Nie twój interes

Marzena Hryniszak
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Nie twój interes
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Mawiają, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Czasem to wręcz igranie z ogniem, a stawką staje się życie. Noc, podczas której Wojtek Redyński, zwykły pracownik warsztatu samochodowego, niezamierzenie staje się świadkiem przestępstwa, nie tylko przesądza o jego dalszym losie, ale zapoczątkowuje ciąg śmiertelnie niebezpiecznych wydarzeń. Nie tylko dla niego. Lidia Szwed, wracając późną porą do domu, staje się świadkiem dramatycznej sceny napadu. Reflektory jej samochodu płoszą oprawców. Lidia podejmuje spontaniczną decyzję, by pomóc pobitemu człowiekowi. Od tego czasu ich losy się splatają. Gdyby Wojtek wiedział, do czego gotowi są posunąć się gangsterzy, być może nigdy nie wszedłby im w drogę.

Data wydania: 2022-04-05
ISBN: 978-83-8202-500-2, 9788382025002
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 480
dodana przez: Catta

Autor

Marzena Hryniszak
Urodzona w 1979 roku w Polsce
Marzena Hryniszak – z wykształcenia filolog. Pracowała między innymi w redakcji portalu internetowego, prowadziła własną firmę. Obecnie zajmuje się wychowywaniem dzieci i pisaniem, które zawsze było jej pasją. Od 2020 roku publikuje na blogu powieść...

Pozostałe książki:

Nie twój interes Poza nawiasem Fikcyjny ja
Wszystkie książki Marzena Hryniszak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Nie twój interes"

5.05.2022

„Mawiają, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Czasem to wręcz igranie z ogniem, a stawką staje się życie.” Wojtek Redyński pracownik zakładu samochodowego staje się świadkiem przestępstwa. Od tej chwili jego życie całkowicie się zmienia. Gdyby wiedział kogo widział i do czego są zdolni ci ludzie, nigdy nie wszedłby im w drogę. Niebezpiecz... Recenzja książki Nie twój interes

Nie igraj z ogniem

19.09.2023

Człowiek jest istotą bardzo ciekawską. Lubi trzymać rękę na pulsie i mieć wszystko pod kontrolą. To nic, że czasami pcha nos tam, gdzie nie trzeba i przez to pakuje się w kłopoty. Ważne, że jest na bieżąco z informacjami, wie kto, gdzie, z kim i jak. Tacy już jesteśmy. Oczywiście nie wszyscy, bo przecież ludzie powściągliwi też istnieją. Zdarza... Recenzja książki Nie twój interes

Debiut jakich potrzebuje nasz rynek wydawniczy

20.04.2022

Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Brutalnie przekonuje się o tym Wojtek Redyński i Lidia Szwed, których losy splatają się w dramatycznych okolicznościach. Już na wstępie śmiało mogę powiedzieć, że to właśnie takich debiutów potrzebuje nasz rynek wydawniczy. To na takie debiuty czeka wielu czytelników. Marzena Hryniszak ma ... Recenzja książki Nie twój interes

Ciekawość, to pierwszy stopień do piekła

25.05.2022

To był debiut tej autorki. Moim zdaniem całkiem udany. Lubię kryminały, zatem i po tę książkę sięgnęłam nie całkiem przypadkiem. Zaintrygował mnie tytuł, widocznie tak miało być. Opowiadana historia ma dwoje głównych bohaterów, Wojtka i Karolinę. Dla siebie są najbliższymi osobami, wychowywali się w jednej rodzinie zastępczej. Nie są spokrewnieni,... Recenzja książki Nie twój interes

@evelinajachimovic@evelinajachimovic × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Logana
2023-07-01
8 /10
Przeczytane

Jeśli dobrze sprawdziłam, "Nie twój interes" jest debiutancką powieścią, choć ciężko to stwierdzić po sposobie prowadzenia fabuły, przemyślanej intrydze, rysom psychologicznym bohaterów, naturalnie skrojonym dialogom, czy wyważeniu w ilości opisów.

Akcja powieści dzieje się na kilku płaszczyznach czasowych. Większość dotyczy roku 2019 umiejscowionym w Cieszynie oraz Gliwicach. Do wydarzeń wprowadzają historie z lat wcześniejszych, które sięgają również do Czech. W przeszłości główną pierwszoosobową postacią jest Karolina, która w 2019 jest już martwa. Pozostałe narracje prowadzone są trzecioosobowo.
Lidia pomaga pobitemu mężczyźnie, którego znajduje w pobliżu swojego mieszkania. Uciekł z piwnicy, w której był przetrzymywany przez niebezpiecznych mężczyzn.
Na pogrzebie Karoliny brakuje jej przyjaciela, przyszywanego brata Wojtka, choć był o nim poinformowany przez przyjaciółki dziewczyny, Edytę i Martę.

Jest to doskonale skrojony thriller kryminalny, który szeroko opisuje warstwę obyczajową. Tempo powieści nie jest szybkie, ale wystarczające, by utrzymać poziom napięcia i dostarczyć intrygujących zwrotów akcji.

× 29 | Komentarze (1) | link |
@coolturka104
2022-08-15
6 /10
Przeczytane

"Nie twój interes" to niebanalny debiut Marzeny Hryszniak.

Karolina wychowana w rodzinie zastępczej, nie ma dobrych wspomnień z tego okresu. Poznaje tam Wojtka, na którego wsparcie i pomoc zawsze może liczyć.
Co takiego wydarzyło się w przeciągu trzech lat, że dziewczyna jest martwa, a chłopak poszukiwany przez bardzo niebezpiecznych ludzi?

Różne perspektywy i ramy czasowe oraz spora ilość bohaterów, wprowadza trochę chaosu. Przed rozpoczęciem nowego rozdziału potrzebuję chwili, by wszystko sobie uporządkować. Od początku wiadomo, że Wojtek wpakował się w duże tarapaty i zagrożone jest nie tylko jego życie, ale i los wszystkich osób, z którymi ma styczność. Autorka dobrze oddała tę atmosferę zaszczucia i mimo obszernego tła obyczajowego, nie sposób o niej zapomnieć. Sama sprawa kryminalna nie była dla mnie interesująca, ale pisarce udało się sprawić, że polubiłam głównych bohaterów i chciałam wiedzieć, dokąd zaprowadzi ich los.

"Nie twój interes" to poprawny debiut kryminalno - obyczajowy, gdzie wątki splatają się ze sobą, tworząc oryginalną i pełną śmiertelnego niebezpieczeństwa fabułę.

× 4 | link |
CZ
@czytac.lubie
2022-04-30
8 /10
Przeczytane Posiadam

"Nie twój interes" to bardzo interesujący debiut. Wkraczamy do brutalnego świata, w którym rządzi przemoc i narkotyki.

Jeden z głównych bohaterów, Wojtek Redyński, jest pracownikiem warsztatu samochodowego. Jego życie zmienia się diametralnie od momentu, gdy zostaje świadkiem przestępstwa. Gdy pewnej nocy dochodzi do brutalnej na niego napaści, świadkiem jest Lidia Szwed., której przyjazd samochodem płoszy napastników. Tym sposobem staje się niewygodnym świadkiem.

To książka warta przeczytania, szybka akcja wciąga od początku, bardzo ciekawie zbudowana fabuła ze zwrotami akcji, dobra charakterystyka bohaterów. Całą historię poznajemy z punktu widzenia kilku osób, jest opowiadana w różnych płaszczyznach czasowych.

Świetny kryminał, zdecydowanie polecam! Z każdą przeczytaną stroną rośnie napięcie! Takie debiuty warto czytać!

× 4 | link |
CZ
@patrycjasprzedaz1
2022-05-15
8 /10

Kryminał i thrillery psychologiczne... to, co kocham i jest moim ulubionym gatunkiem literackim! Z chęcią sięgnęłam po nowy kryminał i przeczytałam naprawdę szybko. W momencie, gdy zaczynałam, nawet nie wiem, ile czasu upłynęło, a już skończyłam...

IG: Czytomanka

👉 Pewnej nocy mechanik Wojtek, który jest zwykłym pracownikiem warsztatu samochodowego staje się świadkiem przestępstwa i całe jego życie się zmienia. Wszedł w świat gangsterów, który jest bardzo brutalny i nie ma w nim cienia empatii. Lidia wraca wieczorem do domu i staje się świadkiem napadu. Jej samochód płoszy oprawców, a ona pomaga Wojtkowi, który został mocno pobity. Ich drogi się połączą, ale efekty będą opłakane....

👉Intrygująca książka, gdzie bez przerwy coś się dzieje. Bohaterowie sa niezwykle barwni i przez to nie sposób się oderwać od książki. Cała historia jest przedstawiona w sposób niezwykle realistyczny. Debiut, który jest niezwykle udany!
❗ Ocena: 8/10

× 3 | link |
@przyrodazksiazka
2022-05-14
10 /10
Przeczytane

No nie przypuszczałam, że książka mnie tak wciągnie. Jedyny minusik to były skoki w czasie. Wpierw czytałam o czasie powiedzmy teraźniejszym, później kilkanaście lat do tyłu i tak na zmianę z tym, że te kilkanaście lat do tyłu skracało swoją długość aż do czasu obecnego. W różnych latach było przedstawione życie głównej bohaterki i kogoś jeszcze. Czytałam o ich dzieciństwie, sposobie wychowywania. W międzyczasie przeplatały się losy nowo poznanego mężczyzny, który ,,staje" na jej drodze całkiem przypadkowo. Jego ciało jest tak bardzo poobijane że Lidia lituje się nad nim i zaprasza do swojego domu. Prawdopodobnie gdyby wiedziała co się dalej stanie nigdy nie zatrzymałaby się i nie udzieliła mu pomocy. Dalej mogę tylko powiedzieć tyle, że ich losy będą ze sobą powiązane w niekoniecznie taki sposób w jaki by tego oczekiwali.
Ogólnie książka jest dość gruba z nieco mniejszym druczkiem. Zawiera bardzo dużo wydarzeń otulonych tajemniczością i przemocą. Styl autorki jest na dosyć wysokim poziomie, nie zawiera żadnych powtórników, choć wiele razy chodziło o to samo. Postacie są nieco tajemnicze, dopiero kiedy dany rocznik ich dotyczy, tak naprawdę poznajemy ich zdawkowo, by w końcowej wersji mieć ich pełen obraz. Postacie raczej się z nami nie spoufalają, choć niekiedy zdradzają skrawki swoich myśli.
Powieść trzyma nas w wielkim napięciu, gdyż jakikolwiek wątek dotyczący sprawy nie byłby poruszany, to trochę stron minie zanim zostanie dokończony. Pozycja niewątpliwie na...

× 2 | link |
@kuklinska.joanna
2023-09-19
8 /10
Przeczytane
@Zaczytane_Strony
2022-07-31
9 /10
@ejwa1960
2022-07-06
6 /10
Przeczytane Sensacja, thriller, horror,kryminał Ebook/audiobook /Legimi 2022
@ksiazka_pachnie_kawa
2022-06-02
6 /10
@evelinajachimovic
@evelinajachimovic
2022-05-13
10 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2022-05-05
8 /10
Przeczytane
@zoja.asteria
@zoja.asteria
2022-05-05
8 /10
Przeczytane
@tomzynskak
2022-04-20
8 /10
@martamalgorzata1407
2022-04-19
7 /10
@mrocznestrony
2022-04-09
7 /10
Przeczytane Współpraca ---
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie twój interes. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl