Obcy horyzont

Marcin Faliński, Rafał Barnaś
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Obcy horyzont
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Stare Kiejkuty, Ośrodek Szkolenia Kadr Wywiadu, wiosna 1995 roku.

Do ośrodka przybywa tajemniczy mężczyzna, którego zadaniem jest wybranie najzdolniejszych adeptów. To oni będą realizować specjalną operację wywiadowczą wspomagającą wejście Polski do struktur euroatlantyckich.
To wyjątkowo ważna misja, bo rosyjski wywiad aktywnie pracuje nad pokrzyżowaniem polskich planów. Od jej powodzenia zależy także bezpieczeństwo nuklearne całego świata.

Troje wybranych oficerów szybko zostaje wciągniętych w bezwzględną grę pomiędzy wielkimi mocarstwami. Szpiegowska rozgrywka prowadzi ich przez Afrykę, Seszele, Azjęoraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną rządzoną przez komunistyczny reżim Kimów.
Czy polskim oficerom wywiadu uda się wypełnić misję, która zmieni nie tylko losy Polski, ale też części świata?

Wydanie 1 - Wyd. Czarna Owca
Data wydania: 2023-02-08
ISBN: 978-83-8252-467-3, 9788382524673
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 392
dodana przez: Vernau

Autor

Marcin Faliński Marcin Faliński Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz „Życia Warszawy” a od 1993 roku funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Od 1996 roku oficer Zarządu Wywiadu. W roku 1997 ukończył kurs oficerski w Ośrodku K...

Pozostałe książki:

Ostatni azyl Obcy horyzont Operacja Rafael Operacja Retea Operacja Singe W czerwonej sieci
Wszystkie książki Marcin Faliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Obcy horyzont

16.02.2023

~Anka, Sławek oraz Marcin to uzdolnieni adepci Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu, którzy pewnego dnia rozstają przydzieleni do ważnej tajemniczej misji w której rosyjski wywiad próbuje ostro namieszać by osiągnąć swój cel. Sprawa jest o tyle poważna, że od jej powodzenia zależy bezpieczeństwo nuklearne całego świata. Od teraz zaczyna się wyścig z c... Recenzja książki Obcy horyzont

ZA
@jjoollkkaa.20
× 1

„Tajna misja polskiego wywiadu, która może zmienić świat!”

9.03.2023

„Obcy horyzont” autorstwa Rafała Barnaś oraz Marcina Falińskiego to jedna z historii, o której bardzo mało się ostatnio mówi. Nie rozumiem czemu, ponieważ w moim odczuciu jest to bardzo dobra książka sensacyjna, która totalnie mnie zaskoczyła. Owszem, początek był dość spokojny jak na moje gusta, jednak później... co tam się nie zadziało. Konieczn... Recenzja książki Obcy horyzont

Obcy horyzont

9.03.2023

Uwielbiam szpiegowskie thrillery, w których akcja przebiega w idealnym tempie, a zakończenie wbija w fotel i wywołuje szok i niedowierzanie. Takim thrillerem jest najnowsze dzieło Marcina Falińskiego i Rafała Barnasia "Obcy horyzont". Na początku poznałam trzech bohaterów — podchorążych: Anitę Wandol, Marcina Łodyna i Sebastiana Tomanowicza. Cała... Recenzja książki Obcy horyzont

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beata87
2023-03-05
8 /10
Przeczytane

Rewelacyjna powieść szpiegowska, rozgrywająca się w dwóch planach czasowych, obejmująca wiele miejsc akcji. W efekcie zarwana noc.
Ale V.V. Severski nadal na pierwszym miejscu w gatunku powieść szpiegowska:)

× 6 | link |
@kryminal_na_talerzu
2023-02-09
7 /10

„Obcy horyzont” to powieść sensacyjna skupiona na pracy polskiego wywiadu, drugi już tytuł napisany przez duet Marcina Falińskiego i Rafała Barnasia: byłego oficera wywiadu i podróżnika, historyka, handlowca. Fabuła historii toczy się w 1981-1995, z czym główna misja, która jest szkieletem spajającym fabułę, toczy się w roku końcowym tego przedziału. To bardzo ciekawy historycznie czas, gdy Polska wyzwoliła się spod władzy Rosji i musi ugruntować własną pozycję. Chce wejść do NATO i UE, ale by to zrobić, musi udowodnić swoją przydatność. I na tym skupia się misja wywiadowcza, do której zaproszeni zostają młodziutcy oficerowie zaraz po szkole… Dlaczego właśnie oni? Czy tak ważną sprawą nie powinni się zajmować bardziej doświadczeni agenci? Historia przegania nas po konkretnym kawałku świata (przede wszystkim Afryka, Azja, Korea) i w każdym miejscu podkreślone są różnice kulturowe, co jest bardzo fajnym zabiegiem. Oczywiście są one dosyć uproszczone we względu na gatunek, który jednak na celu ma skupienie na akcji, jednak wystarczające, by poczuć klimat odwiedzanych miejsc. Pojawia się też ciekawa postać mężczyzny, który od lat ucieka przed wywiadem rosyjskim. Dlaczego i czy faktycznie cały czas go tropią? Historia jest dynamiczna, bogata w dialogi, to zajmująca lektura, dobra rozrywka. Coś, co z pewnością zadowoli fanów gatunku!

× 2 | link |
PA
@Park2Read
2023-05-23
8 /10

Ciekawią mnie duety literackie, bo nie bardzo wyobrażam sobie jak taki pisarski związek funkcjonuje, ale sądząc po efekcie - owocna współpraca jest możliwa. Tym razem w moich rękach "Obcy horyzont" autorstwa Rafała Barnasia i Marcina Falińskiego. Ten ostatni jest mi już znany z cyklu szpiegowskiego z Majorem Łodyną, który również przypadł mi do gustu.

Do tajnej akcji wywiadowczej zostaje wybrana trójka adeptów Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu - Anita, Sebastian i Marcin ruszają w ślad za tajemniczym Stefanem, który ukrywa się przed Rosjanami. Życiorys tego człowieka jest niezwykle interesujący, nieprzebrana miłość do pieniędzy, skazuje go - i jego najbliższych - na wieczną banicję..

Oficerowie, choć jeszcze niedoświadczeni radzą sobie z powierzonym im zadaniem całkiem nieźle, ale czy to wystarczy, żeby namierzyć kogoś, kto bardzo nie chce być znaleziony?

Trójka bohaterów szybko zostaje wciągnięta w bezwzględną grę pomiędzy wielkimi mocarstwami. Szpiegowska rozgrywka prowadzi ich przez Afrykę, Seszele, Azję oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną rządzoną przez komunistyczny reżim Kimów, a od powodzenia misji zależeć będzie bezpieczeństwo nuklearne całego świata.

Czy agenci wywiadu spełnią swoje zadanie, czy poszukiwany przez nich człowiek godny będzie zaufania, by mogli wprowadzić go w szczegóły akcji, która zmieni nie tylko losy Polski, ale też części świata?
...

× 1 | link |
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2023-03-13
6 /10

Lubicie czytać książki szpiegowskie?
.
🌿 Jest rok 1995. Troje młodych oficerów zostaje wybranych do tajnej misji. Ich zadaniem będzie realizacja specjalnej operacji wywiadowczej, która ma na celu przyczynić się do wstąpienia Polski do NATO i UE. Zagrażać tej misji będzie rosyjski wywiad, który sukcesywnie pracuje nad zburzeniem planów Polski i zmienieniem jej losów.🌿
.
Od pierwszych stron autorzy wciągają nas do świata szpiegowskiego, serwując nam dynamiczną akcję, która rozgrywa się w kilku miejscach na świecie. Zwiedzimy Koreę, Afrykę, Seszele i Azję, aby w końcu powrócić na dobre do Polski. Historia opowiedziana została z dwóch perspektyw czasowych, lat 80 i 90 XX wieki. W pierwszej części bohaterem jest tajemniczy Stefan Kafer, który ucieka przed rosyjskim wywiadem. Tajemniczy mężczyzna, który jest największą zagadką w tej historii. Ogólnie fabuła trudna, nie wszyscy się w niej odnajdą. Wymaga od nas dużego skupienia i uwagi w trakcie czytania, aby się nie pogubić, a później być w stanie połączyć wszystkie punkty w całość. Nie zabraknie tutaj również wątku niespełnionej miłości. Z pewnością będzie to gratka dla fanów sensacji, polityki, teorii spiskowych i powieści szpiegowskich. Lektura jednak bardzo wymagająca, bo wymaga od nas dużego skupienia i uwagi. Jeśli chcecie wziąć udział w takiej misji wywiadowczej i przeżyć przygodę, to zachęcam Was do sięgnięcia po ten tytuł.

× 1 | link |
@andrzej.trojanowski
2023-03-13
8 /10

Marcin Faliński i Rafał Barnaś w powieści „Obcy horyzont” zabierają czytelnika za kulisy polskiego wywiadu. Stare Kiejkuty, kuźnia przyszłych oficerów wywiadu. Zjawia się pan z centrali i typuje trójkę oficerów do misji, która może zmienić świat. Tak to mniej więcej wygląda. Autorzy wprost nie informują czytelnika jakimi to cechami charakteryzowali się wybrani młodzi oficerowie, przydatnymi do tej operacji. No może jeden, bo znał kogoś ze studiów w obcym kraju, ale to tylko kontakt, chociaż bardzo ważny. W sumie to tyle wiemy o nich na ile to potrzebne w operacji. Szefowie z centrali postanowili rzucić nowe twarze na arenę szpiegowską bez tych naleciałości starych wyg w tym fachu. Takie są moje domysły. Powieść zapewne zadowoli koneserów gatunku, mnie zadowoliła. Nie ma tu kozaczenia czy fajerwerków, to nie film z agentem 007. To żmudna robota polskiego wywiadu u progu wejścia do NATO a tym samym zdobycia zaufania sojuszników. W powieści jest dużo scen emocjonalnych. Takich życiowych rozterek, jak brak ojca przez całe życie, spotkanie z nim po latach czy odpowiedzialność za śmierć żony oraz próby wynagrodzenia wyrządzonych krzywd.

× 1 | link |
@tomzynskak
2023-02-26
8 /10

„Obcy horyzont” to książka, która zaskakuje, a jej akcja nie zwalnia ani na moment. Autorzy tworzą świetny duet i wykorzystują swoje doświadczenie - w wywiadzie oraz podróżniczo-historyczne, aby stworzyć historię niezwykle realistyczną i prawdopodobną.

Całość napisana jest bardzo płynnie, w typowej dla gatunku formie - prosty styl, krótkie zdania, dużo dialogów i dawka ekscytacji. Przez to książkę czyta się niezwykle szybko i z zainteresowaniem. Narracja prowadzona jest na dwóch płaszczyznach czasowych, a akcja skacze z miejsca w miejsce. Jednak autorzy bardzo dobrze wszystko od siebie rozdzielili, więc przeskoki miejscowe oraz te pomiędzy bohaterami są dla czytelnika łatwe w odbiorze i nie sposób się w nich pogubić.
Pomimo, że w książce wiele się działo to autorzy bardzo trafnie oddali klimat lat 80. i 90. XX wieku, czyli lat niezwykle ciekawych dla wywiadu.
Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, a autorzy skupiają się bardziej na ich działaniach niż charakterach. Postać Stefana nie pojawia się tutaj przypadkowo i to właśnie ona wzbudziła we mnie największą ciekawość. Niejednokrotnie zdarzało mi się zastanawiać, czy jego obsesja jest uzasadniona i chciałam wiedzieć jak dalej potoczą się jego losy.

„(…) im dłużej człowiek żyje, tym więcej krzywd doświadcza.”

„Obcy horyzont” pomimo, że jest fikcją literacką to jestem pewna, ze wiele wydarzeń opisanych przez autorów mogło m...

| link |
ON
@onaczytanoca
2023-05-25
3 /10
Przeczytane

Do ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu przybywa tajemniczy mężczyzna, który musi wybrać najzdolniejszych adeptów do specjalnej operacji wywiadowczej. Jest ona ważna tym bardziej, że polskie plany próbuje pokrzyżować rosyjski wywiad. Anita, Marcin i Sebastian ruszają śladem Stefana.

Niestety w ogóle nie wciągnęłam się w tę historię, nie poczułam jej. Przyznam szczerze, że momentami bardzo się nudziłam. Tak naprawdę wymęczyłam ją.

Nie wiem dlaczego. Może nie przypasował mi styl autorów (ale to na pewno jeszcze kiedyś sprawdzę przy innych książkach), albo po prostu ta historia nie była dla mnie.

Niby akcja nie stała w miejscu, bohaterowie odkrywali nowe informacje na temat Stefana, do tego zwiedzali różne miejsca, ale ja nie czułam tego.

Teraz ta sobie myślę, że to chyba pierwsza książka w wątkiem szpiegowskim. Może w tym leży problem i takie książki nie są dla mnie? 🤔

I kurde pierwszy raz od bardzo dawna nie wiem co napisać o książce i chyba nic mądrego nie wymyślę 🤷🏻‍♀️

Na pewno za jakiś czas wrócę do innych książek autorów i sprawdzę czy tylko ta historia nie przypadła mi do gustu czy po prostu cała twórczość autorów nie jest dla mnie.

Swoją drogą zawsze zastanawia mnie jak wygląda proces pisania książki w duecie 🤭

| link |
@paulaczyta
2023-03-08
7 /10

Tajna misja polskiego wywiadu, która może zmienić świat

1995. Ośrodek kształcenia kadr wywiadu. Specjalna misja. Bezwzględna gra pomiędzy mocarstwami.

Do ośrodka kształcenia kadr wywiadu przybył tajemniczy mężczyzna, aby wybrać najzdolniejszych adeptów. Czeka na nich specjalna misja, wymagająca wejście Polski do struktur euroatlantyckich. Jest to bardzo ważne I niebezpieczne, zważając że rosyjskiego wywiadu próbuje pokrzyżować te plany. Co więcej, na szali jest bezpieczeństwo nuklearne świata.

Trójka najlepszych, wybranych oficerów zostaje zaangażowana do bezwzględnej, ryzykownej misji. Kierują się do Afryki, Azji i Koreańskiej Republiki Ludowej.

Międzykontynentalna, niebezpieczna, Tajna misja, która może zmienić losy nie tylko oficerów, nie tylko Polski, ale i całego świata.

Wciągająca, zaskakująca, trzymająca w napięciu historia. Bardzo dobrze poprowadzona akcją, dużo emocji i zaskakujących wydarzeń.| link |
@ania13080_wp.pl
2023-03-23
8 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2023-03-09
10 /10
Przeczytane
@zaczytana.archiwistka
2023-03-09
9 /10
Przeczytane
ZA
@jjoollkkaa.20
2023-02-16
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Obcy horyzont. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl