Ostatnie historie

Olga Tokarczuk
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 42 ocen kanapowiczów
Ostatnie historie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 42 ocen kanapowiczów

Opis

Trzy historie, trzy sposoby oswajania śmierci w jednej z najbardziej poruszających powieści Olgi Tokarczuk.

„Tokarczuk ożywia zapomniane, porzucone miejsca, opowiadając historie trzech życiowych wojowniczek samotnie kreujących własne losy”. „FRANKFURTER RUNDSCHAU”

„Pisarka wpuszcza nieco światła do świata wypełnionego ciemnością. W mistrzowski sposób buduje wielowarstwowe opowieści, w których przywraca sens temu, co pozornie beznadziejne, na zawsze stracone”. „THE GUARDIAN”

„Mimo że to najbardziej mroczna, gorzka i przejmująca książka Tokarczuk, a zdania bohaterów opowiadających o śmierci łamią się, kawałkują, osuwają w milczenie, to jednak czytelnik wie, o czym mówią i co się za tą pustką kryje”. RYSZARD KOZIOŁEK

Data wydania: 2020-10-21
ISBN: 978-83-08-07307-0, 9788308073070
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Opowiadanie polskie
Stron: 296
dodana przez: Booka
Mamy 10 innych wydań tej książki

Autor

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk
Urodzona 29 stycznia 1962 roku w Polsce (Sulechów)
Polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” z...

Pozostałe książki:

Szafa Bieguni Dom dzienny, dom nocny Prowadź swój pług przez kości umarłych Prawiek i inne czasy
Wszystkie książki Olga Tokarczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Oswajanie ze śmiercią

12.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Ostatnie historie" to zbiór trzech, zupełnie różnych opowiadań. Każde z nich w jakiś sposób nawiązuje do problematyki śmierci i tego, co dzieje się wokół niej. W miarę czytania można również znaleźć powiązania pomiędzy historiami i ich bohaterami. Poznajemy sytuacje z kilku odmiennych perspektyw. Ta powieść Olgi Tokarczuk zdecydowanie nie jest ła... {} Recenzja książki Ostatnie historie

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Klimat trochę jak z bajki, trochę z poezji, trochę refleksyjny. Napisana pięknym językiem. Niewiele się w niej dzieje, ale za to jest w niej cała moc emocji. Autorka doskonale wie, w jakie struny uderzyć, żeby poruszyć czytelnika.

{}× 5 | link |
@margoz
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Pięknie o śmierci.
W "Ostatnich historiach" Olga Tokarczuk stawia czytelnika przed obliczem śmierci. Nie jest to jednak śmierć rozdzierająca, pełna żalu i utraty, lecz liryczna, nostalgiczna, powolna niczym letnie popołudnie, przyjmowana z pokorą i zrozumieniem.
Mnóstwo mam uczuć względem twórczości Pani Olgi - wszystkie są pozytywne i bezgranicznie ciepłe. Wybitne pióro.

{}× 1 | link |
@SYSTEM
2007-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

I ta książka Olgi Tokarczuk nie zaskakuje. Podobnie jak poprzednie, jest doskonała! Już prawie dwa lata minęły, a wciąż w głowie otwierają mi się szufladki, z których raz po raz wypadają obrazy i kłębki myśli mające konotację z "Ostatnimi historiami".Prosta pozornie forma jaką stanowią trzy opowieści, w rzeczywistości kryje wiele drobnych elementów wchodzących w interakcje ze sobą. Jak pisze sama autorka jest to książka o śmierci. A właściwie chciałoby się powiedzieć: o różnych rodzajach śmierci. Tych małych i dużych, zwykłych i niezwyczajnych, oczekiwanych i niespodzianych...Tokarczuk rysuje portrety trzech kobiet: babki, córki i wnuczki. W śmierci - jak w lustrze - odbijają się elementy "ja" każdej z nich. Klarowniejszym staje się także samo życie - jakby opadły fusy.Mnie szczególnie poruszyła opowieść o umieralni dla zwierząt - zorganizowanej przez parę starców i ich syna, w jednym z budynków gospodarstwa. I małe śmierci przywożonych tam z lecznicy weterynaryjnej zwierząt, na które byli opiekunowie już nie chcą patrzeć. Tych małych śmierci: "śmiert'ek" - jak mówią Rosjanie - tyle wokół nas.

{} | link |
@kropki
2008-12-19
Przeczytane

Za nic nie mogę przeskoczyć Tokarczuk. Naprawdę staram się, ale nigdy nie kończę jej książek. Jeszcze chyba nie trafiłam na taką książkę Olgi Tokarczuk, która by mnie zachwyciła.

{} | link |
@sonyaa
2009-08-28
Przeczytane też dobre

filozoficznie, nawet bardzo. książka przesycona jakąś dziwną melancholią, ponura, ciemna i ciężka, jednak dobra. nie umiałam się doszukać jakiejkolwiek puenty, nic.

{} | link |
@Sylviaa7777
2011-09-02
Przeczytane

czytałam dawno temu ale pamietam, że się umęczyłam strasznie co tym bardziej dziwne, że tematyka naprawdę może być interesująca. Jednak dla mnie zdecydowane nie.

{} | link |
MI
2011-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

O ile dobrze pamiętam, to była jedna z tych książek, które leżą na półce, czekając na skończenie, ciągnąc się za mną. Rozdział o Mai według mnie najmniej udany.

{} | link |
@netka_83
2011-02-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

książka dla myślących, wprowadza w nastrój, w którym łatwiej sobie uświadomić, że i na nas czeka u kresu podróży - jakim jest życie - stacja zwana Śmierć.

{} | link |
@Cocophilia
2009-04-14
Przeczytane

A ode mnie wymagało bardzo dużo wysiłku, żeby tą książkę skończyć ... to jest zdecydowanie styl, który staram się unikać.

{} | link |
@Anjali
2009-04-20
Przeczytane

Tokarczuk to czarodziejka, ale ta książka jej jakoś nie wyszła...

{} | link |
@Sumhar
2009-08-22

Nie przypadła mi do gustu . Ciężko się ją czyta .

{} | link |
WI
2021-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@beatazet
2021-09-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@gloria11
2021-05-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@alicja.wozniakowska15
2021-03-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatnie historie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl