Ołowiane dzieci

Michał Jędryka
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Ołowiane dzieci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Polska, Górny Śląsk, połowa lat 70. Na początku roku szkolnego okazuje się, że dwie klasy trzeba nagle połączyć w jedną. Co się stało z dziećmi, które nagle zniknęły? Jolanta Król, lekarka z miejscowej przychodni rozpoznaje u nich rzadką i groźną chorobę: ołowicę. Odpowiedzialna za to jest pobliska huta od lat bezkarnie zatruwająca środowisko. Czy jednej lekarce uda się powstrzymać setki zachorowań i nagłośnić problem tuszowany przez miejscowe władze? Po latach dawny pacjent charyzmatycznej dr Król wraca do tamtej zagadki i zaczyna swoje śledztwo. Co łączy mapę współczesnych patologii z wydarzeniami sprzed lat? Czy ta historia jest już zamknięta i można opowiedzieć do końca historię polskiego Czarnobyla?
Data wydania: 2020-05-20
ISBN: 978-83-66586-05-5, 9788366586055
Wydawnictwo: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
Kategoria: Reportaż
Stron: 256
dodana przez: Justyna_K

Autor

Michał Jędryka Michał Jędryka – menadżer, scenarzysta i malarz z kilkoma wernisażami na koncie. Autor niezliczonej ilości tekstów reklamowych, albumu "Śląsk. Last minute" i poradnika o popkulturze. W "Ołowianych dzieciach" opisał własną historię.

Pozostałe książki:

Ołowiane dzieci Popkultura dla blondynek Wielka herezja
Wszystkie książki Michał Jędryka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Quod me nutrit...

WYBÓR REDAKCJI
23.07.2020

Była sobie kiedyś Huta Metali Nieżelaznych w Szopienicach. Była sobie kiedyś pewna klasa - klasa, której uczniowie nagle zaczęli znikać. A potem nie było już żadnej piątej B. Były sobie kiedyś dwie lekarki - profesor Hager-Małecka i doktor Wadowska-Król. Jedna była konsultantem wojewódzkim, a druga zwykłą panią pediatrą z przychodni osiedlowej. B... Recenzja książki Ołowiane dzieci

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@margota13
2021-03-08
7 /10
Przeczytane Śląsk Ekologia

Po "Ołowiane dzieci" sięgnęłam po przeczytaniu książki "Kajś", gdzie autor wzmiankuje o Szopienicach i problemie ekologicznym na skale światową w czasach PRL-u. Niestety, dopiero teraz, w dzisiejszych czasach taka prawda mogła ujrzeć światło dzienne. Można używać słowo "ołowica" zamiast oznaczeń w postaci krzyżyków ( cmentarnych ?) jako szyfru dla wtajemniczonych ( im więcej krzyżyków tym bliżej cmentarza) i co w efekcie będzie bardzo wygodne dla winowajców bo nie ma dowodów badań, są krzyżyki. Książka jest przerażająca w swej prostocie przekazu i wnioskach wyłaniających się na końcu. Po przeczytaniu ostatniej strony robi się smutno.Ale jest to opowieść nie tylko o katastrofie ekologicznej na Śląsku ale również o czasach, w których żyli nasi "bohaterowie", o bezdusznym i zakłamanym systemie komunistycznym i wspaniałych ludziach, dzięki którym uratowano mnóstwo dzieci przed śmiercią, przed szkołą specjalną, przed kalectwem, ryzykując utratę pracy, zamknięciem drogi do awansu, bo człowiek był najważniejszy. I nie ważne czy dzieci były biedne czy nie, czy urodziły się w gorszym czy lepszym miejscu, wszystkie zostały skrzywdzone. Kolejna odsłona czerwonej twarzy ideologii gloryfikującej klasę robotniczą, która tak naprawdę była "mięsem" wykonującym normy produkcji i zaspakajającym ambicje karierowiczów. Nota bene, Szopienice to jedno z tych miejsc na Ziemi, o których mówi się, że Bóg o nich zapomniał: zdegradowane, zatrute, traktowane po macoszemu. Masa młodych ludzi po pros...

× 3 | Komentarze (1) | link |
AG
@agnieszka.po
2023-08-05
8 /10
Przeczytane
GA
@garbos
2020-08-23
8 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2020-07-22
6 /10
Przeczytane Literatura polska Reportaże, literatura faktu
@lola.montes
@lola.montes
2020-07-12
5 /10
Przeczytane
SZ
@Szymon
2020-12-31
7 /10
Przeczytane 2_Biblioteka 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż

Cytaty z książki

O nie! Książka Ołowiane dzieci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl