Novecento

Alessandro Baricco
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Novecento
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Historia Novecenta, fikcyjnego pianisty i kompozytora o niebywałym talencie, który oficjalnie nie istniał dla świata i który całe swoje życie spędził na statku kursującym pomiędzy Europą a Ameryką. Novecento tam się urodził i tam został porzucony przez rodziców-emigrantów. Genialny samouk błyskawicznie opanował grę na fortepianie i wraz z orkiestrą zabawiał podróżnych swoją niezwykłą muzyką. Pewnego razu postanowił zejść na ląd i zostać na zawsze w Ameryce, ale przeraził go ogrom miasta, które ujrzał z trapu i którego końca nie mógł dostrzec. Dla niego wszystkim był statek, dwa tysiące pasażerów, osiemdziesiąt osiem klawiszy fortepianu i muzyka. To był jego świat, którego za żadną, nawet cenę najwyższą, nie chciał opuścić. Na podstawie "Novecenta" Giuseppe Tornatore nakręcił słynny film "1900 ? człowiek legenda" z Timem Rothem w tytułowej roli. Alessandro Baricco (ur. 1958), włoski powieściopisarz, autor sztuk teatralnych, krytyk muzyczny i teatralny, eseista. Międzynarodową sławę zdobył bestsellerową powieścią "Jedwab". Ta i kolejne nagradzane książki przyniosły mu światowy rozgłos.
Data wydania: 2008-05-19
ISBN: 978-83-07-03156-9, 9788307031569
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Mała Proza
Kategorie: Reportaż, Pamiętniki
Stron: 60
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Alessandro Baricco Alessandro Baricco
Urodzony w 1958 roku we Włoszech
Włoski pisarz, autor sztuk teatralnych (Novecento, Davila Roa), krytyk muzyczny i teatralny, eseista (Il genio in fuga, L'anima di Hegel e le mucche del Wisconsin). Zdobył międzynarodową sławę dzięki powieści Jedwab (we Włoszech ponad trzydzieści wyd...

Pozostałe książki:

Jedwab Ocean morze Bez krwi Novecento City Trzy razy o świcie Zamki z piasku Mr Gwyn Panna młoda Oceano Mare Ta historia The Game. Rewolucja cyfrowa Senza Sangue
Wszystkie książki Alessandro Baricco

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Novecento? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2020-01-20
8 /10
Przeczytane Włochy Historia Realizm magiczny

Tytułowy Novecento, to pianista urodzony na oceanie. Zasmakował gwaru, ale nie z wielkich miast, tylko pośród zatłoczonych kabin, gdzie kobiety cicho pochlipują na znak zwiewnych nut z fortepianu. Wielki kompozytor nie wie, czym jest życie na lądzie. Nigdy nie szedł alejką po bulwarze, nie wstąpił do kawiarni czy sypiał w hotelowych łóżkach. Morze stało się jego pieśnią, a muzyka wirowała w rytm plusków wody, skrzeczących mew i uderzeń burty o przypływy. Kołysze się w melodii, jak statek podczas burzliwych nocy. Na poły baśniowa atmosfera sennie opatula czytelnika.

Novecento opowiada o rywalizacji między statecznym pianistą, a wybujałym jazzmanem z Nowego Orleanu, gdzie dudnią głośne echa kochanków z luksusowych domów towarzyskich. Jednocześnie łączy ich przyjaźń wykraczająca poza czas. Bohater niczym romantyk zakochany we własnych przeżyciach, który wygrywa na klawiszach uczucia, by poruszać tłumy oraz koić historię człowieka bez rodziny, który jest jak fantom czy widmo - człowiek wyrwany z baśni lub mitów o muzykach, którzy zatracili się w muzyce. W rozszalałej melodii artystów nie ma miejsca na wielki finał, to cudowne zatracenie, jak próba odwrócenia uwagi od tragedii i anonimowości zdarzeń. Wielka rzecz.

× 4 | link |
MA
@madameseneka
2022-01-10
6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
8 /10
Chcę przeczytać #literatura wszelka Własne do przeczytania Posiadam Trzeba do tego wrócić
@Ashaard
@Ashaard
2016-11-28
8 /10
Przeczytane
@nikira
@nikira
2011-03-13
8 /10
Przeczytane Moje zbiory

Cytaty z książki

O nie! Książka Novecento. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl