Pisklak

Zuzanna Orlińska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Pisklak
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

To najtrudniejsze lato w niedługim jeszcze życiu Klary. Na świat przychodzi jej ciężko chory brat, bezbronny jak pisklę, które wypadło z gniazda, ojciec i matka są pogrążeni w rozpaczy, a do ruin pobliskiego domu wprowadzają się dwaj tajemniczy chłopcy opuszczeni przez rodziców. Czy w chwili próby dziewczyna będzie umiała dokonać właściwego wyboru?
Ta poruszająca powieść o dojrzewaniu – do miłości, lecz także do odpowiedzialności i odwagi – została wyróżniona w 20. edycji Ogólnopolskiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego.
Data wydania: 2019-04-10
ISBN: 978-83-10-13476-9, 9788310134769
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Stron: 224
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Zuzanna Orlińska Zuzanna Orlińska
Urodzona 16 stycznia 1972 roku w Polsce (Warszawa)
Polska pisarka i ilustratorka. Autorka powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Laureatka m.in. nagrody „Guliwer w krainie Olbrzymów” i Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknyc...

Pozostałe książki:

Biały teatr panny Nehemias Stary Noe Ani słowa o Zosi! Detektywi z klasztornego wzgórza Król Myszy
Wszystkie książki Zuzanna Orlińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pisklak? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

BE
2019-10-24

Najpierw zajrzałam do książki. Ilustracje przypominają mi lektury, które czytałam jako nastolatka. Czarno – białe. Wariacje kresek układające się w postacie, rośliny, krajobrazy, sprzęty. I odzywa się przy tym przeglądaniu jakaś nutka nostalgii, może nawet jesiennej melancholii. Coś w rodzaju tęsknoty za tym, co bezpowrotnie minęło. Bo nawet czytane na nowo już nie będzie tą pierwszą lekturą. A potem spora radość, bo książka Zuzanny Orlińskiej przypomina jednak książkę sprzed lat. „Ten Obcy”, bo o nim tu mowa, to książka – nawet lektura szkolna, która mi się szalenie podobała.

Małe miasteczko na prowincji, mieszkańcy żyją swoimi problemami i innych. Każdy tu zna każdego. Trudno ukryć tu cokolwiek w tajemnicy. A jednak. Nastoletnia Klara przeżywa narodziny swojego braciszka Piotrusia. Pojawiają się problemy zdrowotne i rodzice kierują całą swoją uwagę właśnie na malca, który dopiero co pojawił się na świecie. Klara lubi samotność. Ma wprawdzie przyjaciółkę od serca, Hankę, ale są chwile, kiedy dziewczyna lubi tylko i wyłącznie swoje towarzystwo. Są miejsca, w których lubi być tylko sama. Takim właśnie miejscem jest stara, stylowa willa, która lata świetności ma już za sobą. Dom Wariatki, jak ją tu nazywa się w okolicy, niesamowicie działa na wyobraźnię dziewczyny. Zresztą ta zapisuje wymyślone przez siebie historie na kartkach papieru – widać, że ma talent literacki. Właśnie w tym miejscu Klara lubi być sama. Pewnego dnia odkrywa, że w willi ktoś pomieszkuje. Kiedy ok...

× 1 | link |
@sandrajasona
2019-11-02
10 /10
Przeczytane Dzieci, młodzież Przeczytane w 2019

Dwie przyjaciółki Klara i Hanka spotykają dwóch braci, uciekinierów z domu, którzy chcą dotrzeć do Irlandii do matki. Dziewczyny pomagają chłopakom niestety nie wszystkim to się podoba.
Historia nastoletniej Klary, która zbyt szybko musiała dorosnąć, nie dość, że zmaga się z problemami w domu teraz również jej uporządkowane życie poza nim ulega zmianie. Dziewczyna jest jak pisklak nieporadna, ulega manipulacjom, by później pokazać całemu światu, że staje się odpowiedzialna. Autorka poruszyła w tej powieści sporo problemów: choroba w rodzinie, która dotyka przede wszystkim dorosłych, a to ma również wpływ na dzieci, problem emigracji i związanego z nim odrzucenia i samotności, miasteczkowe elity, które rządzą, bezmyślność młodzieży. Mamy też i pozywane strony: odpowiedzialność za własne czyny, dojrzewanie, ale w tym dobrym aspekcie, przyjaźń. Bardzo dobre jest też nawiązanie do czasów II wojny światowej, a sprawa tajemniczego domu tworzy historię bardziej zagadkową. Zdumiewa jak autorka na tych 176 stronach poruszyła w znakomity sposób tyle problemów, nie używając wyjaśnień, pozostawiając to czytelnikowi. Beztroskie młodzieńcze czasy zmieniają się w odpowiedzialną dorosłość.

| link |
@przelorina
2021-03-08
8 /10
Przeczytane
@Edyta_Frackowiak
2020-06-09
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pisklak. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl