Portret nocą malowany

Mira Michałowska
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Portret nocą malowany
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Małgorzata, córka pediatry i aktora teatralnego, czuje się samotna. Zaprasza zatem do swojego życia wytwór wyobraźni – idealnie wyglądającą mądrą Lilę. Lila działa na dziewczynę jak katalizator – namawia ją do zmian w zachowaniu, do zainteresowania się życiem rodziców i ich upodobaniami.
Mira Michałowska, znana mi dotychczas jedynie z „Wojny Domowej”, napisała ciekawą opowieść o dojrzewaniu i wszelkich zawirowaniach tego okresu. Jedno z ważniejszych w moim odczuciu zdań tej powieści jest dialog Małgorzaty i Lili:
- Czego ty ode mnie chcesz?
- Samoświadomości.
Data wydania: 1985
ISBN: 83-03-00912-5, 8303009125
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Stron: 125
dodana przez: flatreads

Autor

Mira Michałowska Mira Michałowska
Urodzona 23 listopada 1914 roku w Polsce (Łódź)
Polska pisarka, dziennikarka, satyryczka i tłumaczka literatury amerykańskiej, m.in. powieści Ernesta Hemingwaya, Sylvii Plath i E.L. Doctorowa. Urodziła się w rodzinie urzędniczej Zandel (ojciec Jan, matka Dorota z d. Gordon). W latach 1919-25 mies...

Pozostałe książki:

Szklany klosz Samotny Dom Makabreski Dopóki starczy światła Życie wśród dzikusów Wojna domowa Wyspa delfinów O duchach opowieści prawdziwe Dwoje ludzi Niepokonany Poskramianie demonów Stworzenie świata Śniegi Kilimandżaro Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni... Chłopcy z Brazylii Mistrz Pędzel Portret nocą malowany Przez kuchnię i od frontu Rzeka dwóch serc i inne opowiadania Utz Wojna domowa trwa Autobiografia Alice B. Toklas Drobne ustroje Jezioro Księżycowe Krzyk w nocy O Ani, Ewie, Marianie, Marsjanach i babci z Ziemi Lubuskiej Okaryna Opowieść sprzedawcy odpustów Picasso Przez śniegi północy Sezamki Złote jabłka Autobiografia każdego z nas Bunt na Konszelfie 10 Demokracja Jezioro Nurów Raffles Rzekobieg Skąd nie widać ziemi
Wszystkie książki Mira Michałowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Portret nocą malowany? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@flatreads
2022-11-15
6 /10
Przeczytane

Krótka to powiastka. Zapisana jednym ciągiem, bez rozdziałów, jest opisem pewnego doświadczenia.

Małgosia jednego pamiętnego wieczora wymyśla sobie przyjaciółkę. Dziewczyna faktycznie ją widzi, ale z drugiej strony cały czas ma świadomość, że nie jest prawdziwa. Istota przejawia przeciwne do Małgosi cechy wyglądu. Jest taka, za jaką dziewczyna chciałaby, żeby brano ją samą. Odkąd ją pierwszy raz ujrzała, postanowiła nazywać ją Lila.

Od tamtego czasu często prowadzi z nową towarzyszką niewerbalne dialogi. Jej dni częściej wypełnia uśmiech, jest pewniejsza siebie i zabawna. Zaczyna bardziej doceniać swoich rodziców, interesować się ich sprawami. Ale w momencie, gdy na górne piętro wprowadzają się nowi sąsiedzi... cóż, Małgosia traci rachubę. Tajemniczy syn chirurga, wygrywający na gitarze smętne pieśni, skutecznie mąci jej w głowie.

Zaczynało się intrygująco, nie powiem. Zdarzenia opisywane w pierwszych fragmentach zasnute były taką oniryczną mgiełką. Ale potem szybko zeszłam na ziemię na rzecz opisów zwyczajnej nastoletniej codzienności. Niewielki to gabaryt, więc myślę, że warto przebrnąć przez mniej ciekawe fragmenty, bo to chyba dość ciekawy przykład starej polskiej literatury wczesnomłodzieżowej.

Gdy czytałam o wątku nowego sąsiada, od razu przypomniały mi się czasy starych crushów – to w autobusie, to w szkole, w kościele, na ulicy... A potem przeżywałam za mocno, wyobrażałam sobie dużo, a przecież nawet nie zamieniałam z nimi słow...

× 1 | link |
@agaczyta
2023-10-15
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Ale nie ma sposobu na odwołanie słów, które się wyrzekło.
Żeby zmazać z rejestru niedobre słowa, nie trzeba używać innych słów. Wystarczą gesty.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl