Ostatnia bitwa

C.S. Lewis
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 81 ocen kanapowiczów
Ostatnia bitwa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 81 ocen kanapowiczów

Opis

Ostatnia Narnijska Opowieść wprowadza na pierwszych swych stronach dwie nowe postacie, Mówiące Zwierzęta- Małpę Krętacza i Osła Łamigłówka. Prędko też się przekonujemy, że Krętacz, to sprytne, ale samolubne i zepsute stworzenie. Łamigłówek zaś- choć nie grzeszy rozumem, to posiada inne zalety charakteru, których Małpie brak. Jednakże ponieważ jest łatwowierny i uległy- zostaje przez Małpę zmuszony do założenia znalezionej przez nich skóry Lwa. To wydarzenie pociąga za sobą wszystkie następne. Krętacz bowiem wmawia wszystkim, że „Lew” którego pokazuje im nocą, to ich umiłowany Aslan, który jednakże powrócił inny- okrutny i wrogi. Krętacz manipuluje strachem i pokorą Mówiących Zwierząt i zmusza je do ciężkiej pracy i sprzedaje nieprzyjacielskim siłom- Kalormeńczykom. Narnia nie jest już szczęśliwym miejscem.
Data wydania: 2008-04-23
ISBN: 978-83-7278-287-8, 9788372782878
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cykl: Opowieści z Narnii, tom 7
Kategoria: Dla dzieci
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

C.S. Lewis C.S. Lewis
Urodzony 29 listopada 1898 roku w Wielkiej Brytanii (Belfast)
Clive Staples Lewis - brytyjski pisarz i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii (19...

Pozostałe książki:

Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa Książę Kaspian Podróż "Wędrowca do Świtu" Opowieści z Narnii. Koń i jego chłopiec Srebrne krzesło Siostrzeniec Czarodzieja Ostatnia Bitwa Listy starego diabła do młodego Dopóki mamy twarze Opowieści z Narnii. Łączne wydanie siedmiu tomów Smutek Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Problem cierpienia Zaskoczony radością Cztery miłości O modlitwie. Listy do Malkolma Podział ostateczny Trylogia kosmiczna Opowieści z Narnii, cz. 2 Opowieści z Narnii. Powrót Aslana Bóg na ławie oskarżonych. Chrześcijaństwo po prostu Brzemię chwały Cuda Diabelski toast Koniec człowieczeństwa Listy do dzieci Odrzucony obraz Wprowadzenie do literatury średniowiecznej i renesansowej Opowieści z Narni. T. 1-2 Rozwód ostateczny Ziarna paproci i słonie Aktualne sprawy Alegoria miłości Błądzenie pielgrzyma Chronicles of Narnia Edmund's Struggle Chronicles of Narnia Lusy's Adventure Chronicles of Narnia Peter's Destiny Chronicles of Narnia Susan's Journey Lew, czarownica i stara szafa. Książę Kaspian. Podróż Wędrowca do Świtu (pakiet 3 książek) Listy do nieznajomej Mroczna wieża Nieodparte racje Opowieści z Narnii t. 1-7 Opowieści z Narnii. Tom I-VII Pakameria Przebudzony umysł Rozważania o chrześcijaństwie Rozważania o psalmach TALES BEFORE NARNIA Ta ohydna siła
Wszystkie książki C.S. Lewis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rozstanie z Narnią

30.01.2021

"Ostatnia bitwa" to pożegnalny tom "Opowieści z Narnii" wieńczący przygody rodzeństwa Pewensie i najważniejszego dzieła w życiu C.S. Lewsia. Na samym wstępie poznajemy Riliana, ostatniego króla Narnii, którymu przyszłego zawalczyć o wolność swojego kraju. Stając do walki z Kalormeńczykami zostaje uwięziony i gdy w jego sercu giną już resztki nadzi... Recenzja książki Ostatnia Bitwa

@alicja.wozniakowska15@alicja.wozniakowska15 × 1

Ostatnia Bitwa

3.07.2021

Książka pt. "Ostatnia Bitwa" autorstwa C. S. Lewisa to siódma i zarazem ostatnia część z serii "Opowieści z Narnii". Na pierwszych kartkach powieści poznajemy dwóch bohaterów - przebiegłego szympansa Krętacza oraz naiwnego osła Łamigłówka. Nazywają się nawzajem przyjaciółmi, lecz prawda jest taka, że Krętacz wykorzystuje osła jako swojego sługę... Recenzja książki Ostatnia Bitwa

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Ewelina_Czytalska
2021-03-20
3 /10
Przeczytane Bajki moich dzieci Przeczytane w 2021 Rozczarowania Posiadam

Siódmy i już ostatni tom Narnijskich opowieści rozczarował mnie bardzo mocno. Wyraźnie widać, że autor nie miał pomysłu w jaki sposób zakończyć cały cykl. Nudna, monotonna i przewidywalna kompletnie mnie nie obeszła. Poza samą Ostatnią Bitwą nie wiele więcej się dzieje, przez co czytelnik chce jak najszybciej dobrnąć do końca i mieć to z głowy.

Do śmiertelnego boju o Narnię staje wraz z garstką przyjaciół jej ostatni władca, Tirian. Prawdziwego zwycięzcę i Narnię ujrzy jednak tylko ten, kto przekroczy otwarte przez Aslana drzwi.

× 6 | link |
@atypowy
2024-02-15
10 /10
Przeczytane

Co tu dużo pisać... C.S. Lewis był geniuszem.

Tak naprawdę aby to dostrzec, potrzebna jest znajomość Pisma Świętego. Gdy czytałem Opowieści z Narni jako dziecko, nie wychwyciłem tej bogatej symboliki, z której korzystał autor. Ukrył on tu wiele cennych skarbów. Przybliża prawdy o niebie, korzystając z pięknych ilustracji.
"Ostatnia bitwa" sprawiła, że spociły mi się oczy, zwłaszcza gdy zrozumiałem gdzie autor zmierza. To ostatnie przeniesienie się do Narni bohaterów, z którymi zdążyłem się zaprzyjaźnić. Ostatnie i ostateczne.

Czytajcie Narnię i dawajcie ją do czytania dzieciom - niech ten piękny, wartościowy świat, pobudza ich wyobraźnię i kształtuje serducha!

× 4 | link |
@krysztyna
2022-02-14
4 /10
Przeczytane

Zakończenie całej serii jest moim zdaniem zbyt smutne, jak na książkę dla dzieci. Poza tym czytając ten konkretny tom odniosłam wrażenie, że mam do czynienia z lekką propagandą chrześcijaństwa. Możliwe, że jest ona obecna we wszystkich powieściach z serii, ale tutaj na koniec bardzo dała się zauważyć.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-15
3 /10
Przeczytane

Niestety, zakończenie całego cyklu było chyba najnudniejszą jego częścią. Od samego początku nie mogłam się wczytać. Ostatnia z przygód, z jaką miałam się zapoznać, okazała się najmniej zajmującą. Nawet tak samo sympatyczny jak głupiutki osioł Łamigłówek nie uratował sytuacji.

Bo pewnie wiecie, ale od ratowania sytuacji w tej serii jest pewien duży kot. Tak będzie również w ostatniej książce - na koniec pojawi się Aslan i cała plejada gwiazd z poprzednich części. Oprócz Zuzanny, bo ją niby interesują teraz tylko nylonowe pończochy, szminki i przyjęcia, więc Narnia nie jest już dla niej. Słyszałam o zarzutach, jakie niektórzy stawiają Lewisowi i mimo to starałam się nie być uprzedzona, ale jednak przez całą serię byłam wyczulona na stereotypowość, z jaką autor przedstawia postacie żeńskie. Wydaje mi się, że J.K. Rowling miała trochę racji mówiąc:

"There comes a point where Susan, who was the older girl, is lost to Narnia because she becomes interested in lipstick. She's become irreligious basically because she found sex. I have a big problem with that".

Cóż, ja chyba też mam z tym problem.

"Opowieści z Narnii" nie zostaną moimi ulubionymi książkami, i chociaż nie żałuję czasu spędzonego z nimi, mimo wszystko jestem jednak troszeczkę rozczarowana. Spodziewałam się czegoś bardziej porywającego po tak znanej w świecie serii. Może byłam już zbyt stara, żeby ją docenić. Malowałam się już wtedy szminką! :)

× 1 | link |
@Banshee22
2020-11-09
9 /10
Przeczytane Literatura dziecięca E-booki

Wspaniałe zakończenie niesamowitego cyklu. Wprawdzie nie ma tu długich podróży, wielkich wojen czy wielu przygód. Akcja rozgrywa się prawie cały czas w jednym miejscu z lekkimi odchyleniami. Mimo to czytało się bardzo przyjemnie.
Cała seriaOpowieści z Narnii to przeniesienie religii i wierzeń chrześcijańskich na grunt opowieści dla dzieci, a szczególnie widać to właśnie w dwóch ostatnich częściach. Dla dzieci, jak i dla dorosłych, jest to wspaniała książka, z której mogą się czegoś nauczyć. Przede wszystkim można dzięki tej książce zrozumieć, że uwierzyć, znaczy zobaczyć. Nikt, kto nie wierzy w Aslana, nie jest w stanie go zobaczyć.

× 1 | link |
@JMG
2020-09-30
7 /10
Przeczytane

W tej książce jest najmniej akcji i jest przeładowana nawiązaniami do Biblii, być może jest najsłabszą z książek, ale nie jest zła. Dowiadujemy się, czym jest prawdziwa Narnia, wraca większość ukochanych bohaterów z poprzedniej części.

× 1 | link |
@Eleazar
@Eleazar
2011-02-24
10 /10
Przeczytane Serie

Dla mnie fantastyczna. Zwierzęta narnijskie z Krętaczem na czele przypominały mi sytuację z Folwarku zwierzęcego. Potem, to przejście z Narnii do Prawdziwej Narnii... ciekawe. Tu też widać sporo wątków nawiązujących do religii, jak w poprzedniej części.

| link |
@Canis_Luna
@Canis_Luna
2010-01-25
10 /10
Przeczytane

świetny ostatni tom Narnii. na początku jeszcze tak nie wciągnęła ale później czytało się z zapartym tchem. nie spodziewałam się takiego zakończenia ....

| link |
@muriel
@muriel
2010-12-09
Przeczytane

a moim zdaniem zakończenie było właśnie jakieś takie smutne. mimo to jest to jedna z moich ulubionych częsci sagi o Narnii :).

| link |
@jaro82
@jaro82
2016-11-27
Przeczytane

Wydaje mi się, że książka bardziej daje do myślenie dorosłym niż dzieciom. Dzieciom się podoba, dorosłym daje do myślenia.

| link |
@dramatic
@dramatic
2011-11-26
Przeczytane

Rozczarowała mnie. Czytałam ją w wieku może 10 lat i liczyłam na wielką bitwę, a tutaj takie byle-jakie...

| link |
@dustfinger
@dustfinger
2011-08-30
Przeczytane

Dosyć zaskakujące zakończenie, z czego się bardzo cieszę. Szkoda tylko, że to już koniec...

| link |
@Lawliett
@Lawliett
2010-01-29
10 /10
Przeczytane

miłe i szczęśliwe zakończenie ;) dobrze zakończona seria...

| link |
KO
@kinia950
2015-08-20
Przeczytane

Rozczarowała mnie to, że Zuza przestała wierzyć w Narnię.

| link |
@Murtagh
@Murtagh
2010-12-31
10 /10
Przeczytane

bardzo fajna w końcu wszyscy bohaterowie Narnii razem

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatnia bitwa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Lew, Czarownica i stara szafa
Lew, Czarownica i stara szafa
C.S. Lewis
8.3/10
Narnia to piękna i tajemnicza kraina zamieszkiwana przez niezwykłe stworzenia - fauny, karły, satyry...
Książę Kaspian
Książę Kaspian
C.S. Lewis
7.8/10
Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, Księciu Kaspianowi, który...
Podróż "Wędrowca do Świtu"
Podróż "Wędrowca do Świtu"
C.S. Lewis
8.0/10
W tomie trzecim słynnego cyklu, Podróży "Wędrowca do świtu" Edmund i Łucja w towarzystwie swojego ar...
Srebrne krzesło
Srebrne krzesło
C.S. Lewis
8.0/10
Czwarty już tom słynnego narnijskiego cyklu o poszukiwaniach księcia Kaspiana przez Eustachego Klare...
Koń i jego chłopiec
Koń i jego chłopiec
C.S. Lewis
8.1/10
W piątym tomie śledzimy pasjonującą historię ucieczki z Kalormenu do Narnii dzielnego chłopca Szas...
Siostrzeniec Czarodzieja
Siostrzeniec Czarodzieja
C.S. Lewis
8.1/10
W tomie szóstym zatytułowanym SIOSTRZENIEC CZARODZIEJA Pola i Digory, wciągnięci w eksperymenty para...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl