Dopóki mamy twarze

C.S. Lewis
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów
Dopóki mamy twarze
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów

Opis

W starożytnej krainie Glome, gdzie czci się krwawą boginię Ungit, dorastają dwie królewskie córki: piękna i tak brzydka, że zakrywa twarz welonem. Gdy na królestwo spadają plagi i nieszczęścia, świątynia Ungit żąda krwawej ludzkiej ofiary, która ma odwrócić gniew bogini. Ofiara zostanie złożona tajemniczej Bestii, mieszkającej w cieniu Szarej Góry. Oczy kapłanów Ungit zwracają się na mieszkańców Pałacu…

Dopóki mamy twarze to historia miłości, opowieść o walce miedzy rozumem a pierwotnymi siłami, o prawdzie i fałszu, wierze i złudzeniu. To ostatnie słowo jednego z ojców gatunku fantasy jest niewątpliwie wielką literaturą, a zarazem arcydziełem mistrza wyobraźni, powieścią o sensacyjnej akcji, pełną tajemniczości i grozy, historią przykuwającą od pierwszej do ostatniej strony.

Książkę można czytać jako wciągającą opowieść o mieszkańcach barbarzyńskiej krainy leżącej w cieniu Szarej Góry, ale także jako opowiedziany na nowo starożytny mit, wieloznaczną historię, która mówi o człowieku – istocie zależnej od swojej cielesności, mściwej i zazdrosnej, a jednocześnie tęskniącej do doskonałości i piękna. To także opowieść o problemie wiary – o tych, którzy uwierzyli, i o wątpiących.

Dopóki mamy twarze to niemal nieznane w Polsce arcydzieło C. S. Lewisa, autora Opowieści z Narnii; jego ostatnia powieść napisana dla dorosłych czytelników.
Tytuł oryginalny: Till We Have Faces
Data wydania: 2021-11-01
ISBN: 978-83-66859-44-9, 9788366859449
Wydawnictwo: Esprit
Seria: Seria z Tukanem
Kategoria: Fantasy
Stron: 360
dodana przez: Catta
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

C.S. Lewis C.S. Lewis
Urodzony 29 listopada 1898 roku w Wielkiej Brytanii (Belfast)
Clive Staples Lewis - brytyjski pisarz i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii (19...

Pozostałe książki:

Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa Książę Kaspian Podróż "Wędrowca do Świtu" Opowieści z Narnii. Koń i jego chłopiec Srebrne krzesło Siostrzeniec Czarodzieja Ostatnia Bitwa Listy starego diabła do młodego Dopóki mamy twarze Opowieści z Narnii. Łączne wydanie siedmiu tomów Smutek Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Problem cierpienia Zaskoczony radością Cztery miłości O modlitwie. Listy do Malkolma Podział ostateczny Trylogia kosmiczna Opowieści z Narnii, cz. 2 Opowieści z Narnii. Powrót Aslana Bóg na ławie oskarżonych. Chrześcijaństwo po prostu Brzemię chwały Cuda Diabelski toast Koniec człowieczeństwa Listy do dzieci Odrzucony obraz Wprowadzenie do literatury średniowiecznej i renesansowej Opowieści z Narni. T. 1-2 Rozwód ostateczny Ziarna paproci i słonie Aktualne sprawy Alegoria miłości Błądzenie pielgrzyma Chronicles of Narnia Edmund's Struggle Chronicles of Narnia Lusy's Adventure Chronicles of Narnia Peter's Destiny Chronicles of Narnia Susan's Journey Lew, czarownica i stara szafa. Książę Kaspian. Podróż Wędrowca do Świtu (pakiet 3 książek) Listy do nieznajomej Mroczna wieża Nieodparte racje Opowieści z Narnii t. 1-7 Opowieści z Narnii. Tom I-VII Pakameria Przebudzony umysł Rozważania o chrześcijaństwie Rozważania o psalmach TALES BEFORE NARNIA Ta ohydna siła
Wszystkie książki C.S. Lewis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dopóki nosimy maski...

26.10.2011

Autor: C.S. Lewis Tytuł: Dopóki mamy twarze Wydawnictwo: Esprit Stron: 360 Kiedy pierwszy raz zobaczyłam okładkę i tytuł książki C.S. Lewisa wiedziałam, że muszę ją przeczytać. „Dopóki mamy twarze” – głowiłam się, co też to może znaczyć. I czym właściwie jest twarz? Tym, co nas kształtuje, wpływa na ocenę drugiego człowieka? Twarz to, można by rz... Recenzja książki Dopóki mamy twarze

@keskese87@keskese87

Oskarżając bogów

6.05.2012

Już od dawna mam w zamiarze zgłębić twórczość pana C.S.Lewisa, a ponieważ cykl „ Opowieści z Narni” litościwie puściłam w niepamięć, sądzę, że powieści tegoż autora są wręcz powalające! Tym razem kolej przyszła na „Dopóki mamy twarze”. Książka nie jest zbyt znana w naszym kraju. Nie mam pojęcia dlaczego. Osobiście lektura bardzo przypadła mi do gu... Recenzja książki Dopóki mamy twarze

@BlairAngel@BlairAngel

"Dopóki mamy twarze"

29.03.2011

Clive Staples Lewis, autor książki "Dopóki mamy twarze", jest kojarzony przede wszystkim ze słynnym cyklem siedmiu powieści fantasy - "Opowieści z Narnii". Jako, że nie należę do wielbicieli tej serii, postanowiłam zwrócić uwagę na inne dzieło autora, niemalże nieznane w naszym kraju. Zachęciła mnie ładna okładka oraz opis wydawcy, zapowiadający ci... Recenzja książki Dopóki mamy twarze

@Liliowa@Liliowa

Dopóki mamy twarze

8.06.2012

Miłość zawsze spotyka nas w życiu. Niektórzy mówią, że nigdy nie kochali, nie kochają, nie będą kochać. Nie rozważają jednak tego, że ktoś inny może darzyć ich miłością. Już na początku naszego żywota spotykamy się z miłością Matki, a także Ojca. Oni pokazują nam jakimi wartościami mamy kierować się w życiu, jaką wybrać drogę. Często potem spotykam... Recenzja książki Dopóki mamy twarze

@Czekoladowaa@Czekoladowaa

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@keskese87
@keskese87
2011-10-26
8 /10
Przeczytane

Książka Lewisa to pasjonująca wędrówka w przeszłość, w pogańskie krainy, których nie znamy. Opowieść o miłości i nienawiści, życiu i śmierci, tym, co naturalne i boskie. Książkę czyta się jednym tchem, z przejęciem śledząc losy bohaterek i zastanawiając się nad finałem całej opowieści. To historia, nad którą jeszcze długo po przeczytaniu można się zastanawiać, starając się pojąć wszystko to, co autor chciał nam przekazać. Jeżeli ktoś zna Lewisa wyłącznie z jego książek dla dzieci, warto sięgnąć po „Dopóki mamy twarze” i zagłębić się w opowieść przeznaczoną tym razem dla starszych odbiorców.

× 1 | link |
@Tanashi
@Tanashi
2011-03-29
Przeczytane Z mojej półki

Kupując „Dopóki mamy twarze” nie wiedziałam tak do końca, czego mogłabym się spodziewać po tej książce, jednakże autor mnie nie zawiódł. Starożytna kraina, bogowie i powrót do mitologii… Polubiłam postać Orual; co do Psyche miałam mieszane uczucia, choć to jedna z moich ulubionych bohaterek mitologicznych. Nie zawiodłam się, wprost przeciwnie. Gorąco polecam.

× 1 | link |
@Liliowa
@Liliowa
2011-03-29
8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka

Bardzo dobry kawałek literatury, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie tematykę mitologiczną, aczkolwiek myślę, że i tych stroniących od mitów "Dopóki mamy twarze" może zainteresować. Choć spodziewałam się trochę innej osi fabuły - sądziłam, że akcja skupi się raczej na życiu Psyche, a nie Orual - to mimo wszystko mi się podobało. Więcej w recenzji. :)

× 1 | link |
@tygrysek3
@tygrysek3
2010-06-09

O rany, czytam tę książkę już dobry miesiąc. o.O Tak, ja również spodziewałam się po twórcy magicznej Narnii czegoś lepszego. Nie wiem jeszcze, jak książka się skończy, jak się potoczą losy bohaterów i... chyba nie chcę wiedzieć :( To, co już się wydarzyło, nie zaciekawiło mnie. Szczerze się rozczarowałam.

| link |
@cassandra9891
@cassandra9891
2011-06-27
10 /10
Przeczytane Dostępna w biblio ***Mythology retold***

Cudnie napisana niesamowita historia o wierze w rzeczy, których rozum ogarnąć nie może, o odkupieniu i tym jak przebaczyć samemu sobie. Gratka dla fanów mitologii. Mit o Psyche i Erosie to tylko źródło, sama historia jest zupełnie inna i nieprzewidywalna dzięki postaci Orual. Serdecznie polecam !

| link |
@FreeSoul
@FreeSoul
2011-12-27
8 /10
Przeczytane W Mojej Bibliotece

Książkę czyta się bardzo szybko - pochłania dosłownie od pierwszych stron. Ciekawa reinterpretacja mitu o Erosie i Psyche, dająca wiele do myślenia - jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą pozycją, gdyż jak wielu z Was Lewisa kojarzę tylko z Opowieści z Narnii. Polecam serdecznie :)

| link |
@iska40
@iska40
2010-10-17
Przeczytane

odwieczność mitologii... świetnie opowiedziana stara historia o Psyche i Erosie. Miłości i lojalności. I jak możemy krzywdzić, chcąc usilnie dobra tych, których kochamy..

| link |
@ultramaryna
@ultramaryna
2010-03-29
10 /10
Przeczytane

Bardzo mi się podobała. Fascynująca i głęboko osadzona w mitologii. Ciekawie ukazuje wieloznaczność ludzkiego charakteru.

| link |
@Czekoladowaa
@Czekoladowaa
2012-06-08
10 /10
Przeczytane Z biblioteki Do recenzji

Świetna książka - zresztą tak jak każda Lewisa:)

| link |
@Margotka
@Margotka
2010-04-11
Przeczytane

Dobra książka, przyjemnie się ją czyta.

| link |
@masloprojekt
@masloprojekt
2010-04-02
10 /10
Przeczytane

piękna historia, piękny język.

| link |
@panna.zorza
2023-01-18
9 /10
Przeczytane
@spirit
2022-01-03
6 /10
Przeczytane
EF
@effyy92
2021-05-02
6 /10
Przeczytane Fantastyka
@magdalenapietrucha8
@magdalenapietrucha8
2021-02-01
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

"Child, to say the very thing you really mean, the whole of it, nothing more or less or other than what you really mean; that's the whole art and joy of words." A glib saying. When the time comes to you at which you will be forced at last to utter the speech which has lain at the center of your soul for years, which you have, all that time, idiot-like, been saying over and over, you'll not talk about joy of words. I saw well why the gods do not speak to us openly, nor let us answer. Till that word can be dug out of us, why should they hear the babble that we think we mean? How can they meet us face to face till we have faces?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl