Odwyk

Adam Widerski
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Odwyk
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Łódź, środek lata, upał i tylko pozorny spokój. W renomowanej klinice leczenia uzależnień zostają znalezione zmasakrowane nagie zwłoki. Ofiarą zabójcy pada jeden z pacjentów. Ale to nie ostatnia zbrodnia psychopaty. Sprawę prowadzi czwarty komisariat w Łodzi na czele z inspektorem Ryszardem Walskim. Cel jest prosty – złapać sprawcę, zanim dojdzie do kolejnego brutalnego morderstwa. Ale morderca cały czas jest krok przed policjantami. Zostawia za sobą ślady, lecz reguły tej przerażającej gry zna tylko on. Kim jest zabójca? Dlaczego wybiera na swoje ofiary ludzi uzależnionych i związanych z półświatkiem narkotykowym? Co oznaczają symbole, które zostawia przy zwłokach? Jaki ma cel i czy uda mu się go osiągnąć? Odpowiadając na te i inne pytania, autor trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony! Powieść Adama Widerskiego to książka o zbrodni, miłości, kłamstwie, układach prominentów i wielkiej tajemnicy. Przede wszystkim jednak o trudnej przeszłości, która często nie pozwala o sobie zapomnieć. „Idealne tempo, mocna akcja, zaskakujące zakończenie. Dodatkowo, wielki plus dla autora za realistyczne odtworzenie miejsca akcji – Łódź, jakiej nie znają turyści robiący sobie rundkę po knajpach przy ulicy Piotrkowskiej. Jestem pewien, że jeszcze nie raz usłyszymy nazwisko Adam Widerski!” Zbigniew Zborowski  
Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-62577-92-7, 9788362577927
Wydawnictwo: Initium
Cykl: Komisarz Piotr Krzyski i Łukasz Majski, tom 1
Stron: 704
dodana przez: kazal_ka

Autor

Adam Widerski Adam Widerski Z wykształcenia historyk. Pracuje jako nauczyciel w jednej z łódzkich szkół podstawowych. Jego pasją jest sport, a najbardziej piłka nożna. Oprócz sportu uwielbia czytać, szczególnie kryminały, thrillery czy horrory. Znalazł w nich inspirację do nap...

Pozostałe książki:

Proroctwo
Wszystkie książki Adam Widerski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Doskonały debiut!

28.05.2019

Czy Wam również się zdarzają dni, kiedy czytanie zupełnie Wam nie idzie? Liczę, że nie jestem wyjątkiem, i nie tylko mi się tak zdarza. Kilka ostatnich tygodni miałam właśnie taki czas — w ogóle nie mogłam zabrać się za czytanie. Jednak są takie książki, które potrafią skutecznie wyciągnąć nas z czytelniczego kryzysu. „Odwyk” Adama Widerskiego spr... Recenzja książki Odwyk

Odwyk

25.05.2020

"Jeśli nie porzucisz przeszłości, ona zniszczy twoją przyszłość. Żyj tym, co oferuje ci teraźniejszość, a nie tym, co zabrała przeszłość. " " Trzeba szybko uwolnić się od przeszłości, żeby ta nie zdążyła nas zniszczyć." "Odwyk" Adam Widerski Powieść jest debiutem autora, ale zupełnie nie daje nam odczuć, że to jego pierwsze kroki w literaturze kr... Recenzja książki Odwyk

Alkoholowe obsesje

19.01.2020

Książka o której było głośno. Jednak czy warto? Oj warto! Łódź. Klinika leczenia uzależnień. Morderstwo. Akcja zaczyna się szybko, bowiem już na wstępie mamy morderstwo i podejrzanego, Tomasza, słuchacza z terapii uzależnien od alkoholu, który wychodzi do łazienki, a po powrocie dziwnie się zachowuje i pisze dość dziwny wiersz: Zycia nie ma,... Recenzja książki Odwyk

"Odwyk" jestem na TAK !

1.06.2019

"Odwyk" to debiutancka książka Adama Widerskiego. Niestety, ze smutkiem dotarłam już do końca. Jak na nowość, która pojawiła się na rynku - dla mnie jest fenomenem ! Wciągnęła mnie bez reszty :) Idealne tempo akcji, bohaterowie, miejsca, wydarzenia bardzo realne. Według mnie książka napisana "z głową". Dosłownie wszystko było gruntownie przemyślan... Recenzja książki Odwyk

Moja opinia o książce

Opinie

@Vernau
2020-03-01
7 /10
Przeczytane Kryminał

"Odwyk" to debiut literacki Adama Widerskiego i ciekawy "łódzki" kryminał. Akcja rozgrywa się w Łodzi, gdzie poznajemy duet najlepszych śledczych z Łodzi, komisarzy Piotra Krzyskiego i Łukasza Majskiego.

W ośrodku odwykowym, w centrum miasta zostaje brutalnie zamordowany pacjent. To pierwsza ofiara, ale nie ostatnia. Do tego dochodzi nielegalna produkcja i handel nowych narkotyków, na którego czele stoi dyrektor, szanowany psycholog - Bogdan Dereszowski.
Oczywiście nie zabrakło wątku romansowego, ponieważ Krzyski wzbudza powszechne zainteresowanie kobiet, ale od 7 miesięcy jest w szczęśliwym związku z dziennikarką Martą, która pomaga mu w śledztwie.

"Odwyk" to udany debiut literacki. Intryga kryminalna jest ciekawa, do tego dobrze opisana Łódź, różnorodni bohaterowie. Zakończenie książki sugeruje, że autor zostawia sobie furtkę do napisania drugiej części historii o komisarzach Krzyskim i Majskim, z czwartego komisariatu w Łodzi - najlepszych śledczych łódzkiej policji.

× 6 | link |
@milka.czyta
2019-05-31
10 /10
Przeczytane • W •

"Odwyk" to debiutancka książka Adama Widerskiego. Niestety, ze smutkiem dotarłam już do końca. Jak na nowość, która pojawiła się na rynku - dla mnie jest fenomenem ! Wciągnęła mnie bez reszty :) Idealne tempo akcji, bohaterowie, miejsca, wydarzenia bardzo realne. Według mnie książka napisana "z głową". Dosłownie wszystko było gruntownie przemyślane i bardzo realistyczne wydarzenia. Brawa ! Jeszcze raz brawa ! Dawno nie przeczytałam książki na tak wysokiem poziomie !! Drogi Panie Adamie ja chcę ciąg dalszy ! Chcę więcej, więcej przygód Piotra, Marty i Łukasza !!
Ps. Jedynie mogę się doczepić błędów/literówek - a tak tylko i wyłącznie PLUS !!

× 3 | Komentarze (1) | link |
@ewfor
2019-05-19
9 /10
Przeczytane

(…) A teraz sielanka się skończyła. Łukasz leżał w szpitalu, w stanie krytycznym, Dominik zginął, a Piotr był doszczętnie zrujnowany. Zabójca zadał łódzkiej policji bardzo bolesne rany, a przecież to dopiero początek sprawy. (…)


Przyznam szczerze, że kiedy zaproponowano mi tę książkę, wystarczył tylko rzut okiem na opis i już wiedziałam, że nie będę żałowała decyzji przeczytania tego kryminału. Wielu ludzi podchodzi do debiutów pisarskich ostrożnie, często myśląc, że czym może go zaskoczyć ktoś, kto dopiero zaczyna przygodę z pisaniem. I to jest błąd, bo często czyjś debiut jest po stokroć lepszy od n-tej powieści znanego w świecie książek autora. Takim właśnie debiutem – strzałem w dziesiątkę – jest ta książka. A jeżeli debiut jest tak mocny i wciągający, to ja już nie wiem co myśleć o kolejnych książkach tego autora.

Tak naprawdę, to fabuła pochłania do tego stopnia, że od pierwszej do ostatniej strony czytelnik nie jest w stanie oderwać się od niej, bo wciąga jak narkotyk i w czasie czytania chce się więcej, szybciej, dalej, bo zatrzymanie się może grozić pustką w głowie w której huczy jedynie ostanie przeczytane zdanie.

Autor bardzo dba o szczegóły, czasami zaskakując czytelnika opisami czegoś lub kogoś. Z aptekarską dokładnością odtwarza zarówno przebieg prowadzanego dochodzenia jak i na przykład konstrukcję bomby wykonanej przez amatora.

Ciekawie, wyjątkowo realistycznie przeprowadzane rozmowy w towarzyszących fabule dialogach, t...

× 2 | link |
@Erna
2019-05-20
8 /10

Szpitale, kliniki, czyli miejsca, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie, będąc pod dobrą i fachową opieką. Jednak nasze spojrzenie może ulec diametralnej zmianie, gdy zacznie grasować morderca… Kim jest, dlaczego atakuje? Czy zostanie złapany, zanim znowu nadejdzie?

Ostatnie miesiące obfitują w sporo udanych debiutów. Cieszę się, że wiele osób uzyskało możliwość podzielenia się ze światem swoim talentem, iż zdecydowali się pokazać swoją twórczość. Dzisiaj chciałabym wspomnieć o pierwszej powieści Adama Widerskiego, mojego „kolegi po fachu”, autora bloga poświęconego recenzjom. Trzymałam kciuki od momentu, gdy tylko dowiedziałam się o dacie premiery. I, uwaga, warto czekać! Moja sympatia do człowieka nie ma tu znaczenia, podchodzę do tematu tak obiektywnie, jak mogę. Thrillery oraz kryminały dopiero od niedawna zaczęły mnie w pewnym stopniu interesować, choć, przyznaję, ciągle się ich „uczę”. To wada z zaletą, ponieważ stawiam dość wysoko poprzeczkę. Podobnie było również w tym przypadku — szybko się nudzę, jeśli dana pozycja bywa schematyczna. Na szczęście, Adam Widerski uniknął tego typu problemów. Jego powieść naprawdę wciąga bez reszty.

To opasły tom, gabaryty początkowo mogą przerazić. Lecz gwarantuję, że z tą książką trudno wpaść w monotonię. Autor nie zapycha stron zbędnymi dialogami, są wyważone, łącznie z opisami. Bardzo ciekawe wydały mi się analizy zbrodni, właściwie razem z bohaterami prowadzimy śledztwo. Taki zabieg pomaga lepiej wczuć się w akcj...

× 2 | link |
@Bibliotecznie
2020-03-21
8 /10
Przeczytane

„Odwyk” to ponad 600 stron wciągającej kryminalnej przygody, w którą czytelnik rusza wraz z Piotrem Krzyskim, komisarzem Wydziału Kryminalnego w Czwartym Komisariacie Policji w Łodzi. Powieść miałam okazję przeczytać dzięki Book Tour, który zorganizowała Ewelina, czyli Zaczytana Ewelka. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej akcji, bo książka okazała się świetna. Biorąc pod uwagę, że to debiut autora, nie mogę doczekać się kolejnych książek Adama Widerskiego.

Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi. W toalecie znanej kliniki leczenia uzależnień zostają znalezione zwłoki. Pozostawione przez mordercę na ciele mężczyzny znaki na razie nic nie mówią śledczym. Jednak policjanci mają świadomość, iż każdy drobiazg ma tutaj znaczenie. Zabójca wyraźnie prowadzi grę, której finału nikt na razie nie dostrzega. Przy okazji prowadzonego śledztwa wychodzą na jaw skrzętnie skrywane tajemnice dyrektora ośrodka. Co ukrywa Bogdan Dereszowski? Kto jest celem zabójcy? Jaki ma motyw? Dlaczego morduje ludzi uzależnionych od alkoholu i narkotyków?

Powieść prowadzona jest dwoma torami czasowymi. Obserwujemy pracę łódzkiej policji i prowadzone śledztwo, a także cofamy się do lat osiemdziesiątych, gdzie poznajemy małego Piotrusia i jego życie z matką, alkoholiczką i narkomanką. Ten zabieg ma swój cel, który ściśle łączy się z fabułą. Retrospekcja uzupełnia również wątek społ...

× 2 | link |
@ksiazka_w_pigulce
2020-09-08
7 /10
Przeczytane

Widerski prowokuje czytelnika do zajrzenia w samo dno studni człowieczeństwa. Mrok skrywający wizję przyszłości, pustka popędzana echem samotności, nałóg, który nie pozwala wstać i próbować ucieczki. Na dnie jest część postaci, jakimi posłużył się autor poruszając niechybnie temat uzależnień. Ci świadomie lub nie sięgnęli po alkohol i narkotyki, a tutaj już cienka granica do sponiewierania swojego i najbliższych życia. Na tej kanwie pojawiają się kolejne rysy: morderstwa noszące znamiona psychopatycznego rytuału, zabawa w kotka i myszkę tocząca się między sprawcą a policją, ale i przeszłość, która dobija do drzwi dnia dzisiejszego.

Przechodząc zaś do wrażeń: cóż, "Odwyk" podobał mi się i nie podobał. Z jednej strony autor żongluje szeregiem mrożących krew w żyłach zbrodni, z drugiej dla mnie było tego trochę za dużo, co odbierało w pewnym momencie fabule znamiona realizmu. Zauważam również próbę (niekoniecznie zawsze skuteczną) utrzymania emocji na jednym poziomie, a także coraz brutalniejsze opisy popełnianych zbrodni. To trochę tak jakby polscy autorzy ścigali się w wyścigu o najbardziej niedorzecznego bohatera-dewianta. Inną kwestią jest też zauważalne kierowanie się stereotypami w poszczególnych fragmentach książki - to autor śmiało mógł sobie darować.
Co do pomysłu - wypada on nad wyraz korzystnie. Na plus również zasługuje pochylenie się nad problemem uzależnień oraz wgląd w życie ludzi, którzy poradzili sobie z własnymi słabościami, jak i tych, którzy...

× 2 | link |
@WolneLitery
2019-05-16
Przeczytane

"Odwyk" jest to pierwsza książka Pana Adama Widerskiego, wobec której miałam bardzo duże oczekiwania i zdecydowanie muszę powiedzieć, że nie zawiodłam się na niej ani trochę.

Książka już od pierwszych stron jest bardzo mocna i szybko nabiera tempa. Na początku zostaje popełnione bardzo brutalne morderstwo w łazience jednej z klinik do leczenia uzależnień. Od razu na pierwszy plan rzuca nam się kilku podejrzanych i w okół nich kręci się cała sprawa. Czy jednak na pewno ktoś z nich jest naprawdę mordercą?

Akcja szybko się rozkręca, mamy coraz więcej morderstw, mamy również ofiary śledztwa i już na początku dwóch policjantów trafia w stanie krytycznym do szpitala. Do tego jednego z nich mamy również pogrzeb i powiem Wam szczerze, że jest to chyba pierwszy kryminał w którym brałam udział w pogrzebie policjanta i to już na pierwszych stronach książki! Po tym tym bardziej chciałam się dowiedzieć kto jest mordercą.

Całą sprawą zajmuje się 4 komisariat w Łodzi i na pierwszym planie mamy komisarza Piotra Krzyskiego, który wraz kolegami i partnerką za wszelką cenę stara się jak najszybciej znaleźć osobę, która wydaje się być nieuchwytna. A może jednak istnieje sposób na morderstwo idealne? Na jaw wychodzą kolejne fakty. Okazuje się, że w zbrodnie może być zamieszanych jeszcze więcej osób i to tych bardzo wysoko postawionych. Wszystko cały czas kręci się wokół niepozornej kliniki, której dyrektor może jednak ma coś do ukrycia?
Do tego dochodzi nam prze...

× 1 | link |
@angell15
2020-05-07
7 /10
Przeczytane

"Odwyk" jest debiutem pisarskim Adama Widerskiego. Akcja kryminału rozgrywa się w Łodzi. Osobiście nigdy nie byłam w tym mieście, lecz jego mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że mogą w realnym świecie prześledzić drogi jakimi poruszali się bohaterowie powieści.

W renomowanej klinice odwykowej dochodzi do brutalnego morderstwa. W krótkim czasie okazuje się, że morderca nie poprzestanie na jednej ofierze. Jego tropem rusza ekipa dochodzeniowa, z doświadczonym komisarzem Piotrem Krzyskim na czele. Zabójca umiejętnie gubi tropy i wywodzi policjantów w pole. Trudno odgadnąć kto jest autorem makabrycznych zbrodni. Jego czyny okazują się jednak skierowane przeciwko komisarzowi Krzyskiemu. Policjant musi użyć całego swojego sprytu, by powstrzymać mordercę.

W "Odwyku" nie brak brawurowych akcji i niespodziewanych zwrotów fabuły. Są wybuchy, zasadzki i mylne ślady, wprowadzające czytelnika w błąd. Niespodziewanie eliminowane są postaci, które z początku wydają się kluczowe dla rozwoju historii. To niewątpliwie zaskakujący kryminał.

Minusem powieści są zbyt rozwlekłe dialogi i relacje z przesłuchań. Wydaje mi się, że można to było skrócić. Do szału doprowadzali mnie świadkowie, którzy okazywali się nagle ślepi i głusi. Nikt nic nie widział, nie słyszał, nie pamięta. Postacią zdecydowanie negatywną był też upierdliwy prokurator. Policjanci sprawiali wrażenie jakby nie bardzo wiedzieli, z której strony ugryźć sprawę. Kręcili się w kółko, tymczasem zabójc...

× 1 | link |
RU
2019-05-31
9 /10
Przeczytane

Co raz częściej i co raz chętniej sięgam po polskie kryminały.Tym razem w moje lisie łapki wpadł ”Odwyk” @a.widerski_daj_sie_zlapac Jest to lektura,która pomimo swojej objętości pochłonie was do reszty i aż trudno uwierzyć,że jest to debiut tego autora. Jestem na TAK 😁🙌! .
.💊
”Czasami,by osiągnąć cel,trzeba iść po trupach.”
.💉
Akcja powieści dzieje się w Łodzi,gdzie w renomowanej klinice leczenia uzależnień zostają odnalezione zwłoki pewnego mężczyzny.Szybko okazuje się,że mężczyzna był jednym z uczestników sesji terapeutycznych.Co gorsza,denat został butanie zmordowany.Na jego ciele znajdowały się liczne rany cięte,miał także połamane i zmiażdżone kończyny.Dodatkowo przy ciele została odnaleziona mała butelka z wiadomością.Śledztwo w tej sprawie zaczyna prowadzić komisarz Piotr Krzyski.Jednak kiedy dochodowi do kolejnego morderstwa,komisarz już wie,że ma “przyjemność“z tym samym osobodniem.Morderca porusza się według pewnego schematu.Na większość swoich ofiar wybiera osoby,które znajdowały się na marginesie społecznym.W swoich działaniach jest bardzo wyrachowany.Postępuję sprawienie i prowadzi inteligenta grę,nie pozostawiając najmniejszych śladów po swojej obecności.W tej sprawie jest wiele niewiadomych a tropy niestety prowadzą do zbyt wiele osób,oddalając tym samym policjantów od rozwiązania tej zagadki.Śledztwo zaczyna pomału się komplikować a na wierzch wypływają brudy z przeszłości.
.🚬
”Odwyk”to świetnie skonstruowany polski kryminał.Autor umiej...

× 1 | link |
@Paulka
2021-08-19
7 /10
Przeczytane

Świetna,trzymająca w napięciu książka. Jest zaskakująca, mieszająca w głowie, gdy wszystko wydaje się być oczywiste,okazuje się, że ani trochę nie jest... Dawno nie czytałam tak dobrej rodzimej książki 🖤

× 1 | link |
@Amarisa
2019-05-27
Przeczytane

Ostatnimi czasy miałam pewne problemy... Dlatego też byłam na "Odwyku" u Adama Widerskiego...

Szczegóły terapii: https://magicznyswiatksiazki.pl/odwyk-adam-widerski/

#initium #magicznyswiatksiazki #adamwiderski #odwyk

| link |
@lilalunaxx1
2022-09-14
8 /10
Przeczytane Kryminał, sensacja
SY
2020-12-03
7 /10
Przeczytane
@karolina92
2020-05-25
10 /10
Przeczytane
@izka91201
2020-05-11
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Odwyk. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Proroctwo
Proroctwo
Adam Widerski
6.5/10
Czy urlop może zmienić się w koszmar? Takiego dylematu nie mieli komisarze Piotr Krzyski i Łukasz M...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl