Kolejny świetny, przedstawiony w druku wykład na temat zbieżny dla niemal każdego człowieka. Rozmówca jako profesor akademicki, wieloletni działacz na rzecz nauki, ale przede wszystkim jako człowiek, który w przeszłości doświadczył niezwykłej dla nastolatka traumy, pragnie przybliżyć istotne aspekty na temat motywacji, jej pobudzania oraz umniejszania jej poprzez zachowanie innych.
Wykładowca zasypuje czytelnika garścią badań, analizą artykułów naukowych, a jednocześnie dla uświetnienia posługuje się interesującymi przykładami z własnej obserwacji. Ciekawym spostrzeżeniem, jak i podsumowaniem tego, co oczywiste wydaje się przykład zmian w rewolucji przemysłowej, gdzie oddelegowanie pracownika do zajęcia się jedną konkretną czynnością może i pozwala wyspecjalizować mu się w tejże wąskiej dziedzinie, z drugiej jednak strony odbiera możliwość zauważenia pracy całościowo, a tym samym demotywuje i skłania pracowników do zachowania się wyłącznie w obrębie swojej skromnej specjalizacji bez zbytniego utożsamienia się końcowym efektem.
Innym interesującym przykładem wraz z wychodzącymi z niego wnioskami jest mieszanka do wypieków, która zamiast motywować demotywowała ówczesne gospodynie, im mniej dodatków pani domu musiała do mieszanki dodać.
W obliczu wielu doświadczeń, jakie zainicjował autor, pieniądze nie są największym motywatorem, a jeżeli już do bardzo krótkoterminowym.
Pouczający, cenny, ciekawie ujęty temat akurat na godzinny wykład.
...