Nie mówię żegnaj

Han Kang
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Nie mówię żegnaj
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Zdobywczyni nagrody Man Booker Prize 2016, Han Kang, powraca po 5 latach z nową, pełnowymiarową powieścią.

„Nie mówię żegnaj” opowiada o ludobójstwie w 1948 roku na wyspie Czedżu. Opisuje nie tylko wydarzenia historyczne, ale także przedstawia w przejmujący portret trzech kobiet oraz wpływ, jaki na nie miała doznana przemoc i strata. Przede wszystkim jednak stawia ważne pytania dotyczące pamięci zbiorowej czy odpowiedzialności historycznej.

Han Kang snuje opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła. Ta zaczerpnięta z niedawnej tragicznej historii Korei opowieść o płynącej z głębi serca, bezgranicznej miłości – która sprawia, że człowiek staje się w końcu człowiekiem – obezwładnia pięknem zawartym w eleganckich, poetyckich zdaniach i olśniewająco żywych obrazach.

„Pamiętam, że kiedy kilka lat temu ktoś mnie zapytał, o czym napiszę następną powieść, odpowiedziałam, że mam nadzieję, że będzie to powieść o miłości. Nie zmieniłam zdania. Mam nadzieję, że jest to powieść o miłości bez granic”
Han Kang

Tytuł oryginalny: 작별하지 않는다
Data wydania: 2024-01-24
ISBN: 978-83-8319-449-3, 9788383194493
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 384
dodana przez: jatymyoni

Autor

Han Kang Han Kang
Urodzona 27 listopada 1970 roku w Korei Południowej (Kwangdzu)
Han Kang (koreański 한강) – koreańska pisarka; zdobywczyni nagrody The Man Booker Prize for Fiction za powieść Wegetarianka (2007), przetłumaczoną na wiele języków. Han Kang urodziła się w 1970 r. w Gwangju. Od dziesiątego roku życia mieszkała w Seul...

Pozostałe książki:

Wegetarianka Nadchodzi chłopiec Biała elegia Nie mówię żegnaj Mistrzowie opowieści. O kobiecie
Wszystkie książki Han Kang

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Podróż w głąb historii

WYBÓR REDAKCJI
27.02.2024

,, - Sny są czymś przerażającym - mówię, ściszając głos. - Lub raczej czymś wstydliwym. Niepostrzeżenie wszystko obnażają." ,,Nie mówię żegnaj" Han Kang rozpoczyna się od snu, który w pełni oddaje esencję i klimat tej powieści. Książka od pierwszych stron angażuje warsztatem autorki i jej wrażliwością. Kang opowiada tę historię poprzez trzy boh... Recenzja książki Nie mówię żegnaj

@Radosna@Radosna × 4

Zrobiła na mnie duże wrażenie

12.02.2024

Już wcześniej słyszałam o twórczości autorki, ale nigdy nie miałam okazji by się z nią zmierzyć. Teraz się udało i muszę sięgnąć po inne jej książki. To książka opowiadająca o masakrze na wyspie Jeju, która przez wiele lat była tabu. Ludobójstwo znacznej części mieszkańców wyspy jeju (ok. 30 tysięcy osób), dokonane w 1948 roku. W wyniku politycz... Recenzja książki Nie mówię żegnaj

@sanaecozy@sanaecozy × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@recenzja_na_tacy
2024-02-05
7 /10
Przeczytane

Śnieg prawie zawsze wydaje się czymś nierealnym. Czy sprawia to jego prędkość, czy może raczej piękno? Kiedy z nieba, w zwolnionym tempie, jakby przez wieczność, spadają śnieżne płatki, można wyraźnie odróżnić ważne sprawy od błahych. Pewne rzeczy stają się przerażająco oczywiste. Na przykład cierpienie.”

Pisarka od niedawna nękana przez przerażające sny, jej przyjaciółka - mieszkająca samotnie w wiosce na wyspie Czedżu dokumentalistka i nieżyjąca już, matka jednej znich. Trzy kobiety, które Han Kang uczyniła bohaterkami swojej najnowszej powieści, mierzą się z osobistą stratą i cierpieniem, których źródłem jest zbiorowa tragedia sprzed wielu lat.

Na kanwie tragicznych wydarzeń z końca lat czterdziestych minionego wieku, koreańska pisarka i poetka, stworzyła niespieszną opowieść z pogranicza jawy i snu, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością.

„Nie mówię żegnaj” to z jednej strony powieść przybliżająca czytelnikom historię masowego ludobójstwa na wyspie Czedżu (zawierająca poruszające i wstrząsające wspomnienia ofiar i świadków), opowieść o międzypokoleniowej traumie, śmierci, żałobie i ściśle z nimi związanym cierpieniu, tych którzy ocaleli, z drugiej strony krzepiąca historia o sile przyjaźni, miłości i determinacji. Wszechobecny w powieści śnieg, świadek i sprzymierzeniec zbrodni, nie ma w sobie nic z lekkości i przytulności, z jakimi może się kojarzyć. Zaskakująco lekki, poetycki i pełen znaczeń jest za to język, jakim posługuje s...

× 3 | link |
@Radosna
2024-02-27
8 /10
@sanaecozy
2024-02-12
7 /10
AG
@agnieszka.po
2024-04-13
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie mówię żegnaj. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl