Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA

Marek A. Koprowski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Ukraiński bohater, a w rzeczywistości pozbawiony skrupułów zbrodniarz. Oto dwa oblicza Romana Szuchewycza, działacza OUN i dowódcy UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Ukrainie Zachodniej.

Marek Koprowski poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tego, że członek znanej, inteligenckiej rodziny, stał się ukraińskim terrorystą zwalczającym państwo polskie, a następnie współpracownikiem niemieckiego wywiadu. Przybliża jego działalność na Rusi Podkarpackiej, będącej poligonem doświadczalnym OUN. Omawia współudział w tworzeniu batalionu „Nachtigall”, który w zamyśle ukraińskich nacjonalistów miał stanowić zalążek ich armii.

Szuchewycz szybko podporządkował sobie zarówno OUN, jak i UPA. Jako faktyczny dyktator starał się działać tak, by za nic nie odpowiadać. Decyzje podejmował formalnie ktoś inny, jak na przykład fikcyjna Ukraińska Główna Rada Wyzwoleńcza.

Jak bardzo zakłamanie i zbrodnie towarzyszyły Szuchewyczowi, autor dowodzi na przykładzie ludobójstwa Polaków w Małopolsce Wschodniej, nazywanej przez niego „wysiedleniami”. Jest ono zarazem świadectwem realizowanej polityki fałszowania rzeczywistości i obarczenia winą innych.
Dyktator do końca wierzył w wybuch III wojny światowej. Wskutek tego doszło praktycznie do zagłady ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego. Sowiecka sprawiedliwość dosięgła wszystkich, których ręce unurzane były w polskiej krwi…

Autor opiera swą pracę na wszelkich dostępnych źródłach – dokumentach, wspomnieniach i relacjach, zwłaszcza ukraińskich. Wyjaśnia, dlaczego traktowanie dziś Szuchewycza na Ukrainie jako bohatera musi w Polakach budzić sprzeciw.
Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy”


Data wydania: 2022-02-08
ISBN: 978-83-66989-58-0, 9788366989580
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Historia Polski
Stron: 350
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Marek A. Koprowski Marek A. Koprowski
Urodzony w 1947 roku w Polsce
Pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kra...

Pozostałe książki:

Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa Bestie Bandery Kaci Małopolski Wschodniej Łemkowie. Losy zaginionego narodu Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA. Obrońcy Wołynia
Wszystkie książki Marek A. Koprowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Od nacjonalisty do zbrodniarza

25.06.2022

O kogo chodzi? O Romana Szuchewycza (ps. Taras Czuprynka), którego przywołał znany popularyzator historii, Marek A. Koprowski. Reporter w swoich publikacjach podejmuje się tematyki ludobójstwa dokonanego przez UPA i OUN na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zbrodniarz ponosi odpowiedzialność za eksterminację naszych rodaków na wspomnianych obszar... Recenzja książki Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA

Mroczna strona relacji polsko-ukraińskich - "Rozkaz mordować Polaków" Marek A. Koprowski

26.03.2022

"Rozkaz mordować Polaków" Marek A. Koprowski Postać, jaką był Roman Szuchewycz zapisała się na najczarniejszych kartach historii Polski. Dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii był jedną z wielu osób odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947. Jak doszło do tego, że potomek inteligenckiego rodu stał się ... Recenzja książki Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-03-15
Przeczytane

ROZKAZ MORDOWAĆ POLAKÓW
Marek A. Koprowski

"Rozkaz mordować Polaków" to najnowsza książka pana Marka Koprowskiego, którego wiedza w temacie losów Polaków na wschodzie jest niebywała.
Pisze głównie o tematyce Wołynia, ale znajdziemy też temat żołnierzy wyklętych, Łemków, o legionach czy Kresach.

W tej książce przybliża nam postać Romana Szuchewycza, krwawego dyktatora, ukraińskiego bohatera, a w rzeczywistości pozbawionego skrupułów zbrodniarza.
Był działaczem OUN-UPA, odpowiada za zbrodnie ludobójstwa popełnione na Ukrainie Zachodniej przez jego podkomendnych na ludności polskiej.
Autor opisuje kolejne etapy życia, zaczynając od najmłodszych lat. Szuka odpowiedzi jak mogło dojść do tego, że osoba wywodząca się z rodziny inteligenckiej stała się początkowo ukraińskim terrorystą walczącym ze strukturami państwa polskiego, później został współpracownikiem niemieckiego wywiadu.

To ogrom faktów historycznych. Autor oparł swoją pracę o wszystkie dostępne źródła między innymi dokumenty, wspomnienia i relacje, zwłaszcza ukraińskie.
Widać ogrom pracy włożony przez autora. Dla mnie bardzo dobrze napisana książka z ogromem wiedzy w jednym miejscu.

| link |
@ladymakbet33
2022-06-24
8 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2022-03-11
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl