Palmiry

Mariusz Nowik
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Palmiry
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Palmiry - miejsce masowych hitlerowskich egzekucji polskich elit społecznych i intelektualnych. Trafiali tam ludzie uznani za "wrogów Rzeszy" i "politycznie niepewni" - osadzeni na Pawiaku i w więzieniu na Rakowieckiej, w areszcie śledczym na Daniłowiczowskiej, w celach siedziby gestapo w alei Szucha, typowani do zbiorowych ulicznych egzekucji, których nie dawało się utrzymać w tajemnicy.

W palmirskim lesie zatrzymywały się "budy" wyładowane ludźmi. Ofiarom krępowano ręce i zasłaniano oczy. Pędzono grupami na polanę i ustawiano nad wykopanymi dołami. Oddawano salwę z broni maszynowej, rannych dobijano kolejnymi strzałami. Często grzebano ludzi żywcem. Zapełnione doły Niemcy przysypywali ziemią, maskowali ściółką i sadzili młode sosny. Palmirska ziemia miała nigdy nie zdradzić swojej tajemnicy.

Jak Niemcy między grudniem 1939 roku a lipcem 1941 roku stworzyli małą fabrykę śmierci?

Po co leśniczy wbijali łuski pocisków w drzewa?

Czy komukolwiek udało się uciec z transportu do Palmir?

W jaki sposób skazani próbowali powiedzieć światu o zbrodni w Palmirach?

Dlaczego po dziś dzień ludzie bezskutecznie szukają tam swoich najbliższych?

Opowieść o miejscu, które nadal skrywa tajemnice. Opowieść, która przywraca pamięć ofiarom.

Wstrząsające dowody martyrologii Polski, jakich świadkiem byłem w Palmirach, przekraczają wszystkie moje dotychczasowe wyobrażenia o zbrodniach niemieckich.

Emil Bösch, delegat Międzynarodowego Czerwonego Krzyża



Data wydania: 2021-03-09
ISBN: 978-83-8234-066-2, 9788382340662
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Historia Polski
Stron: 336
dodana przez: chudini0505

Autor

Mariusz Nowik Mariusz Nowik Mariusz Nowik - dziennikarz z zawodu, historyk z wykształcenia i zamiłowania. Związany z TVN24, prowadzi autorską rubrykę w "Newsweeku Historia", publikował także m.in. w "Przekroju", "Gazecie Wyborczej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej". Autor książki ...

Pozostałe książki:

Palmiry Krwawe dożynki. 1943 Dziennikarstwo lokalne w praktyce Zagłada Żydów na ziemi łomżyńskiej
Wszystkie książki Mariusz Nowik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Palmiry. Zabić wszystkich Polaków" Mariusza Nowika, czyli emocje na wierzchu

7.04.2021

"Taka właśnie jest ta książka. Każdy jej bohater jest prawdziwy i każdy na nowo opowiada swoją historię - wzbogaconą o emocje i elementy reportażowe, połączoną narracyjnym oplotem z pozostałymi historiami i wątkami, wspólnie prowadzącymi ku finałowi tragedii, pokazującymi jej bezmiar, cierpienie ofiar i bezwzględność sprawców, ale i ścieżki wio... Recenzja książki Palmiry

@Orestea@Orestea × 8

Las palmirski: milczący świadek tragedii

2.12.2021

Gwoli przypomnienia: Palmiry to wieś znajdująca się w północno-wschodniej części Puszczy Kampinoskiej. Początki miejscowości sięgają XIX wieku; to tutaj odbyła się gehenna cywilnej ludności polskiej i żydowskiej, więźniów Pawiaka. Ale nie tylko. Opisywane wydarzenia rozegrały się między grudniem 1939 a lipcem 1941 roku. Niemcy w ramach tzw. Akcji ... Recenzja książki Palmiry

Palmiry niczym las katyński

23.03.2021

Niepozorna polana o dość małych rozmiarach położona około 7 kilometrów od szosy modlińskiej. Polanę od stolicy dzieliło zaledwie 30 kilometrów. To właśnie na niej między grudniem 1939 roku a lipcem 1941 roku funkcjonariusze niemieckiego SS zamordowali około 1700 osób. Byli to głównie Polacy oraz Żydzi. Łąka położona obok wsi Palmiry stała się aren... Recenzja książki Palmiry

Palmiry Zabić wszystkich Polaków

12.04.2021

Mariusz Nowik "Palmiry Zabić wszystkich Polaków", kiedy po raz pierwszy zobaczyłam zapowiedź książki w Wydawnictwie Prószyński od razu pomyślałam, że nie przypominam sobie żadnej aktualnej publikacji dotyczącej dokonywanych podczas II wojny światowej w Palmirach rozstrzeliwań Polaków osadzonych wcześniej na Pawiaku, w więzieniu na Rakowieckiej, w... Recenzja książki Palmiry

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2023-09-18
6 /10
Przeczytane Polska

Moja dość niska ocena tej książki wynika z tego, że mocno rozminęła się z moimi oczekiwaniami. Ma ona charakter zbeletryzowanych wspomnień, za czym, łagodnie mówiąc, nie przepadam. Po drugie, chciałam się dowiedzieć jak najwięcej na temat samej zbrodni w Palmirach, tymczasem autor opowiada także o innych egzekucjach i „okołopalmirskich” zdarzeniach. Ale to co dla mnie jest wadą, może być dla innych czytelników zaletą. Jest to porządnie wydana pozycja, opatrzona wieloma zdjęciami, na końcu jest aneks zawierający listę osób pochowanych na cmentarzu w Palmirach, brakuje natomiast kalendarium.

× 16 | link |
@piotr_osowski
2022-04-26
7 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa

Punkty za wagę poruszanego tematu. Natomiast jeśli chodzi o formę, to do mnie kompletnie nie trafia - jednak preferuję podejście bardziej naukowe.

× 7 | link |
@majuskula
2021-04-26
9 /10
Przeczytane

Po „Palmiry. Zabić wszystkich Polaków” powinien sięgnąć tak naprawdę każdy. Chciałabym, aby ta pozycja była, choćby fragmentarycznie, czytana w szkołach. Na końcu znajduje się lista z nazwiskami: oto wszyscy pochowani na lokalnym cmentarzu wojskowym. Tyle wycierpieli, teraz wiedza o poniesionej przez nich ofierze znowu wychodzi na światło dzienne. Mariusz Nowik stworzył coś po prostu wybitnego, godnego największej uwagi. Ponownie podkreślę, jak bardzo cieszy mnie fakt, że miałam możliwość zetknięcia się z jego książką. Panie Mariuszu — dziękuję.

× 1 | link |
@moj.swiatksiazek
@moj.swiatksiazek
2021-03-10
9 /10

Palmiry - miejsce masowych hitlerowskich egzekucji. Ginęli tam ludzie, którzy osadzeni byli m.in. na Pawiaku i kilku innych więzieniach. Za co? Ponieważ uważani byli za wrogów Rzeszy, bądź"politycznie niepewnych".
Historia II wojny światowej to coś czym bardzo się interesuje, coś o czym lubię czytać i oglądać programy oparte na faktach. Dlaczego? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Po prostu nie mogę pojąć tak ogromnej brutalności, masowego mordu, a za razem w taki sposób mogę więcej zrozumieć i zapamiętać osoby, które za wszelką cenę (cenę życia) starali się przywrócić ład i porządek w naszym kraju.

Autor na kartach swojej powieści oddaje hołd wielu poległym, którym przyszło zginąć na Palmirach. Dziś jest to wieś położona w województwie mazowieckim. Dawniej działy się tam niewyobrażalne rzeczy.
Ta książka to skarbnica wiedzy zebrana nie tylko w słowa. Zamieszczone są w niej fotografie z tamtych lat. Nie da się ukryć ze powieść ta przyprawia o dreszcze, smutek, sprawia, że czas przestaje płynąć, a ja jako czytelnik wielokrotnie zatrzymywałam się aby przyswoić informacje, pomyśleć o osobach które tam zginęły.
Dlaczego Niemcy stworzyli właśnie tam małą fabrykę śmierci?
Czy ktoś przeżył te tragiczne zbrodnie, bądź udało mu się uciec z transportu?
Jest to ziemia przesiąknięta krwią i ludzkim nieszczęściem (zapewne jak wiele innych miejsc z czasów wojny). Tutaj jednak nikt nie miał wiedzieć gdzie miały miejsce"egzekucje". Dlaczego? W jaki spo...

| link |
@etiudyliterackie
2021-05-14

Palmiry, wieś w województwie mazowieckim. W czasie wojny stała się miejscem masowych mordów dokonywanych przez Niemców na ludności cywilnej…
Miejsce okropne, miejsce gdzie przelała się krew niewinnych ludzi…


Nie była to łatwa lektura… momentami odwracałam wzrok od stron pełna przerażenia, niedowierzania, bezsilności, strachu i bólu. Nie mogłam uwierzyć, że człowiek drugiemu człowiekowi może zgotować taki los.


O tym miejscu nikt nie miał się dowiedzieć, Niemcy chcieli ukryć całe zło, którego dokonali. Nie stało się tak jednak… Aby póżniej odnaleźć miejsce masowych mogił Polacy pracujący w lesie wbijali w pnie drzew łuski po nabojach… Ekshumacje rozpoczęły się w 1945 roku przez Polski Czerwony Krzyż. Ponad 2000 tysiąc ofiar… nie wszystkie osoby udało się zidentyfikować, wiele z nich zostało pochowanych jako NN.


Po przeczytaniu ostatniego zdania długo siedziałam sama w ciszy i myślałam o każdej osobie, która straciła tam życie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie emocji, które szargały tamtymi ludźmi, na samą myśl boli mnie serce. Pojadę w to miejsce, na cmentarz w Palmirach, aby pomodlić się za każdą duszę…


Dziękuję autorowi za tę książkę @nowik.mariusz Uważam, że należy znać przeszłość, która boli, powoduje łzy na samą myśl o tych straconych istnieniach…, ale to niestety nasza historia.




...

| link |
@Kurtho
2023-08-28
7 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2021-12-02
7 /10
Przeczytane
@karolina92
2021-06-17
10 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-04-12
8 /10
Przeczytane
@a_ziemniewicz
2021-04-09
9 /10
Przeczytane
@Orestea
2021-04-07
8 /10
Przeczytane
@aniabruchal89
2021-03-23
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Palmiry. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat