Ostatnie dni

Joyce Carol Oates, Joyce Carol Oates
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ostatnie dni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Tom "Ostatnie dni", zawierający 11 opowiadań, potwierdza klasę Joyce Carol Oats jako mistrzyni krótkiej formy. Gatunkowo odmienne, od realistycznych po fantastyczne, i osadzone w innych realiach, wszystkie pełne są dramatyzmu i celnych obserwacji, choć wyłania się z nich dość posępny obraz świata. Podziw budzi wyobraźnia, z jaką autorka kreśli sylwetki różnorodnych bohaterów: małej dziewczynki, która jest świadkiem morderstwa; błyskotliwego studenta college'u z wolna pogrążającego się w szaleństwie; dyplomaty, który nie może się otrząsnąć po powrocie z afrykańskiego kraju dotkniętego głodem; amerykańskiej intelektualistki, która tak identyfikuje się z polskością, że zatraca poczucie własnej tożsamości. Wszystkie postaci tchną szczerością i autentyzmem. Autorka bez trudu przekonuje nas, że takie właśnie są. Jej wizja życia staje się naszą wizją.
Data wydania: 2008-01-22
ISBN: 978-83-7554-011-6, 9788375540116
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 384

Autor

Joyce Carol Oates Joyce Carol Oates
Urodzona 16 czerwca 1938 roku w USA (Lockport, Nowy Jork)
Joyce Carol Oates – powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters. W Polsce znana jest m.in. z wydanych przez REBIS powieści: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blo...

Pozostałe książki:

Niebieski ptak Zabiorę cię tam Córka grabarza Gwałt. Opowieść miłosna Blondynka
Wszystkie książki Joyce Carol Oates

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ostatnie dni? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2020-07-25
3 /10

Bywają autorzy, których teksty czytam zachłannie w zasadzie bez względu na to, o czym piszą. Ot, choćby taki Głowacki czy Redliński. To mistrzowie pióra po prostu, którzy warsztat pisarski opanowali w stopniu perfekcyjnym, a w tym, co piszą puenta nie ma większego znaczenia, bo przyjemność polega na obserwacji (uczestniczącej) ich mistrzowskiej zabawy słowami, językiem, środkami stylistycznymi itd.

Joyce Carol Oates do takich pisarzy nie należy. No, chyba że tłumacz odarł jej nowele i opowiadania ze wszelkiej lekkości i wdzięku. Gdybym zbiorek „Ostatnie dni” miał określić jednym tylko słowem, to pewnie brzmiałoby ono: „mętne”.

Jedenaście opowiadań, czy może raczej nowelek, podzielone zostało na dwie grupy: „Nasz mur” i „Ostatnie dni”. W grupie pierwszej (sześć tekstów) znalazły się historie człowieka z zachodu (zwykle Amerykanina lub Amerykanki) rzuconego z takich czy innych powodów w świat państw socjalistycznych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Może chodzić o śmierć brata w Berlinie, albo spotkania kulturalne w Warszawie czy Budapeszcie. Do tego fantazja gatunku SF pod tytułem „Nasz mur”.

Podzbiór „Ostatnie dni” natomiast, to pięć opowiadań sprawiających wrażenie kompilacji jeszcze bardziej przypadkowej. Jedno z nich uważam za całkiem niezłe: „Mężczyzna, za którym przepadały kobiety”.

Mordując się z opowiadaniami Joyce Carol Oates, po przeczytaniu każdego z nich (za wyjątkiem „Mężczyzny…”) i po skończeniu całej książki, miałem ...

× 2 | link |
@icylemonna
2009-11-06
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatnie dni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl