Wołyń zapomniany

Marek A. Koprowski
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wołyń zapomniany
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dzieje Polaków na Wołyniu to nie tylko historia ukraińskich rzezi. To zdecydowanie dłuższa i bogatsza epopeja pisana potem i łzami. Pisana krwią zamordowanych przez władze sowieckie w podziemiach odebranego wiernym kościoła w Połonnem. Tych, którzy podczas zesłania trudzili się w kazachskich kopalniach, i łzami tych, którzy potracili rodziny w wyniku Wielkiego Głodu oraz licznych represji.

Dzieje Wołyniaków to historia heroizmu prostych ludzi i cichego bohaterstwa duchownych, którzy w czasach sowietyzacji i ateizacji, ryzykując życie za rodaków i wiarę, umacniali na Ukrainie Kościół katolicki i poczucie przynależności do narodu polskiego.

Od Wielkiego Głodu lat trzydziestych i przymusowej kolektywizacji, przez zsyłki do łagrów i wywózki na Daleki Wschód, aż po bestialstwa banderowców oraz represje ze strony Sowietów, Polacy na Wołyniu robili wszystko, by ocalić własną tożsamość narodową oraz wychować w wierze katolickiej i poszanowaniu polskich tradycji następne pokolenia, które także nie powinny zapomnieć o swoich korzeniach.

Choć po upadku ZSRR represje ustały, dla Polaków mieszkających na Wołyniu batalia o polskość i Kościół katolicki na Ukrainie się nie zakończyła. Nadal walczą o swobodne kultywowanie tradycji, nauczanie języka ojczystego czy jego obecność w liturgii. Robią, co mogą, by ocalić od zapomnienia tragiczną opowieść o poległych. Opowiadają o przeszłości, gdyż wiedzą, że w obliczu historii każdy, kto milczy na ten temat, jest po prostu zdrajcą.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy”


Data wydania: 2022-08-16
ISBN: 978-83-67295-39-0, 9788367295390
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Historia Polski
Stron: 552
dodana przez: Catta

Autor

Marek A. Koprowski Marek A. Koprowski
Urodzony w 1947 roku w Polsce
Pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kra...

Pozostałe książki:

Obrońcy Wołynia Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA Łemkowie Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 1 Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 2 Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA. Akcja „Wisła” Bestie Bandery Kaci Małopolski Wschodniej Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków Kresy w II Rzeczpospolitej Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916 Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918 Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 Lwów. Historia, ludzie, tradycje Wołyń zapomniany Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt III Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty! Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom I Akcja "Wisła". Krwawa wojna z OUN-UPA Akcja "Wisła". Ostateczna rozprawa z OUN-UPA Armia Krajowa na Wołyniu Bandera Białoruś. Uparte trwanie polskości Dziewczyny kresowe Kobiety kresowe Kresy na Pomorzu. Tułaczka po Ziemiach Odzyskanych Krwawy dar Stalina Kto niszczy Polskość na Białorusi? Mord na Wołyniu Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu Prusy Wschodnie w ogniu i krwi Rzeźnicy z OUN-UPA Wierzę, że nie zginie! Mniejszość polska na Zaolziu 1870-2015 Wołyń. Krawawa epopeja Polaków. Tom II Wołyń. Krwawa epopeja Polaków. Tom I Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 1 Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 2 Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 1 Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 2 Zginęli za polską sprawę Łuny na Wschodzie. Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę Śmierć za Sienkiewicza! Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom II Żołnierze Wyklęci. Złapali go i dostał czapę
Wszystkie książki Marek A. Koprowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wołyń zapomniany aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tatiaszaaleksiej
2022-10-04
9 /10
Przeczytane

"... Historia Polaków na sowieckiej części Wołynia została napisana krwią i łzami".

Cóż to była za mocna książka! Ważna, potrzebna, trudna, autentyczna!

Przejmujące dzieje Polaków, którym dane było żyć na Ukrainie. Autor z zaangażowaniem, sumiennością i rzetelnością podszedł do tematu swojej powieści. Czuć ogromną wiedzę historyczną – czuję podziw i szacunek. Pan Marek bazował na relacjach naocznych światków i licznych dokumentach wyszukanych w archiwach.

Niełatwa, poruszająca epopeja, naznaczona krwią i łzami naszych rodaków. Heroizm prostych ludzi i umacniających w wierze duchownych. Skuteczna, konsekwentna likwidacja polskości na Ukrainie przez władze sowieckie. Kolektywizacja, próba stworzenia „mini republik”, Wielki Głód zbierający swoje żniwo, deportacje do Kazachstanu rozpoczęte już w 1935 roku, mordercza praca w kazachskich kopalniach, brutalność, bezwzględność. Bestialskie, okrutne mordy banderowców, szczególny nacisk na likwidacje osób związanych z Kościołem katolickim. Represje trwały długie lata, ustały dopiero po upadku ZSRR. Polacy tam mieszkający niestanie muszą walczyć o polskość, o kościół, o język, o historię. Czy to się kiedykolwiek zmieni?

Jest to reportaż, ale czyta się go jak porywającą, choć niełatwą powieść. Fakty przeplatają się i uzupełniają z relacjami ludzi, którzy przeżyli to piekło na ziemi. Liczne fotografie są ciekawym dopełnieniem całości.

Ogrom wiedzy Autora zadziwia, lekturę musiałam sobie da...

× 10 | Komentarze (1) | link |
@madbed
2022-09-06
Przeczytane

"Wołyń zapomniany" to najnowsza książka pana Marka Koprowskiego, którego wiedza w temacie losów Polaków na wschodzie jest niebywała.
Pisze głównie o tematyce Wołynia, ale znajdziemy też temat żołnierzy wyklętych, Łemków, o legionach czy Kresach.
Bardzo sobie cenię książki autora, ponieważ ogrom wiedzy i rzetelność przekazu jest dla mnie godna podziwu.

Niniejsza książka to spisana pamięć o Polakach, którzy zostali na granicy polsko-sowieckiej. Na sowieckiej części Wołynia, która sięga aż za Żytomierz, miała miejsce wielka akcja depolonizacyjna, która zlikwidowała większość skupisk polskich.
Bazując na dokumentach i relacjach autor opisuje nam sytuacje jaką Sowieci napotkali po przyłączeniu części Wołynia że stolicą w Żytomierz oraz jak wyglądały początki ich władzy na tym terenie.
"... Historia Polaków na sowieckiej części Wołynia została napisana krwią i łzami"
Książka to ogrom wiedzy od Wielkiego Głodu lat trzydziestych, przymusowej kolektywizacji, zsyłek do łagrów, wywózek na Daleki Wschód, aż po bestialstwa banderowców oraz represje ze strony Sowietów.
Polacy walczyli o swoją tożsamość, o kościół o historię, którą nigdy nie powinna być zapomniana.
Przyznam, że czytając niektóre rozdziały serce mi pękało z czym musieli mierzyć się ludzie. Jak wielki musi być głód, aby gotować zmarłe dzieci... 😢
Tyle okrucieństwa potrafił zgotowac człowiek człowiekowi.
Pozostawię to bez komentarza.
Książka składa się z opowiadań i relacji...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wołyń zapomniany. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat