Smutek

C.S. Lewis
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Smutek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Smutek C. S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Smutek jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacją z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku przyjaciół, przygotowaniem na własną śmierć, rozpaczliwą próbą zaakceptowania Boskich wyroków. Autor stawia czytelnika przed najważniejszymi pytaniami w życiu: konfrontuje go z cierpieniem po utracie ukochanej osoby, z doświadczeniem śmierci, zwątpieniem. Jest to jednocześnie książka, która unika prostych odpowiedzi i staje się dla czytelnika nadzwyczajnym, empatycznym towarzyszem w przeżywaniu smutku i żałoby.

Na podstawie książki i wydarzeń z życia Lewisa, które ja zainspirowały, powstał wzruszający, wielokrotnie nagradzany film Richarda Attenborough Cienista dolina z Anthonym Hopkinsem i Debra Winger.
Tytuł oryginalny: A grief observed
Data wydania: 2021-11-01
ISBN: 978-83-66859-43-2, 9788366859432
Wydawnictwo: Esprit
Stron: 120
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

C.S. Lewis C.S. Lewis
Urodzony 29 listopada 1898 roku w Wielkiej Brytanii (Belfast)
Clive Staples Lewis - brytyjski pisarz i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii (19...

Pozostałe książki:

Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa Książę Kaspian Podróż "Wędrowca do Świtu" Opowieści z Narnii. Koń i jego chłopiec Srebrne krzesło Siostrzeniec Czarodzieja Ostatnia Bitwa Listy starego diabła do młodego Dopóki mamy twarze Opowieści z Narnii. Łączne wydanie siedmiu tomów Smutek Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Problem cierpienia Zaskoczony radością Cztery miłości O modlitwie. Listy do Malkolma Podział ostateczny Trylogia kosmiczna Opowieści z Narnii, cz. 2 Opowieści z Narnii. Powrót Aslana Bóg na ławie oskarżonych. Chrześcijaństwo po prostu Brzemię chwały Cuda Diabelski toast Koniec człowieczeństwa Listy do dzieci Odrzucony obraz Wprowadzenie do literatury średniowiecznej i renesansowej Opowieści z Narni. T. 1-2 Rozwód ostateczny Ziarna paproci i słonie Aktualne sprawy Alegoria miłości Błądzenie pielgrzyma Chronicles of Narnia Edmund's Struggle Chronicles of Narnia Lusy's Adventure Chronicles of Narnia Peter's Destiny Chronicles of Narnia Susan's Journey Lew, czarownica i stara szafa. Książę Kaspian. Podróż Wędrowca do Świtu (pakiet 3 książek) Listy do nieznajomej Mroczna wieża Nieodparte racje Opowieści z Narnii t. 1-7 Opowieści z Narnii. Tom I-VII Pakameria Przebudzony umysł Rozważania o chrześcijaństwie Rozważania o psalmach TALES BEFORE NARNIA Ta ohydna siła
Wszystkie książki C.S. Lewis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O smutku inaczej

29.03.2020

Smutek – to stan, którego doświadcza właściwie każdy człowiek. Niezależnie od wieku. Przybiera on jednak różne oblicza – w zależności od przyczyny, która go wywołała. Najbardziej uciążliwy i najtrudniejszy do zniesienia rodzaj smutku to zdecydowanie ten, który budzi się w nas z chwilą śmierci ukochanej, bliskiej nam osoby. O takim właśnie osobis... Recenzja książki Smutek

@nataliarecenzuje@nataliarecenzuje × 2

Pogrążony w smutku

1.02.2012

Ostatnio jedynym uczuciem, które potrafiłam z siebie wykrzesać, była nostalgia. Napadły mnie refleksje, dotyczące mego życia. W końcu coraz bardziej nie mogłam znieść samej siebie w tym humorze, więc pomyślałam, że jeśli przeczytam coś o podobnej tematyce, to mi przejdzie. Sięgnęłam po „Smutek” C.S. Lewisa. Książkę, która porusza najbardziej zatwa... Recenzja książki Smutek

@BlairAngel@BlairAngel

"Przejmujące studium człowieka pogrążonego w rozpaczy po stracie ukochanej żony"

9.06.2012

„A smutek nadal przypomina strach. A może raczej uczucie niepewności. Lub oczekiwania – oczekiwania, że coś się wydarzy. Nadaje to życiu stałe piętno tymczasowości.” Clive Staples Lewis to jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku; historyk, filozof, teolog oraz autor bestsellerowej serii fantasy dla młodzieży pt. "Opowieści z Narnii". W wieku dz... Recenzja książki Smutek

@lucecita@lucecita

Smutek

4.06.2010

Książkę napisaną przez Clive’a Staplesa Lewisa można w pełni zrozumieć tak naprawdę tylko wtedy, gdy przechodzi się prawdziwą życiową tragedię. Właśnie w obliczu takiego kryzysu może okazać się pocieszeniem dla zagubionego człowieka. Kiedy jego powieść czyta się tak po prostu – „Smutek” staje się osobliwym przewodnikiem po ludzkim cierpieniu, wspan... Recenzja książki Smutek

@PanLewis@PanLewis

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@spirit
2021-12-20
9 /10
Przeczytane

S.C Lewis przeżywa swój smutek... Smutek spowodowany śmiercią najbliższej mu osoby...
Nie jeden z nas przeżył taką stratę i pewnie tym, którzy przeszli przez takie doświadczenie lepiej zrozumieć autora tych zapisków.
Im większa miłość tym i większe cierpienie... padają tam takie słowa, i nasuwa mi się myśl, ile człowiek może znieść dla miłości i jak wielkim cierpieniem czasem może za nią zapłacić ?

Lewis nie boi się drastycznie można powiedzieć "kłócić się z Bogiem", używając nawet dość kontrowersyjnych zwrotów i określeń... dochodząc jednak do wniosków, że nie powinno się nikogo stawiać przed Nim, a smutek zamiast scalać nas z umarłymi rozdziela jeszcze bardziej... należy pamiętać o silnych więzach, które łączyły i nadal łaczą tych których kochamy...

Pisarz zastanawia się, ale także zachęca i nas do refleksji nad wieloma banalnymi pytaniami, na które paradoksalnie mało kto zna odpowiedź...Dobrą puentą jest już na końcu książki zwrot, że najbardziej warte może być jednak to co najmniej rozumiemy...
i w to trzeba chyba wierzyć ...

× 1 | link |
@wfotelu
2022-06-27
6 /10
Przeczytane

Ocenianie "pamiętnika" jest trudne. Sama nie chciałabym, by ktoś oceniał coś, co czuję i co siedzi w moim sercu czy głowie. Biorąc pod uwagę rodzaj tej literatury, ocenię ją inaczej niż zazwyczaj.
"Smutek" to historia o rozpaczy po śmierci bliskiej osoby. Momentami przejmująca, czasami odrobinę nużąca (mimo swojej niewielkiej objętości). Nie jest to taki typ książki, która polecałabym czytać od deski do deski. Wtedy jest zbyt przytłaczająca ze względu na ilość melancholii, smutku i swego rodzaju retrospekcji. Mnie ta ilość przytłoczyła, bo przeczytałam wszystko "na jeden raz". Sporo tu kłótni z Bogiem, rozpamiętywania. Myślę, że to będzie dobra historia dla osób, które aktualnie przeżywają żałobę. Na pewno odbiorą to inaczej niż ja.
Jeśli mam być szczera: nie przepadam za wspomnieniami przepełnionymi goryczą czy smutkiem, który aż się wylewa z każdego rozdziału. Chyba dlatego też ta książka nie trafiła do mnie tak, jak do innych osób. Biorę jednak poprawkę na to, że jest to pamiętnik napisany zaraz po stracie bliskiej osoby.

× 1 | link |
SP
@speculatio
2020-01-24
8 /10
Przeczytane

 
W kolejnych książkach i artykułach dotyczących przeżywania żałoby, które czytam i przeglądam pojawia się nieustannie ta sama pozycja: Smutek, C.S.Lewisa.

Napisany w 1961 roku po śmierci żony stał się klasyką, choć jest tym czym wiele podobnych pozycji. Zebranymi przemyśleniami i zapiskami notowanymi na bieżąco, tuż po stracie. Zapisem stanów, nastrojów i myśli, w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach.

Nie mogłem przejść obok niej obojętnie. Lewis był mi bliski w dzieciństwie, dzięki Opowieściom z Narnii oraz we wczesnej młodości, gdy zadawałem sobie wiele pytań dotyczących wiary, religii, Boga. Lata temu, podczas wakacji u rodziny w Lidzbarku Warmińskim znalazłem w biblioteczce Boga na ławie oskarżonych i choć dziś nie pamiętam już nic, wiem, że wówczas zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podobnie jak przy Listach młodego diabła do starego. Pytania, pytania, wątpliwości, przemyślenia. No i język oraz subtelny humor. Wypożyczyłem Smutek z pobliskiej biblioteki, ale przeleżał przez tydzień na stole.

Robię sporo notatek, zapisuję wiele rzeczy, które przychodzi mi do głowy w obecnym stanie i obawiałem się wpływów innych. Zwłaszcza takich pisarzy jak Lewis. Kusiło mnie, ale się obawiałem.

[..]
całość:
 https://www.speculatio.pl/smutek/ 

| link |
@dosia1709
2022-09-02
8 /10

Śmierć to dla niektórych temat Tabu. Dla innych straszne przeżycie a jeszcze innych totalna abstrakcja której nie rozumieją.

Słynny pisarz, autor cyklu "Opowieści z Narnii", zaskoczył nas kolejną książką.
Tym razem napisana została tuż po śmierci żony Lewisa.
Jest to pewnego rodzaju pamiętnik. Autor opisuję tu rozpacz po śmierci bliskiej osoby.
Napisana w sposób delikatny, wyważony.
Można tu poczuć namacalny ból autora, rozumiemy oskarżenia które skierowane są do Boga.

"Bo jak się przekonałem, dogłębny smutek nie łączy nas z umarłymi, lecz rozdziela. Staje się to dla mnie coraz bardziej jasne."

Kochani myślę że te książkę zrozumie każdy, kto przeżył śmierć bliskiej osoby.
Historia może niektórych wciągnąć, a niektórych znużyć.
Uważam że jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich którzy przeżyli lub przeżywają żałobę.
Ciężko ocenić jest książkę i uczucia kogoś kto stracił kogoś dla siebie bliskiego. Więc niech każdy z Was przeczyta i w swoim wnętrzu oceni te książkę. Jeżli będzie potrafił to zrobić.

| link |
@masloprojekt
@masloprojekt
2010-04-02
10 /10
Przeczytane

Wydawałoby się, że nie przeżyłem tego co potrzebne aby zrozumieć... ...ale sposób myślenia i pisania totalnie mnie zauroczył...

| link |
@Aleksandra_99
2022-07-08
8 /10
Przeczytane
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2022-01-31
10 /10
Przeczytane
EF
@effyy92
2021-05-01
7 /10
Przeczytane
@nataliarecenzuje
@nataliarecenzuje
2020-03-18
9 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki
@Asamitt
2019-12-16
8 /10
Przeczytane (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia
@lucecita
@lucecita
2012-06-09
10 /10
@Tamaryszek
@Tamaryszek
2019-12-03
8 /10
Przeczytane Biografie/autobiografie/wspomnienia/listy W poszukiwaniu sensu Ludzkie dramaty Kruchy dom psychiki
@wojciechowska.am
@wojciechowska.am
2019-11-24
5 /10
@BagatElka
2019-11-13
6 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@MgorzataM
2019-11-11
9 /10
Przeczytane A: Posiadam Y: 2019 X: Albion X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Myślałem, że potrafię opisać jakiś stan, narysować mapę smutku. A tymczasem smutek to nie stan, lecz proces. Nie wymaga mapy, ale historii [...].
Smutek przypomina długą, krętą dolinę, gdzie za każdym zakrętem może się ukazać zupełnie inny krajobraz.
[...] na tym polega jeden z cudów miłości. Obdarza ona oboje - ale może specjalnie kobietę - zdolnością widzenia poprzez oczarowanie, a jednak nieulegania rozczarowaniu.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl