Ołowiany świt

Michał Gołkowski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Książka Ołowiany świt
Książka Ołowiany świt
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje. Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my. Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka – stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu. Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy – stalkerami. Dziećmi Sarkofagu. Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek. Wstaje nowy dzień. Czy przeżyjesz go - całym sobą?
Data wydania: 2013-04-26
ISBN: 978-83-7574-736-2, 9788375747362
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: S.T.A.L.K.E.R., tom 1
Seria: Fabryczna Zona
Stron: 360

Autor

Książki Michał Gołkowski

Wszystkie książki Michał Gołkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jesteś gotów wejść do Zony?

Czy ktoś z was kojarzy, czym jest S.T.A.L.K.E.R.? Ja poznałam tą nazwę dzięki bratu, który dość szczegółowo opowiedział mi, czym zajmują się stalkerzy. Nie mylić oczywiście z osobą, która prześladuje innych – to coś zupełnie innego. Stalker, o którym mowa jest w książce Michała Gołkowskiego, to c... czytaj dalej »

@Betsy @Betsy

Ołowiany świt

Witajcie w Zonie po raz pierwszy widzianej oczami Polaka. Nie bez powodu „Ołowiany Świt” ma swoją premierę właśnie 26 kwietnia. Właśnie tego dnia, w 1986 roku nastąpiła awaria reaktora atomowego w Czarnobylu. Wydawać by się mogło, że od czasu tej katastrofy minęło sporo czasu, jednak temat ten do dz... czytaj dalej »

@ViconiaDeVir @ViconiaDeVir

Moja opinia o książce

Opinie
@Johnson
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Polskie PostApo Fantastyka/Science-Fiction Posiadam

Pomiędzy mocno średnia, a dobra.

Dlaczego? O tym niżej. Pierwsza moja książka tego autora w świecie uniwersum STALKERa, a dodam, że wcześniej nie grałem w gry o tej tematyce. Dlatego też moje spojrzenie może nieco odbiegać od fanów stalkerowskich gier.

Szczerze mówiąc do stalkerskich książek Michała Gołkowskiego (którego nota bene uważam za dobrego pisarza) czytało się dość ciężko. Tzn. "fajna i w ogóle", ale ta pierwszoosobowa narracja nie pozostawia uczucia diamentowej dokładności odwzorowania jaźni bohatera. Narracja prowadzona jest w sposób irytujący - "teraz wchodzę przez drzwi, patrzę w lewo, zabijam potwora, przeładowuję, idę dalej, patrzę na słońce, przypominam sobie dzieciństwo, idę dalej, mijam drzewo". Nie, nie jestem fanem tak dokładnego opisywania każdej sekundy wydarzeń, ze szkodą dla fabuły.

Co do fabuły rysuje się (pomimo dziwnej narracji) dość ciekawie, choć właśnie przez taki język dość mgliście. Autor skupia się na projekcji samego siebie w bohaterze, a nie wyjaśnianiu czy rozwijaniu fabuły. Miszka (główny bohater) spotyka różne postacie, wykreowane dobrze, mające swoją historię, prezentujące się dobrze. Świat jest mniej lub bardziej wyrazisty (zależy czy idąc przezeń bohater kontempluje ilość konserw w plecaku, czy otaczającą rzeczywistość). Idziemy więc z Miszką przez zonę choć nie bez grymasu bólu na twarzy, chcemy wiedzieć co dalej i jaki jest cel podróży głównego bohatera.

Książkę przeczytałem, ale bez brawury i sz...

{}× 1 | link |
@Marie
@Marie
2014-09-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

mieszane uczucia, aczkolwiek z każdym kolejnym rozdziałem wciągała coraz bardziej

{} | link |
@adamkicza
2020-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@ViconiaDeVir
@ViconiaDeVir
2013-05-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Pikulendi
@Pikulendi
2018-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Stalker
@Betsy
@Betsy
2013-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ołowiany świt. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}