia, otrzymuje klucz do hotelu, w którym jak się okazuje popełniono samobójstwo. Martin podąża za tropem, od nowa wkraczając w policyjny świat, który przywraca go do życia.
Czy jest wspólny łącznik obu tych spraw?

Autor tak zwinnie poprowadził wszystkie wątki, intrygi zostały uknute w niesamowicie emocjonujący sposób, spadek ciśnienia nie jest tutaj możliwy...

Zachęcam i serdecznie polecam

× 9 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Przeczytane

Niesamowity thiller - historia Christine wzbudzała moje przerażenie, bezsilność i wściekłość. Wszystkie te uczucia były tak gwałtowne, że musiałam robić przerwy w czytaniu. Przeraża łatwość zmanipulowania ludzkiego losu, przeraża bezsilność ofiar manipulanta, tak łatwo ulegamy pozorom rzeczywistości, pozorom "prawdy". Ofiara nie ma możliwości obrony przed zmanipulowanymi "faktami". Minier genialnie pokazał mechanizm działania manipulanta, łatwość odizolowania ofiary od jej otoczenia, wywoływanie psychozy. Ale autor poszedł dalej - ta powieść jest genialnie skonstruowana, odkrycie kto jest kim, tu ofiara, tam kat, qui pro quo - do końca trzyma w napięciu, kto kogo pokona, kto wygra, czy wygrał naprawdę? Pytania, pytania... zachęcam do czytania.

× 9 | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-05
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018

Trzecia część przedstawia historię - osaczenia, manipulacji jaką każdy może doświadczyć i to przeraża. Tutaj niestety fabuła trochę siada bo w sumie zakończenie trochę spowalnia. Dobra pozycja z powodu właśnie nielogicznych, irracjonalnych zachowań Christine Steinmeyer, całość już nie była taka jak być powinna.

× 9 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-23
8 /10
Przeczytane thriller Sensacja kryminał

Świetnie napisany kryminał obfitujący w nieoczekiwane zwroty akcji, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Moim zdaniem najciekawsza ze wszystkich trzech książek, choć trzeba przyznać, że każda z części ma w sobie to COŚ.

× 9 | link |
@mikakeMonika
2020-05-27
6 /10
Przeczytane

Skusiła mnie intrygującą okładką i opisem. Spodobała mi się. Do tego stopnia, że kupiłam pierwszy i drugi tom. Jednak za kilka błędów korektora zabrałam kilka gwiazdek.

× 9 | Komentarze (1) | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-11
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Minier Bernard

 '' Nie gaś światła '' , to już trzecia świetna pozycja pana Bernarda Miniera którą miałam przyjemność przeczytać . Przyznaję z uznaniem że książka trzyma porządny poziom swoich poprzedniczek . Ucieszyłam się ze spotkania na kartach tej wyśmienitej lektury dobrego znajomego Martina Servaza , co prawda mocno '' nadszarpniętego '' po poprzednich ciężkich przecież śledztwach i przebywającego obecnie w ośrodku dla depresyjnych policjantów , w którym to miejscu koszmarnie się nudzi i nie bardzo chce się integrować z innymi pensjonariuszami , ale przecież wciąż żywego i fizycznie zdrowego . Jednak i w takim miejscu policjant nie nudzi się zbyt długo . Przestępcy przecież nie śpią , ani nie zasypują gruszek w popiele . Pewnego dnia Servaz otrzymuje magnetyczny klucz do pokoju w hotelu i propozycję spotkania w tymże miejscu . Dowiaduje się że pokój ów zarezerwowany jest właśnie na jego nazwisko , a co bardziej ciekawe , że w tym właśnie pokoju jakiś czas temu popełniła samobójstwo pewna artystka . Nasz policjant nie byłby przecież sobą , gdyby nie zaczął '' grzebać się '' w tej sprawie , dochodzić , wypytywać i sprawdzać . Tym to sposobem w niedługim czasie trafia na ślad pewnego kosmonauty który ma do opowiedzenia bardzo ciekawą historię . Jednocześnie autor przedstawia nam drugą główną bohaterkę Christine Steinmayer , kobietę która mieszka sama z psem i jest prezenterką radiową . Jest '' głosem '' swojej stacji i wydaje jej się że wszyscy ją lubią i podziwiają . Christine ma t...

× 7 | link |
@malinka.a
@malinka.a
2019-12-30
9 /10
Przeczytane Przeczytane w 2014 Wydawnictwo Rebis Kryminał/ thriller- przeczytane Do ponownego przeczytania

Sięgając po 3 tom zastanawiałam się czy nie poznałam już stylu autora jego sposobu na dawkowanie emocji, tempa akcji- po prostu będzie przewidywalnie. Minier należy jednak do pisarzy, których kolejna pozycja jest jeszcze lepsza od poprzedniej. W "nie gaś światła" udowadnia nam jaki jest dobry w tym co robi i że nie trzeba co 3 strony kogoś mordować aby wciągnąć w swoją opowieść bez reszty. Przez połowę książki nie mamy "trupa", mordercy do tropienia, drastycznych opisów, rozlewu krwi a sama powieść zaczyna się "banalnie". A jednak zarwałam noc bo historia "wyrafinowanego stalkingu" opisana w książce wciągnęła mnie bez reszty i byłam ciekawa kto? dlaczego? i co kilka stron "mówiłam do siebie" nie możliwe, jak to? Szczerze polecam i tym co lubią kryminał z dreszczykiem i tym, którzy nie przepadają za rozlewem krwi, ale chcą zostać wciągnięci do "gry" w której autor to decyduje kiedy pozwoli nam skończyć.

× 4 | link |
@Sky
@Sky
2016-09-25
Przeczytane

ostatnia część z cyklu o komendancie Servazie, inna od poprzednich. Tu główną bohaterką jest Christine Steinmeyer, nękana i prześladowana przez nieznanego przeciwnika, podczas gdy Martin Servaz, pojawiający się dość rzadko równolegle stara się zrozumieć przyczynę samobójczej śmierci Celii Jablonki. w ostatniej części nie ma nawiązań do poprzednich, można więc śmiało czytać ją bez znajomości 1 i 2 części. Historia wciąga od pierwszych stron, studium zastraszania i izolowania Christine sprawia, że nie można się oderwać od książki ;) potem, na sam koniec trochę przekombinowane, ale zaskakujące zakończenie :)

× 4 | link |
ZI
@zima3
2023-08-31
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Kim są ci wszyscy ludzie, którzy pojawiają się w naszym życiu, domagając się naszej uwagi, miłości, a potem nagle odchodzą? Jakby likwidowali sklep.
Błogosławieni pęknięci, albowiem przez nich przejdzie światło.
Sława jest jak niektóre nowotwory: zawsze zostawia przerzuty.
Ktoś, kto nie boi się śmierci i ma w sercu wystarczająco dużo nienawiści, jest groźniejszym przeciwnikiem.
Z dzieciństwa nigdy się nie zdrowieje.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Bielszy odcień śmierci
Bielszy odcień śmierci
Bernard Minier
7.5/10
Pierwsza powieść Miniera to prawdziwe objawienie! Grudzień 2008 roku, dolina w Pirenejach. Wczes...
Krąg
Krąg
Bernard Minier
7.8/10
Zapierająca dech w piersi atmosfera. Powieść Miniera to prawdziwe objawienie. Najnowsza...
Noc
Noc
Bernard Minier
7/10
Wyczekiwany powrót komendanta Servaza i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Kirsten Nigaard, in...
Siostry
Siostry
Bernard Minier
7.2/10
Maj 1993. Zwłoki dwóch sióstr zostają znalezione na brzegu Garonny. Dziewczyny, ubrane w pierwszokom...
Dolina
Dolina
Bernard Minier
7.1/10
„Myślę, że ktoś tutaj zachowuje się tak, jakby uważał się za Boga…” W jednej z pirenejskich doli...
Polowanie
Polowanie
Bernard Minier
6.2/10
MARTIN SERVAZ WALCZY O HONOR I WŁASNE ŻYCIE. Departament Ariege, jesienna pełnia księżyca. Z pogrą...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl