Opowieść o trzech Metysach. tom 1 „Raczej jednak oni”

Teodor Parnicki
Opowieść o trzech Metysach. tom 1 „Raczej jednak oni”
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Akcja „Opowieści o trzech Metysach” toczy się na trzech planach. Na tom pierwszy „Raczej jednak oni” i tom drugi „Raczej ja” składają się monstrualne dialogi, toczące się między Parnickim — autorem, a tytułowymi Metysami, którzy przybyli do mieszkania autora, do Meksyku, z wieku szesnastego. Metysi to: Marcin Kortez, pierworodny syn zdobywcy Meksyku, Arrutia, błazen króla Hiszpanii Filipa Habsburga i Krzysztof Wijjafana, postać fikcyjna, z historycznego punktu widzenia jedynie możliwa, po raz pierwszy pojawiająca się w „Nowej baśni”. Jest więc sierpień 1954; jest szesnastowieczny Meksyk, a w nim okoliczności narodzin i dziejów spisku mającego na celu wyzwolenie kraju spod panowania hiszpańskiego; jest wreszcie realny czas powstawania dzieła (rok 1982, przełom 85/86). Pierwszy tom poświęcony jest „raczej jednak im”, Metysom, tu śledzimy losy spisku i w tym zagadnieniu wyczerpuje się warstwa historyczna powieści. Tom drugi, to już dzieje życia Parnickiego i problemy procesu twórczego. Żyć, znaczy pisać; pisać, znaczy żyć — zdaje się nam mówić autor.
Data wydania: 1992
ISBN: 83-901283-7-3, 8390128373
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 493

Autor

Teodor Parnicki Teodor Parnicki
Urodzony 5 marca 1908 roku w Niemczech (Charlottenburg)
Teodor Parnicki – polski pisarz, autor powieści historycznych i historyczno-fantastycznych. Był synem Bronisława i Augustyny z Piekarskich. Jego ojciec studiował na politechnice w Berlinie, zaś po zdobyciu tytułu inżyniera wyjechał z rodziną do Mos...

Pozostałe książki:

Tylko Beatrycze Dzienniki z lat osiemdziesiątych Srebrne orły Trzy minuty po trzeciej Aecjusz ostatni Rzymianin
Wszystkie książki Teodor Parnicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Opowieść o trzech Metysach. tom 1 „Raczej jednak oni” nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowieść o trzech Metysach. tom 1 „Raczej jednak oni”. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl