Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918

Marek A. Koprowski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Bogate dzieje Legionów Polskich opisane głosem wszystkich, którzy wnieśli istotny wkład w dzieło odzyskania niepodległości. Tom Tworzyli Wojsko Polskie opiera się, podobnie jak poprzednie, na wspomnieniach, relacjach oraz dokumentach powstałych w latach 1917–1918. Autor ponownie udziela głosu zarówno piłsudczykom, jak i zwolennikom innych orientacji politycznych. W swym opracowaniu Koprowski ukazuje bogactwo całego obozu niepodległościowego, który nie składał się wyłącznie z piłsudczyków, ale był znacznie szerszy. Z jego rozważań jednoznacznie wynika, że Piłsudski traktował Legiony instrumentalnie i gdy uznał, że są argumentem zgranym, był skłonny je rozwiązać, koncentrując się na nielegalnych metodach pracy w Polskiej Organizacji Wojskowej. Tym bardziej autor konsekwentnie podkreśla istotny wkład w odzyskanie niepodległości nie tylko I Brygady, ale także żołnierzy innych formacji tworzonych na Wschodzie, zwłaszcza II Brygady. Wskazuje na ważką dla funkcjonowania Legionów rolę środowiska konserwatystów krakowskich, przede wszystkim stworzonego przez nich Naczelnego Komitetu Narodowego i jego Departamentu Wojskowego. Przywołuje na łamy głosy działaczy i polityków wszystkich opcji. Lektura tych źródeł pozwoli czytelnikowi wyrobić sobie własny pogląd na historię i legendę Legionów Polskich.  
Data wydania: 2019-04-16
ISBN: 978-83-7674-729-3, 9788376747293
Wydawnictwo: Replika
Stron: 432
dodana przez: Mirko

Autor

Marek A. Koprowski Marek A. Koprowski
Urodzony w 1947 roku w Polsce
Pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kra...

Pozostałe książki:

Obrońcy Wołynia Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA Łemkowie Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 1 Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 2 Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA. Akcja „Wisła” Bestie Bandery Kaci Małopolski Wschodniej Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków Kresy w II Rzeczpospolitej Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916 Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918 Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 Lwów. Historia, ludzie, tradycje Wołyń zapomniany Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt III Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty! Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom I Akcja "Wisła". Krwawa wojna z OUN-UPA Akcja "Wisła". Ostateczna rozprawa z OUN-UPA Bandera Białoruś. Uparte trwanie polskości Dziewczyny kresowe Kobiety kresowe Kresy na Pomorzu. Tułaczka po Ziemiach Odzyskanych Kto niszczy Polskość na Białorusi? Mord na Wołyniu Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu Prusy Wschodnie w ogniu i krwi Rzeźnicy z OUN-UPA Wierzę, że nie zginie! Mniejszość polska na Zaolziu 1870-2015 Wołyń. Krawawa epopeja Polaków. Tom II Wołyń. Krwawa epopeja Polaków. Tom I Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 1 Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 2 Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 1 Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 2 Zginęli za polską sprawę Łuny na Wschodzie. Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę Śmierć za Sienkiewicza! Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom II Żołnierze Wyklęci. Złapali go i dostał czapę
Wszystkie książki Marek A. Koprowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2022-10-23
8 /10
Przeczytane 02. I Wojna Światowa i okres międzywo

Tom trzeci, utrzymuje poziom poprzednich - czyli jest zdecydowanie lepiej niż dobrze. Całość świetnie podsumowują dwa ostatnie akapity książki. Marek Koprowski przyznaje, że "trzeba się upominać o prawo do pamięci dla tych, którzy także przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a których głównym przestępstwem było to, że nie stali się 'wyznawcami' osoby Józefa Piłsudskiego". Niestety takich postaci było sporo.

× 8 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl