Makabreski

Daphne du Maurier ...
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Makabreski
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Daphne du Maurier znana wielbicielom mrocznych romansów przede wszystkim z takich książek jak: Moja kuzynka Rachela, Oberża Jamajka (aka Oberża na pustkowiu) czy Rebeka (wszystkie sfilmowane, z czego dwie ostatnie przez A. Hitchcocka) w Makabreskach prezentuje zupełnie inne oblicze. Właściwie już sam tytuł zbioru definiuje gatunek literacki – Makabreski to zbiór sześciu krótkich opowiadań, z których każde może nie tyle straszy czy szokuje, co wywołuje dreszcz niepokoju. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze opowiadanie zbioru – Ptaki, które było inspiracją dla słynnego filmu A. Hitchcocka. Nat Hocken, inwalida wojenny pracuje na farmie. Mimo posiadania rodziny, z natury jest samotnikiem, spędzającym dużo czasu na obserwacji ptaków. Pewnego dnia zauważa, że na półwyspie pojawiło się więcej ptaków niż zazwyczaj i zachowują się one nietypowo – są niespokojne, podniecone i agresywne. Nocą ptaki wlatują przez otwarte okno do sypialni i atakują dzieci Nata. Nazajutrz znajomi Nata ignorują jego spostrzeżenia dotyczące ptaków, ignorują tez komunikaty radiowe informujące o pojawieniu się olbrzymich stad ptaków na terenie całej Anglii. Tymczasem ptaki stają się coraz bardziej agresywne... Opowiadanie krótkie, statyczna fabuła podkreśla jeszcze nastrój zagrożenia i poczucie beznadziejności sytuacji. Brak tu opisów osób zaatakowanych przez ptaki, i właściwie nie jest to minusem – opowiadanie nie ma szokować efektami, raczej straszyć klimatem – i to mu się znakomicie udaje: „Nie dostrzegł żadnego śladu życia. Oprócz ptaków na polach, nie było nic. Czekających ptaków. Niektóre z nich spały z wciśniętymi pod pióra dziobami. – Powinny się raczej pożywiać – mruknął do siebie – a nie stać tak bezczynnie. Wtedy zrozumiał. One pękały z przejedzenia. Najadły się do syta tej nocy. Dlatego nie ruszały się rano...” Nie mniej interesujące są pozostałe opowiadania: Nie oglądaj się teraz – John i Laura spędzający wakacje we Włoszech spotykają dwie staruszki, twierdzące, że mają kontakt z ich zmarłą córeczką; Niebieskie soczewki – po operacji oczu Madra West widzi wszystkich ludzi z głowami zwierząt; Jabłoń – o mężczyźnie, który w trzy miesiące po śmierci żony dostrzega podobieństwo do zmarłej jednej z jabłoni w sadzie; Alibi – znudzony uporządkowanym życiem Fenton postanawia mordować przypadkowe osoby w ich domach; oraz Nie po północy –nauczyciel spędzający wakacje w Grecji w nadmorskim hoteliku ostrzegany jest, że kąpiele w morzu po północy mogą być niebezpieczne... Opowiadania składające się na Makabreski, przy całej swojej różnorodności tematycznej, prezentują wyrównany poziom, trudno tu wskazać jakieś wyraźnie lepsze, bądź wyraźnie gorsze od pozostałych. I wszystkie wywołują dreszcz niepokoju, bez względu na porę dnia, o jakiej są czytane.
Tytuł oryginalny: Classics of the Macabre
Data wydania: 1990
Wydawnictwo: GIG
Kategoria: Horror
Stron: 360
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Daphne du Maurier Daphne du Maurier
Urodzona 13 maja 1907 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Angielska pisarka, autorka głośnych powieści i opowiadań. Urodziła się w Londynie w artystycznej rodzinie. Jej ojciec Sir Gerald du Maurier był aktorem i producentem, a dziadek George du Maurier − pisarzem i rysownikiem. Pierwsza powieść Daphne du ...

Pozostałe książki:

Ptaki Moja kuzynka Rachela Niezłomna Rebeka Oberża na pustkowiu
Wszystkie książki Daphne du Maurier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Makabreski

10.12.2009

Daphne du Maurier znana wielbicielom mrocznych romansów przede wszystkim z takich książek jak: Moja kuzynka Rachela, Oberża Jamajka (aka Oberża na pustkowiu) czy Rebeka (wszystkie sfilmowane, z czego dwie ostatnie przez A. Hitchcocka) w Makabreskach prezentuje zupełnie inne oblicze. Właściwie już sam tytuł zbioru definiuje gatu... Recenzja książki Makabreski

Moja opinia o książce

Opinie

@iusta
2011-07-17
10 /10
Przeczytane

Znakomity zbiór opowiadań, na który składają się: "Ptaki" (na kanwie którego film Hitchcocka), rewelacyjne "Nie oglądaj się teraz" (genialna ekranizacja z 1973 roku z Donaldem Sutherlandem), " Niebieskie soczewki", "Jabłoń", "Alibi" i "Nie po północy". Wszystkie z nutką niepokoju i tajemnicy, świetnie napisane, polecam!

| link |
@o.t
2013-05-09
5 /10
Przeczytane Domowa biblioteka

Przeczytałam po obejrzeniu filmu "Nie oglądaj się teraz". Nie przestraszyłam się. Nie wiem czego się spodziewałam, ale chyba jak zwykle oczekiwałam cudów ;) Wydanie też nie powala - rozkleja się strasznie i niektóre litery się ścierają, no ale nie to jest w książce najważniejsze.

| link |
@calamitas
2011-08-28
10 /10
Przeczytane

Interesujący zbiorek! Dobry sposób na przypomnienie sobie, że suspens potrafi zjeżyć nam włosy na głowie. To fantastyczne jak autorka potrafi w elegancki i subtelny sposób 'przestraszyć' czytelnika.

| link |
@Pablopan
2012-01-11
8 /10
Przeczytane

Tytuł podobał mi się bardzo, treść trochę mniej. Niespecjalnie straszna.

| link |
@maugosias
2010-09-13
10 /10
Jestem pod wrażeniem
@justkach1986
2011-09-28
10 /10
Przeczytane Domowa biblioteka
AN
2009-08-10
10 /10
Przeczytane
@Jjolka
2010-01-22
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Makabreski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl