Pogotowie nadziei

Agnieszka Olszanowska
Pogotowie nadziei
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Trzecia część opowieści o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych, walczących z gusłami i zabobonami w świecie, w którym cud narodzin przeplata się z dramatem śmierci.

Sierpień 1939 roku, Edyta Żarska, wnuczka Kloci, po śmierci ojca i babci nie decyduje się opuścić kraju razem z krewnymi i zostaje sama w odziedziczonej po ojcu kamienicy w centrum Warszawy.

Cudem ocalona podczas nalotów próbuje jakoś żyć w okupowanej przez Niemców stolicy. Zgłasza się do Warszawskiej Szkoły Położnych i wkrótce zaczyna praktykę w szpitalu. Pomaga w opiece nad rannymi i w skrajnie tragicznych warunkach przyjmuje porody.

Po wojnie postanawia spełnić swe marzenie i zamieszkać w Cyprysowie, majątku, który do wojny był własnością jej krewnych. Oczywiście dawni właściciele nie mogą wrócić do kraju, a wszystko, co do nich należało, zostaje znacjonalizowane lub rozgrabione. W cyprysowskim pałacu, wieloletniej siedzibie rodu Kalskich i Żarskich, powstają mieszkania dla robotników. W całej okolicy nie ma ani lekarza, ani położnej. Edyta, bezdomna i pozbawiona środków do życia, rozpoczyna pracę na wsi.

Wydanie 1 - Wyd. Prószyński i S-ka


Data wydania: 2024-04-25
ISBN: 978-83-8352-240-1, 9788383522401
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Sekretne schronisko, tom 3
Stron: 344
dodana przez: Vernau

Autor

Agnieszka Olszanowska Agnieszka Olszanowska Agnieszka Olszanowska - bibliotekarka z wykształcenia i powołania, absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także scenariuszy oraz ...

Pozostałe książki:

Sekretne schronisko Dziewczyna z lampą Listy z dziesiątej wsi Pięć wdów Tajemnica dziesiątej wsi Wianek z dmuchawców Wianek z lauru Wianek z róż Miłość na dziesiątej wsi Wirtualnik egoistki Wianek z pawich piór Genetyczna samotność Hej hej kurczaki Kar(ol)ina. Pamiętnik nastolatki Pogotowie nadziei Wakacje w Ladispoli
Wszystkie książki Agnieszka Olszanowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pogotowie nadziei aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@z_ksiazka_w_plecaku

„Pogotowie nadziei” to trzeci tom serii o polskich babach wiejskich, akuszerkach i położonych.

Gdy książkę tę zaczęłam czytać to nie mogłam przestać. Wszystko mi się w niej podobało. Od lekkiego i pięknego stylu pisania autorki po bohaterów. Ta cześć według mnie jest najlepsza ze wszystkich. Poświęcona jest Edycie Żarskiej, urodzonej w bogatym domu. Była ona wnuczką Klotyldy Żarskiej. Przed wybuchem wojny Edyta była harcerką. Rozpoczęła również nauki na położoną. W życiu dużo się działo i cały czas musiała zaczynać od nowa. Zarówno zawodowo jak i w sprawach uczuciowych. Zwłaszcza czasy powojenne były dla niej okresem gdy musiała się nauczyć żyć w Polsce Ludowej. W swoim życiu straciła wiele. Babcię, dom, możliwość nauki … . Jednak nigdy nie poddała się i dążyła do realizacji swoich marzeń.

Akcja książki rozpoczyna się w 1939 a kończy się w latach 50 XX wieku. Przedstawione jest tutaj życie Edyty od młodej dziewczyny po kobietę, która odchodzi już na emeryturę.

Autorka ukazuje nam los położnych i kobiet w ciąży, którym przyszło rodzić w czasach wojny. W czas gdy wszędzie było brudno i niebezpiecznie. Wśród spadających bomb Edyta przyjęła na świat nie jedno nowe życie. Po wojnie również nie było łatwo. Może bardziej higienicznie, ale nadal nie tak jakby sobie tego życzyła główna bohaterka.

Znajdziemy tutaj wiele emocji. Od napięcia związanego z zagrożeniem wojennym, po niesprawiedliwość jaka p...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pogotowie nadziei. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Sekretne schronisko
Sekretne schronisko
Agnieszka Olszanowska
8.4/10
Pierwsza część czterotomowej serii o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych. Świat daw...
Dziewczyna z lampą
Dziewczyna z lampą
Agnieszka Olszanowska
8.4/10
Druga część serii o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych zabiera w świat, w którym g...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl