Okruchy dnia

Kazuo Ishiguro
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
Okruchy dnia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis


Okruchy dnia
– opis wydawcy

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2017 roku.Powieść nagrodzona Bookerem, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką. Światowy rozgłos przyniosła jej ekranizacja z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniona 8 nominacjami do Oscarów. Stevens to kamerdyner idealny, stawiający ponad wszystko lojalność wobec chlebodawcy i perfekcyjne wypełnianie obowiązków. Właśnie temu podporządkowuje całe swoje życie. Po latach pracy w Darlington Hall, kiedy rezydencja jest już owiana złą sławą z powodu pronazistowskich sympatii jej właściciela, Stevens wybiera się w podróż, aby namówić do powrotu dawną gospodynię, pannę Kenton. Przemierzając Anglię, wspomina przeszłość i nieuchronnie musi dojść do wniosku, że zadowalając się namiastką życia, stracił szansę na miłość i szczęście.
Data wydania: 2021-06-02
ISBN: 978-83-8215-398-9, 9788382153989
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Biblioteczka Interesującej Prozy
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 304
dodana przez: dorota.l.b
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Kazuo Ishiguro Kazuo Ishiguro
Urodzony 8 listopada 1954 roku w Japonii (Nagasaki)
Kazuo Ishiguro - brytyjski pisarz pochodzący z Japonii. W 1986 r. dostał nagrodę Whitbread Award za powieść "Malarz świata ułudy" , a w 1989r. zdobył nagrodę Bookera za "Okruchy dnia", która doczekała się także ekranizacji. Laureat Nagrody Nobla w d...

Pozostałe książki:

Nie opuszczaj mnie Klara i Słońce Okruchy dnia Pejzaż w kolorze sepii Kiedy byliśmy sierotami Malarz świata ułudy Nokturny Pogrzebany olbrzym Niepocieszony Remains of the Day Come Rain or Come Shine Pale View of Hills
Wszystkie książki Kazuo Ishiguro

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Angielskość w stanie czystym

10.08.2020

Z wielką ciekawością wysłuchałem tej książki w formie audiobooka, a to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że na jej podstawie powstał niezapomniany film z genialną rolą Anthony Hopkinsa, jeden z moich ulubionych. Ciekaw byłem, czy książka trzyma poziom filmu. Po drugie audiobook jest czytany przez Krzysztofa Gosztyłę, to ścisła czołówka polskic... Recenzja książki Okruchy dnia

@almos@almos × 14

Okruchy dnia

3.02.2021

Pewnie gdyby nie Nagroda Nobla dla Kazuo Ishiguro nie sięgnęłabym po tę książkę. Nie darzę literatury brytyjskiej jakimś szczególnym sentymentem. Autor, mimo iż jest z pochodzenia Japończykiem na Wyspach wychowywał się od wczesnego dzieciństwa i przynajmniej w "Okruchach dnia" jego egzotyczne pochodzenie nie dochodzi do głosu, bo zarówno historia ... Recenzja książki Okruchy dnia

@Jezynka@Jezynka × 12

Zalety i wady

3.07.2020

Do sięgnięcia po tę książkę skłoniła mnie nie Nagroda Nobla, ale film. Więc postanowiłam wysłuchać książki jako audiobook. Zaczęłam, ale byłam znudzona. Książka długa nie jest, więc jakoś dałam radę i ją ukończyłam czytać.Ale prawda jest taka, że gdyby nie ten film i nie ten Nobel to odrzuciłabym ją bez żalu już po porażce z audiobookiem. Według m... Recenzja książki Okruchy dnia

@Renax@Renax × 11

"Okruchy dnia"

3.01.2014

"Okruchy dnia" Kazuo Ishiguro to jedna z pozycji, które znalazły się na liście 100 książek BBC, które należy przeczytać. Ten spis daje jeśli nie pewność, to przynajmniej obietnicę, że znajdujące się w nim książki są dobre. A ponieważ dodatkowo chciałam zapoznać się z jakąś refleksyjną pozycją, wybrałam właśnie "Okruchy dnia". Powieść japońskiego a... Recenzja książki Okruchy dnia

@inspired7@inspired7 × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-12-04
8 /10
Przeczytane przeczytane 2019

Elegancja, wielopłaszczyznowość, niuanse. Moim zdaniem to słowa kluczowe określające „Okruchy dnia”. I cała gama rozważań dotyczących lojalności, służby, konsekwencji, priorytetów, życia dla idei, życia w bezwarunkowej zgodzie z określonymi przez kogoś zasadami, bez poddawania w wątpliwość, bez poszukiwania, bez brania odpowiedzialności za dokonywane wybory… I powracające natrętnie, podczas całej lektury, słowa dawnego przeboju Lombardu: „Przeżyj to sam”.

Narratorem opowieści jest Stevens, angielski kamerdyner, dążący do osiągnięcia ideału w wykonywaniu zawodu. Poznajemy go podczas sześciodniowej wycieczki, której cel oraz mijane angielskie krajobrazy uruchamiają lawinę jego wspomnień. Wspomnienia Stevensa Ishiguro podał nam w formie intrygującej opowieści, w której słowa, niedomówienia i milczenie stworzyły mistrzowską mieszankę uruchamiającą emocje i intelekt czytelnika. 

„Okruchy dnia” to prawdziwa czytelnicza przyjemność delektowania się kunsztem i pięknem słów, uczestniczenia w przemyśleniach narratora i snucia własnych refleksji.
Polecam.

× 11 | link |
@jatymyoni
2020-06-12
9 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. angielska Bardzo dobra książka Nagroda Bookera L. japońska

Bardzo smakowita książka. Delektowałam się językiem, nastrojem i opisami krajobrazu. Świetny portret psychologiczny, ale też opis stosunków panujących w „wyższych sfera” w Anglii przed wybuchem II wojny światowej. Stavens był kamerdynerem u bardzo wpływowego lorda i jest dumny z tego co robi i kim jest. To jest w nim piękne i we współczesnym świecie coraz rzadsze. Niestety jego chlebodawca umiera i Stavens zaczyna pracować dla nowego właściciela domu. Jego dotychczasowy świat się rozpada. Pod pretekstem spotkania z byłą gospodynią wyrusza na sześciodniową wycieczkę. Wyprawa ta jest swoistą spowiedzią, podsumowaniem całego dotychczasowego życia. Nic nie wiemy o matce Stavensa, natomiast jego ojciec był też kamerdynerem. Można przypuszczać, że to on wpoił mu zasady życia i pracy. Jadąc i podziwiając angielski krajobraz zastanawia się co to znaczy dla niego być dobrym kamerdynerem i czy on tym narzuconym sobie ideałom sprostał. Czy jednak ten sztywny gorset nie doprowadza do zaniku normalnych ludzkich odruchów. Czy dla Sravensa istnieje coś poza pracą. Myślę, że i teraz znaleźlibyśmy ludzi, którzy wyłącznie i całkowicie identyfikują się ze swoją pracą. A co wtedy tracą? Czy można zablokować własne uczucia i myśli, aby świat nigdy się o nich nie dowiedział? Czy nie spotykamy ludzi, którzy się tak identyfikują z kimś lub z jakąś ideą, że zatracają swoje własne poglądy i uczucia. Ile we mnie jest z kamerdynera? Jest to gorzka opowieść o życiu, o jego sensie i celu. ...

× 6 | link |
@katala
@katala
2019-11-18
8 /10
Ot tak, po prostu Zwykłe ludzkie życie 2018

Kocham tę książkę miłością wielką, aczkolwiek nie do końca bezrozumną i ślepą. Dobrze mi robi szczególnie gdy zimno za oknem, a ja usilnie potrzebuję czegoś rozgrzewającego duszę. Działa. W sumie od wielu lat.

× 5 | link |
EK
@EwaK.
2022-12-05
9 /10
Przeczytane

Czy spotkaliście kiedyś w restauracji nadmiernie dystynowanego kelnera, który sunął po sali z godnością, rozsiewając wokół własne przeświadczenie, że klienci to plebs i mu do pięt nie dorastają?
Ja spotkałam wielokrotnie, a główny bohater powieści - kamerdyner Stevens to właśnie taki typ. Facet, którego życie definiowała praca, godność, duma i chełpliwość. Żył spełniony, jako pracownik perfekcyjny, tak oddany pracodawcy, że widział w sobie tylko służącego. Gorzej wypadał jako człowiek, jako osoba prywatna. Wgląd w jego nudne, pozbawione miłości, ostatecznie pełne żalu życie, to treść „Okruchów dnia”. W powieści nie dzieje się nic spektakularnego, nie ma żadnych zwrotów akcji, ba(!) nawet jakiejkolwiek akcji brakuje, ale to wcale nie przeszkadza.

Razem ze Stevensem wyruszyłam samochodem w podróż do odległej Kornwalii obserwując za oknem krajobrazy i słuchając opowieści o jego życiu.
I tutaj stop, ani słowa więcej o treści, bo będzie to ze szkodą dla lektury powieści, jeśli tę opinię czyta ktoś, kto nie zna książki lub filmu.
Poza tym mam przeświadczenie, że nie mnie wypowiadać się o prozie Mistrza Ishiguro. On pisze, ja czytam i się zachwycam:
- mądrością powieści i jej uniwersalnością. Szczególnie dla pracoholików, ludzi chowających się za pracą oraz ślepo i bezkrytycznie lojalnych wobec pracodawców.
- dywagacjami nad sensem człowieczej egzystencji, życiową misją, przemijaniem i utraconymi szansami.
- językiem powściągliwym, na miarę angi...

× 2 | link |
@anna897maria
@anna897maria
2023-02-27
9 /10
Przeczytane Azjatycki miesiąc Książka papierowa - moja biblioteczka Literatura obca Mamiszczowo-Miszczowe bingo 2023 On Stosik wstydu 2023 Wyzwanie urodzinowe 60/60 Czytam noblistów Braczbingo 2023

Przepiękna powieść. Naprawdę dobrze napisany portret psychologiczny głównego bohatera. Oszczędne środki, proste rozwiązania, a ileż tam ukrytych głęboko, bardzo głęboko, kłębiących się emocji. A do tego całkiem zgrabnie nakreślona sytuacja polityczna międzywojnia. To druga powieść Ishiguro którą przeczytałam i muszę przyznać, że jak do tej pory polubiłam się z piórem noblisty.

× 2 | link |
@Proteus
2024-02-21
6 /10
Przeczytane -POSIADAM-
@ainaz
2024-01-20
9 /10
Przeczytane
@mag85
2023-09-17
8 /10
Przeczytane
KG
@kasik80
2023-08-23
8 /10
Przeczytane
@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2022-07-18
2 /10
Przeczytane
@Przemek
@Przemek
2022-06-17
7 /10
Przeczytane E-booki Posiadam 2020
@ale.babka
2022-05-12
10 /10
Przeczytane
@Vanille
2022-03-28
6 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2022-02-09
10 /10
Przeczytane różne zagraniczne
@tea.books.lover
2022-01-27
7 /10
Przeczytane Audiobook
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Okruchy dnia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl