Obrońcy Wołynia

Marek A. Koprowski
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Obrońcy Wołynia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Członkowie polskiej konspiracji na Wołyniu występowali w obronie zagrożonej ludności, przeciwko mordom i masowej eksterminacji. O polską rację walczyło wielu bohaterów. Nie wolno pozwolić, aby ich imiona zatarły się w pamięci.

Zorganizowany opór wobec okupanta pojawił się na Wołyniu już w kilka tygodni po zajęciu tego terenu przez Sowietów. Samodzielne grupy konspiracyjne składały się najczęściej z młodych, niedoświadczonych zapaleńców, dlatego Sowieci rozbijali je bez trudu. Kierownictwo polskiego podziemia nie pozostawiło biegu spraw samemu sobie. Związek Walki Zbrojnej skierował na Wołyń oficera mającego zmontować tam siatkę organizacyjną. Ją również rozbito bardzo szybko, a Sowieci dokonali masowych aresztowań, zatrzymując ponad dwa tysiące osób. Utrudniło to niezmiernie zbudowanie struktur konspiracyjnych po wkroczeniu Niemców. Brakowało zwłaszcza osób mających jakiekolwiek doświadczenie wojskowe.

Co prawda Komenda Główna ZWZ-AK powołała tam do istnienia struktury „Wachlarza”, miał też powstać Okręg AK, ale wszystko skończyło się gigantyczną „wsypą” i aresztowaniem kolejnych dwustu członków konspiracji, co ponownie ogromnie ją osłabiło. Funkcjonująca na tych terenach administracja cywilna pozbawiona była zaplecza wojskowego. W efekcie, wobec narastającej agresji ze strony Ukraińców, niektórzy Wołyniacy zaczęli tworzyć samorzutne oddziały samoobrony. Były one zalążkiem legendarnej 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK – formacji stanowiącej absolutny fenomen nawet w skali Polskiego Państwa Podziemnego.

Pamiętając, że historia poznawana przez pryzmat indywidualnych ludzkich losów jest ciekawsza od narracji ogólnej, niniejsza książka przybliża kilkunastu bohaterów, którzy trwale zapisali się w dziejach Wołynia. Praca ta oparta jest na ich osobistych wspomnieniach i relacjach, a także na dokumentach i innych opracowaniach. Są to zarazem dzieje polskiego oporu wobec trzech wrogów: Sowietów, Niemców i Ukraińców.

Data wydania: 2022-06-14
ISBN: 978-83-67295-04-8, 9788367295048
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Historia
Stron: 344
dodana przez: Asamitt

Autor

Marek A. Koprowski Marek A. Koprowski
Urodzony w 1947 roku w Polsce
Pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kra...

Pozostałe książki:

Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa Bestie Bandery Kaci Małopolski Wschodniej Łemkowie. Losy zaginionego narodu Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA. Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA
Wszystkie książki Marek A. Koprowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zapomniani bohaterowie Wołynia

12.08.2022

Całkiem niedawno, bo miesiąc temu obchodziliśmy kolejną, 79 rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Mimo upływu lat zbrodnia ta nie blaknie ani nie staje się mniej bolesna. Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistyczne bojówki OUN -UPA zasługuje na naszą pamięć, stanowi kolejny krwawy etap w dziejach naszej Ojczyzyny. Ale na naszą pamięć zasługują także dziś już... Recenzja książki Obrońcy Wołynia

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-07-12
9 /10
Przeczytane

"Obrońcy Wołynia" to najnowsza książka pana Marka Koprowskiego, którego wiedza w temacie losów Polaków na wschodzie jest niebywała.
Pisze głównie o tematyce Wołynia, ale znajdziemy też temat żołnierzy wyklętych, Łemków, o legionach czy Kresach.
Bardzo sobie cenię książki autora, ponieważ ogrom wiedzy i rzetelność przekazu jest dla mnie godna podziwu.

"Obrońcy Wołynia" to pierwsza część, która prezentuje sylwetki zapomnianych członków konspiracji, którzy walczyli o polską rację stanu na Wołyniu, obronę ludności zagrożonej mordami i masową eksterminacją.
Książka przypomina nam kilkanaście nazwisk, które wpisały się na trwałe w polską historię Wołynia od 1939 do 1945 roku.
To historia polskiego oporu wobec trzech wrogów : Niemców, Sowietów i Ukraińców.
Autor przedstawia nam pierwsze działania konspiracyjne, opór stawiany wobec okupanta.

Historie osób opisanych w książce oparte są na wspomnieniach i relacjach pozostawionych przez bohaterów szkiców oraz na dokumentach i innych opowiadaniach.
Książkę czyta się błyskawicznie mimo ogromu informacji.
Może nie będę obiektywna, ale każdą książkę tego autora serdecznie polecam.
Autor od ponad trzydziestu lat zajmuje się tą tematyką, odbył ponad sto dwadzieścia podróży, które mają odniesienie w książkach pisanych z ogromną pasją.

× 2 | link |
TO
2022-09-05
8 /10
Przeczytane
@karolina92
2022-08-12
8 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2022-08-05
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Obrońcy Wołynia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl