Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa

Marek A. Koprowski
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dzisiejszy obwód zakarpacki przez kilkaset lat wchodził w skład Królestwa Węgier. Do sowieckiej Ukrainy włączył go Józef Stalin w 1944 roku. Zamieszkuje go 35 narodowości, mających charakter autochtoniczny. Książka w formie reportażowo-publicystycznej pokazuje całe bogactwo regionu, jego bardzo złożoną historię i kulturę. Pokazuje bezwzględny proces sowietyzacji Zakarpacia i prześladowania mniejszości narodowych; opisuje też losy zamieszkujących te tereny nacji w wolnej Ukrainie i ich zmagania z ukrainizacją. Głównym przesłaniem książki jest teza, że aspirująca do Unii Europejskiej Ukraina znajdzie w niej godne miejsce, jeżeli nauczy się przestrzegać praw mniejszości narodowych i zacznie traktować je jako część swojego bogactwa, a nie zagrożenie.
Data wydania: 2014-10-14
ISBN: 978-83-7674-411-7, 9788376744117
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Podróżnicze
Stron: 228

Autor

Marek A. Koprowski Marek A. Koprowski
Urodzony w 1947 roku w Polsce
Pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kra...

Pozostałe książki:

Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa Łemkowie. Losy zaginionego narodu Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA. Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA Obrońcy Wołynia
Wszystkie książki Marek A. Koprowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-27
6 /10
Przeczytane Posiadam Reportaże

Bardzo mnie zaciekawił fakt, że może istnieć w jakimś kraju region, którego mieszkańcy nie rozumieją mowy stolicy.
Książka 'Zakarpacie - tu zaczyna się i kończy Europa' jest książką o tym regionie. Pierwsza część opisuje burzliwe dzieje tego regionu, który miał to nieszczęście być świetną bazą 'wypadową' dla wojska ZSRR, i dobrą bramą do Europy. Po prostu wszyscy walczyli o ten region. Autor opisuje historię, zmianę nazewnictwa i dzieje regionu.

W części drugiej mamy opisy i rozmowy z przedstawicielami poszczególnych grup etnicznych tego regionu: Węgrami, Słowakami, Czechami, Polakami, Niemcami, Romami i Rusinami. (Mowa jest o Hucułach i Rumunach). Książka jest bardzo ciekawa. Można dowiedzieć się o problemach mniejszości narodowych tak w ogóle, choć tutaj mamy Ukrainę, ale myślę, że sprawy, o których mówią ci ludzie, są uniwersalne. Spodobało mi się zdanie chyba Niemki zamieszkującej Zakarpacie, że ona kocha ten kraj, że to piękny region, piękna ziemia i chciałaby po prostu tam spokojnie żyć. I chyba wszyscy ci ludzie chcieliby tam po prostu normalnie żyć, każdy z każdym w sąsiedztwie.

× 11 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl