O sensie życia

Viktor E. Frankl
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
O sensie życia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Jedenaście miesięcy po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych Viktor E. Frankl wygłosił w Wiedniu szereg publicznych wykładów. Psychiatra, który wkrótce stał się sławny na całym świecie, wyjaśnił swoje główne myśli na temat sensu życia i odporności nawet w obliczu wielkich przeciwności. Mocnych dowodów na to dostarczają jego własne bolesne doświadczenia straty, głodu czy lęku przed śmiercią, które jednak pozwoliły na zaistnienie nadziei, przyjaźni i poczucia celu w obozowej rzeczywistości.

Opierając się na maksymie „Żyj tak, jakbyś żył po raz drugi i za pierwszym razem postąpił równie niewłaściwie, jak zamierzasz postąpić teraz!”, Frankl ujawnił swoje podstawowe przekonanie, że bycie człowiekiem oznacza możliwość do bycia innym w każdej sytuacji.

Przesłanie to rezonuje dziś równie silnie jak przed laty. Pomimo niewyobrażalnych przeżyć Frankl nauczył się, dzięki sile swoich współwięźniów, że każdy kryzys niesie ze sobą również szansę i że zawsze można „powiedzieć tak życiu”. To głęboka, ponadczasowa i nadal aktualna lekcja dla nas wszystkich. Znajdź nadzieję nawet w tych mrocznych czasach!


Tytuł oryginalny: Über den Sinn des Lebens
Data wydania: 2021-07-28
ISBN: 978-83-8143-139-2, 9788381431392
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Psychologia
Stron: 160
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Viktor E. Frankl Viktor E. Frankl
Urodzony 26 marca 1905 roku w Austrii (Leopoldstadt)
Austriacki psychiatra i psychoterapeuta, jeden z twórców humanizmu psychologicznego, zmarł w 1997 roku. Był doktorem filozofii, a także profesorem neurologii i psychiatrii wydziału medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz profesorem logoterapii Ame...

Pozostałe książki:

Człowiek w poszukiwaniu sensu O sensie życia Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu Lekarz i dusza. Wprowadzenie do logoterapii i analizy egzystencjalnej Nieuświadomiony Bóg Psycholog w obozie koncentracyjnym Psychoterapia dla każdego Wola sensu Życie z sensem. Autobiografia
Wszystkie książki Viktor E. Frankl

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Trudno obok słów Viktora E. Frankla przejść obojętnie...

21.08.2021

Kiedy o sensie życia mówi człowiek, który przeżył Holokaust, trudno obok jego słów przejść obojętnie. Szczególnie, kiedy przekonuje, że zawsze, niezależnie od okoliczności i doświadczeń, warto „powiedzieć życiu tak”. Viktor E. Frankl austriacki profesor neurologii i psychiatrii był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau.... Recenzja książki O sensie życia

@StartYourDayWithBooks@StartYourDayWithBooks × 4

W poszukiwaniu sensu życia

5.11.2021

„Coraz bardziej pojmuję, że życie jest tak nieskończenie sensowne, że także w cierpieniu i nawet w klęsce musi tkwić sens” Dziś u mnie niezwykła książka. Książka, która zmusza do refleksji. Mimo że przeczytałam ją już dawno, to dopiero ułożyłam sobie wszystko na tyle, aby Wam o niej powiedzieć. Powiedzcie mi, czy Was listopad też nastraja w taki ... Recenzja książki O sensie życia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2021-09-13
7 /10

Przyznam szczerze, że z reguły omijam tego rodzaju książki i mało co irytuje mnie w czytelniczym życiu tak jak mądrości i złote rady spod szuflady ludzi, którym wydaje się, że posiedli jakąś tajemną wiedzę, gdy w rzeczywistości odtwarzają proste prawdy a ich spostrzegawczość jest równa pędowi leżącego na talerzu kotleta 😉
Z całą pewnością jednak mogę stwierdzić, że w przypadku tego nazwiska nie miałam wątpliwości, że to jest zupełnie inny przypadek. Jeśli ktoś ma prawo wypowiadać się w ważnych, życiowych kwestiach to z całym przekonaniem godne uwagi spostrzeżenia może przekazać nam osoba, której los nie szczędził przeżyć tak bardzo skrajnych jak doświadczenie wojny oraz pobyt w obozie zagłady. Autor jest również człowiekiem wykształconym, profesorem neurologii i psychiatrii, twórcą trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii- logoterapii.

W swoich rozważaniach Viktor E. Frankl podkreśla, że niezależnie od tragedii i strat jakie stają się udziałem człowieka, niezmiennie szuka on spełnienia i zwykle dostrzec może szansę, która pozwoli mu nadać znaczenie nawet najtrudniejszym przeżyciom. Człowiek jawi się tutaj jako byt niepowtarzalny, a bezpowrotność czasu jaki jest mu dany oraz nieodwołalność jego czynów nadaje życiu każdej jednostki wartość.

Można podziwiać moralny kompas tego badacza oraz mocny charakter osoby, która widząc w życiu tyle zła i cierpienia wciąż potrafi zauważać w świecie nadzieję i celowość nasze...

× 1 | link |
@tomzynskak
2021-08-07
8 /10

Zdarzało Wam się kiedykolwiek myśleć nad sensem życia? Jakie emocje Wam wtedy towarzyszyły? Przyznaję, że czasami oddaje się takim myślą. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy w moim życiu zaczynają się dziać rzeczy których sobie zdecydowanie nie życzyłam. Poddaje się wtedy istnej melancholii…

Podobnej melancholii oddał się autor książki „O sensie życia” Victor E. Frankl. Książkę przeczytałam w 77 rocznicę Powstawania Warszawskiego i to nie bez powodu. Otóż książka ta trzy spisane wykłady, które profesor neurologii i psychiatrii wygłosił w Wiedniu na 11 miesięcy po opuszczeniu obozu koncentracyjnego. Kto lepiej odpowie nam na pytanie jaki jej sens życia i jakie życie jest kruche oraz ulotne niż osoba, która przeżyła piekło?
Książka jest niezwykle poruszająca i dająca do myślenia. Profesor stara nam się odpowiedzieć na pytania dotyczące ludzkiego bytu i tego czy można się uodpornić na wszechobecne zło, nienawiść i cierpienie. Opowiada dlaczego te stany są obecne w naszym życiu i jaki mają cel. Przypominam nam, że życie zależy tylko i wyłącznie od nas i to my nadajemy mu sensu. To od nas zależy jak nim pokierujemy i jak do niego podejdziemy.

Tej książki tak naprawdę nie da się opisać. Ją po prostu trzeba przeczytać!

× 1 | link |
@madbed
2021-08-22
Przeczytane

Autor jest austriackim profesorem neurologii i psychiatrii. Jest również byłym więźniem obozów koncentracyjnych między innymi Auschwitz.
Po lekturze jego poprzedniej książki byłam bardzo ciekawa tej. Co tym razem chce nam przekazać ktoś kto tak wiele wycierpiał. Doświadczył uczucia głodu, strachu przed śmiercią, lęku o każdy kolejny dzień.
Ludzie zawsze na coś narzekali, że choroby, zła passa, zła sytuacja materialna i tak można wymieniać i wymieniać. Zawsze coś jest nie tak. Nie widzimy plusów w dniu codziennym.
Sensu, który nadaje życiu chęć wstania z łóżka każdego dnia.
Autor na kartach książki spisał wybrane wykłady, które wygłosił w Wiedniu. Wygłosił je jedenaście miesięcy po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Wykłady są nie tylko ciekawe, ale i bardzo wzruszające. Szczególnie jeden z nich.
Zawsze szukajmy rozwiązań. Poddanie się nie jest żadnym wyjsciem.
To krótka ale jakże ciekawa i wartościowa książka.

× 1 | link |
@Meszuge
2024-02-26
6 /10
Przeczytane
@ankzach
@ankzach
2022-06-06
10 /10
Przeczytane
@Anna_Natanna
2022-03-01
8 /10
Przeczytane
@jasminowaksiazka
2021-11-05
9 /10
@StartYourDayWithBooks
@StartYourDayWithBooks
2021-08-21
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka O sensie życia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl