Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916

Marek A. Koprowski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Oto historia Legionów Polskich w całej okazałości. Niniejszy tom ukazuje dzieje Legionów od przełomu lat 1914/1915 po początki roku 1916. Ważną rolę odgrywają tu oczywiście I Brygada i komendant Piłsudski, ale poczesne miejsce zajmują w nim również inne polskie oddziały. Autor szeroko omawia krwawy szlak bojowy II Brygady na terenie Karpat Wschodnich. Przypomina bitwy stoczone przez nią pod Mołotkowem, Nadwórną i Rokitną, które na trwałe weszły do księgi chwały oręża polskiego. Prezentuje także formacje legionowe tworzone pod auspicjami Rosjan, które szybko przekształciły się w samodzielną dywizję. Zarysowuje całe polityczne zaplecze Legionów Polskich, bez którego żadne jednostki wojskowe nie wyruszyłyby w pole. Przypomina działalność Naczelnego Komitetu Narodowego, a także jego Departamentu Wojskowego, kierowanego przez Władysława Sikorskiego – rzeczywistego twórcę idei Legionów, niesłusznie kojarzonej z nazwiskiem Józefa Piłsudskiego. Aby uchwycić całość obrazu ówczesnej rzeczywistości, Koprowski szkicuje złożone tło sytuacji militarnej i politycznej panującej na ziemiach polskich, a zaistniałej w wyniku działań wojennych i poczynań zaborców. Całość opracowania, podobnie jak wcześniejszy tom Przed wyruszeniem w pole. 1906–1914, oparta została przede wszystkim na wspomnieniach i pamiętnikach oraz na relacjach bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń – tak oficerów, jak i szeregowców – polskich legionistów. Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.– „Do Rzeczy” Marek A. Koprowski – pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie. Ostatnie jego publikacje to unikatowe opracowanie poświęcone powojennym przesiedleńcom ze wschodnich krańców II Rzeczpospolitej, Kresy na Pomorzu. Tułaczka po Ziemiach Odzyskanych oraz pierwszy tom trylogii Legiony – droga do legendy (Przed wyruszeniem w pole. 1906-1914).
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-7674-728-6, 9788376747286
Wydawnictwo: Replika
Stron: 384

Autor

Marek A. Koprowski Marek A. Koprowski
Urodzony w 1947 roku w Polsce
Pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kra...

Pozostałe książki:

Obrońcy Wołynia Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA Łemkowie Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 1 Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 2 Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA. Akcja „Wisła” Bestie Bandery Kaci Małopolski Wschodniej Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków Kresy w II Rzeczpospolitej Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916 Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918 Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 Lwów. Historia, ludzie, tradycje Wołyń zapomniany Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt III Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty! Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom I Akcja "Wisła". Krwawa wojna z OUN-UPA Akcja "Wisła". Ostateczna rozprawa z OUN-UPA Armia Krajowa na Wołyniu Bandera Białoruś. Uparte trwanie polskości Dziewczyny kresowe Kobiety kresowe Kresy na Pomorzu. Tułaczka po Ziemiach Odzyskanych Krwawy dar Stalina Kto niszczy Polskość na Białorusi? Mord na Wołyniu Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu Prusy Wschodnie w ogniu i krwi Rzeźnicy z OUN-UPA Wierzę, że nie zginie! Mniejszość polska na Zaolziu 1870-2015 Wołyń. Krawawa epopeja Polaków. Tom II Wołyń. Krwawa epopeja Polaków. Tom I Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 1 Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 2 Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 1 Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 2 Zginęli za polską sprawę Łuny na Wschodzie. Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę Śmierć za Sienkiewicza! Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom II Żołnierze Wyklęci. Złapali go i dostał czapę
Wszystkie książki Marek A. Koprowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2022-09-30
8 /10
Przeczytane 02. I Wojna Światowa i okres międzywo

Podobnie jak w tomie 1 autor trzyma wysoki poziom. Czerpie przy tym z bogatych źródeł. Co ważne dla zachowania prawdy historycznej, ukazana jest ogromna rola Sikorskiego w rozwijaniu i wzroście liczebności polskich oddziałów. Niestety "blask marszałka" przyćmiewa dokonania innych ludzi związanych z legionami, co w pewnym stopniu przyczynia się do budowania mitu, że legiony to Piłsudski i nikt poza Nim.

× 8 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat