Nadchodzi chłopiec

Han Kang
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Nadchodzi chłopiec
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Tongho, nastoletni chłopiec, ginie od żołnierskich kul mimo podniesionych rąk. Od niego rozpoczyna się opowieść o dziesięciodniowej masakrze z 1980 roku w południowokoreańskim Kwangju. Han Kang w swojej wyciszonej, bardzo poetyckiej powieści maluje uniwersalny i ponadczasowy obraz przemocy, która – pozornie epizodyczna – już na zawsze odciska w ludziach swoje piętno.
Tytuł oryginalny: Human Acts
Data wydania: 2020-09-30
ISBN: 978-83-280-6155-2, 9788328061552
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 256
dodana przez: Evita

Autor

Han Kang Han Kang
Urodzona 27 listopada 1970 roku w Korei Południowej (Kwangdzu)
Han Kang (koreański 한강) – koreańska pisarka; zdobywczyni nagrody The Man Booker Prize for Fiction za powieść Wegetarianka (2007), przetłumaczoną na wiele języków. Han Kang urodziła się w 1970 r. w Gwangju. Od dziesiątego roku życia mieszkała w Seul...

Pozostałe książki:

Wegetarianka Nadchodzi chłopiec Biała elegia Nie mówię żegnaj Mistrzowie opowieści. O kobiecie
Wszystkie książki Han Kang

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy wrogiem staje się własny naród.

WYBÓR REDAKCJI
8.08.2021

Zwróciłam uwagę na okładkę książki, z jednej strony delikatną, w pastelowych kolorach, ale z drugiej przerażającą. Między ludzkimi kośćmi, jakby wiatr naniósł zeschłe liście miłorzębu. Miłorząb jest symbolem nadziei, braterstwa, nieśmiertelności i przetrwania. Drzewa miłorzębu przetrwały pożar Tokio po pożarze w czasie trzęsienia ziemi w 1923 roku... Recenzja książki Nadchodzi chłopiec

@jatymyoni@jatymyoni × 42

Doświadczenie zła

27.01.2021

Ale zła prawdziwego, zła bezlitosnego, zła niewyobrażalnego, okrutnego i niepowstrzymanego. 12 grudnia 1979 w Korei Południowej miał miejsce zamach stanu w wyniku którego władzę objął wojskowy prezydent Chon Tu-hwan. Nie wszystkim się to podobało. Wielu było przeciwnych takiemu obrotowi sprawy. 18 maja 1980 roku w mieście Kwangju rozpoczęły się o... Recenzja książki Nadchodzi chłopiec

Nadchodzi chłopiec

6.11.2020

W maju 1980 roku w południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry. Demonstracje przeciwko wojskowej dyktaturze i zamachowi stanu skończyły się rozlewem krwi niewinnych ludzi, którzy wyszli na ulice, by pokazać swój sprzeciw i zawalczyć o wolność. Pokojowe działania obywateli spotkały się z brutalną odpowiedzią policji i wojska. W tamtych czasach n... Recenzja książki Nadchodzi chłopiec

@mewaczyta@mewaczyta × 3

Ta książka pokazała mi, że mamy wiele wspólnego z wieloma innymi narodami...

6.04.2021

Kiedy zobaczyłam, że ukazała się ta książka sięgnęłam po nią w ciemno, bo wiedziałam, że nie tyko mi się spodoba, ale także na długo zapadnie mi w pamięć (w sumie tak jak inne koreańskie książki). "Nadchodzi chłopiec" Han Kang to historia, której punktem wyjścia jest dziesięciodniowa masakra, która miała miejsce w 1980 roku w Kwangiu. Autorka w n... Recenzja książki Nadchodzi chłopiec

@NataliaTw@NataliaTw × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2020-12-17
10 /10
Przeczytane

Są takie książki, które od pierwszych stron czyta się ze łzami w oczach, które zaciskają gardło nie pozwalając złapać oddechu. Które roztrzaskują duszę i łamią serce. Taka właśnie jest książka Nadchodzi chłopiec, do głębi poruszająca i boleśnie ludzka. Swoista kronika masakry w Gwangju opowiedziana przez garstkę splecionych ze sobą postaci, zarówno żywych jak i martwych, uwięzionych w tych wydarzeniach. Wstrząsająca, szczera i otwierająca oczy lektura, gdzie brutalność wydarzeń, przemoc, okrutna rzeź, kontrastuje z pięknem lirycznych opisów. Jej ciężar i cały zawarty w niej smutek i cierpienie na pewno zostaną z nami na długo.
W obliczu obecnych wydarzeń, które mają miejsce nie tylko w Polsce, ta książka jest jeszcze bardziej przerażająca i bolesne jest patrzeć, co człowiek gotowy jest zrobić drugiemu człowiekowi. Nie jest to książka dla każdego, to z pewnością jest to książka ważna i potrzebna, chociażby po to, by uhonorować tych którzy zginęli, którzy cierpieli, a przede wszystkim mieli odwagę walczyć z uciskiem.

× 5 | link |
@NataliaTw
2021-04-01
10 /10
Przeczytane

Kiedy zobaczyłam, że ukazała się ta książka sięgnęłam po nią w ciemno, bo wiedziałam, że nie tyko mi się spodoba, ale także na długo zapadnie mi w pamięć (w sumie tak jak inne koreańskie książki).

"Nadchodzi chłopiec" Han Kang to historia, której punktem wyjścia jest dziesięciodniowa masakra, która miała miejsce w 1980 roku w Kwangiu. Autorka w niesamowity i bardzo poetycki sposób opowiada o piętnie, które odcisnęło na ludziach tych kilka dni, podczas których zginęło i było torturowanych wielu Koreańczyków. Mnie ta opowieść łamała serce i wyciskała z oczu łzy, przez co często musiałam ją odkładać, bo nie byłam w stanie dłużej jej czytać. Gdy uświadomiłam sobie, że ta powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami było tylko gorzej, bo nagle uświadomiłam sobie, że wiele z tych rzeczy, które czytam może być prawdziwe i jedynie zostało zbeletryzowane. Ten fakt sprawił, że jeszcze mocniej odbierałam tą książkę i postanowiłam zacząć interesować się historią Korei.

"Nadchodzi chłopiec" to kolejna koreańska książka, w której bardzo się odnalazłam, bo skojarzenia z polskim komunizmem i walką o demokrację jakoś same się nasuwały - zupełnie tak jak w przypadku czytania "Naszego skrzywionego bohatera". To niesamowite jak bardzo można odnajdywać się w literaturze, autorstwa kobiety pochodzącej z tak od...

× 2 | link |
@Kurtho
2023-05-03
6 /10
Przeczytane
AL
@alele2020
2022-12-27
6 /10
Przeczytane
@nankaczyta
2022-05-08
7 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2023-01-16
9 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2021-08-08
9 /10
Przeczytane Fascynująca L. zagraniczna Nagroda Bookera
@Chassefierre
2021-01-26
8 /10
Przeczytane Korea/Korea
@mewaczyta
2020-11-05
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Jak długo dusza zostaje przy ciele po śmierci? Czy odlatuje z trzepotem niczym ptak? Czy to właśnie ona sprawia, że drży płomień świecy?
Chciałem wierzyć, że otoczony chmurami półksiężyc to źrenica, która na mnie patrzy, a to był tylko pusty, srebrny głaz, ogromna, smętna bryła skalna, na której nie było życia.
Ona chciała się jednak szybko zestarzeć. Nie miała ochoty przeciągać tego cholernego życia.
Jak myślisz? Czy dusza nie istnieje?
A może przypomina szkło?
Szkło jest przecież przezroczyste i łatwo się tłucze. To leży w jego naturze. Dlatego z przedmiotami wykonanymi ze szkła należy się obchodzić ostrożnie. Jeśli pękną albo się stłuką, nie nadają się przecież do użytku, trzeba je wyrzucić.
Kiedyś mieliśmy szkło niepotłuczone. Było autentycznie przezroczyste i twarde, choć nikt nigdy nie zbadał, czy to naprawdę szkło. Roztrzaskując się na kawałki, pokazaliśmy innym, że mamy duszę. Dowiedliśmy, że jesteśmy ludźmi z prawdziwego szkła.
Praca jest dla ciebie gwarancją odosobnienia. Nie musisz się obawiać niczego spoza kręgu światła, jeśli tylko będziesz żyć jak pustelnik, w rytmie wyznaczanym przez pracę, krótki odpoczynek i sen.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl