Oberża na pustkowiu

Daphne du Maurier
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów
Oberża na pustkowiu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najbardziej znanych powieści angielskiej mistrzyni suspensu, której twórczość weszła już na stałe do kanonu literatury światowej.

Kolejna książka Daphne du Maurier wydana w ekskluzywnej Serii Butikowej Albatrosa.

Osnuta gęstą mgłą Kornwalia.

Tajemnicza oberża pośrodku drogi donikąd.

I młoda kobieta, która próbuje na nowo ułożyć sobie życie, ale wkracza do świata pełnego niebezpieczeństw…

W życiu dwudziestotrzyletniej Mary Yellan zaszły przełomowe zmiany. Niedawno pochowała matkę, z którą była blisko związana, a następnie sprzedała podupadającą farmę z całym dobytkiem. Wszystkie rzeczy osobiste zmieściła w jednej walizce – i nic jej już w rodzinnych stronach nie trzyma.

Pozbawiona zobowiązań, postanawia odwiedzić jedyną bliską osobę, jaka jeszcze została jej na świecie – ciotkę Patience, którą ostatnio widziała w dzieciństwie. Siostra matki, niegdyś serdeczna i pełna życia, mieszka na kornwalijskim odludziu w oberży Jamajka, którą prowadzi jej mąż, Joss Merlyn.

Wybierając się w drogę, Mary jeszcze nie wie, że w omijanej przez miejscowych szerokim łukiem Jamajce nikt o zdrowych zmysłach nie wynajmuje pokoju na noc. Że mało kto wchodzi tam choćby na krótki posiłek i chwilę odpoczynku. Że właściciel oberży to budzący powszechny postrach brutal i alkoholik, który pastwi się nad zahukaną Patience i prowadzi szemrane interesy z tajemniczymi ludźmi, zjeżdżającymi do Jamajki pod osłoną nocy. I że odwiedziny u ukochanej ciotki wiążą się z niebezpieczeństwami, w obliczu których zgubienie drogi na osnutych wieczorną mgłą bagnach wydaje się drobnostką…

Jedna z najbardziej tajemniczych powieści Daphne du Maurier, zekranizowana przez samego Alfreda Hitchcocka.

„Oberża na pustkowiu” to powieść o czystym złu. Nie tym pospolitym, pijackim, bandyckim złu, jakie wyrządzają ludzie pokroju Jessa Merlyna. To historia o czymś znacznie gorszym – potężnej sile, którą du Maurier w pełni wyraża, z niesamowitą mocą, dopiero w zdumiewającym finale powieści.

„The Guardian”


Tytuł oryginalny: Jamaica Inn
Data wydania: 2022-04-13
ISBN: 978-83-8215-904-2, 9788382159042
Wydawnictwo: Albatros
Serie: Diament, Klub Interesującej Książki, Seria butikowa
Stron: 335
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Daphne du Maurier Daphne du Maurier
Urodzona 13 maja 1907 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Angielska pisarka, autorka głośnych powieści i opowiadań. Urodziła się w Londynie w artystycznej rodzinie. Jej ojciec Sir Gerald du Maurier był aktorem i producentem, a dziadek George du Maurier − pisarzem i rysownikiem. Pierwsza powieść Daphne du ...

Pozostałe książki:

Ptaki Moja kuzynka Rachela Niezłomna Makabreski Rebeka
Wszystkie książki Daphne du Maurier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Klimatyczna powieść gotycka

WYBÓR REDAKCJI
8.05.2022

„Oberża na pustkowiu” Daphne du Maurier to doskonale napisana, niezwykle klimatyczna powieść gotycka, która zawiera w sobie wszystko to, co w takiego typu książkach uwielbiam – niepokojące, odizolowane od reszty świata miejsce akcji, mroczny klimat i tajemnicę, którą musi odkryć główna bohaterka. Marry Yellan została sama na świecie, niedawno s... Recenzja książki Oberża na pustkowiu

@milla@milla × 3

Opadające mgły, grzęskie torfowiska, mroczny i przenikliwy klimat ... a dalej słynna Jamajka ...

29.05.2022

Znana jest mi twórczość Daphne du Maurier. Spod jej pióra wyszły znakomite powieści, które mnie zachwycały i sprawiały, że nie miałam ochoty powracać ze świata, który kreuje autorka. Jest on ciemny i tajemniczy, osadzony w surowym klimacie, spowitym przenikliwością i niepewnością. Czy tym razem było podobnie? Czy może autorka odrzuciła dotychczaso... Recenzja książki Oberża na pustkowiu

„No cóż, marzenia do niczego nie prowadzą, trzeba stawić czoła realnej sytuacji, jeżeli coś m...

8.05.2022

Daphne du Maurier to angielska pisarka pochodząca z arystokratycznej rodziny, autorka takich książek jak Moja kuzynka Rachela czy też słynnej Rebeki, która w 2020 roku została zekranizowana przez Netflixa. Oberża na pustkowiu to kolejna powieść z serii butikowej wydawnictwa Albatros, która przyciąga do siebie pięknym wydaniem. Dla mnie jest to pie... Recenzja książki Oberża na pustkowiu

Tajemnicza klasyka

21.04.2022

„Oberża na pustkowiu” to najbardziej tajemnicza powieść Daphne du Maurier, która zaintrygowała samego Hitchcocka i zachęciła go do wykonania jej ekranizacji. Kornwalia. Tajemnicza oberża pośród drogi do nikąd. Młoda kobieta, która wkracza do świata pełnego niebezpieczeństw, a chciała tylko ułożyć swoje życie. Tak w skrócie możemy opisać tę prz... Recenzja książki Oberża na pustkowiu

Moja opinia o książce

Opinie

@ela_r22
2022-05-02
7 /10
Przeczytane 2022 Powieść Historyczna

„Oberża na pustkowiu” Daphne Du Maurier seria butikowa, wznowiona przez wydawnictwo Albatros 13.04.2022r. Pierwsze wydanie było w 1936r.

Mary Yellan sierota wychowywana tylko przez matkę. W dniu śmieci matka wymusza na Mary obietnicę, ma się przeprowadzić do jedynej siostry rodzicieli, ciotki Patience. Dziewczyna to silna i waleczna kobieta. Jednak nie tego spodziewała się, wyruszają w nieznane. Ciotka to nie ta sama osoba, którą Mary zapamiętała przed laty. Wuj siejący postrach, szachraj prowadzący szemrane interesy.
Jest to powieść w stylu klasycznym, lekko gotyckim, trochę tutaj sensacji, trochę kryminału. Jak dla mnie jest to najsłabsza książka Daphne du Maurier, którą przeczytałam. Jednak nie znaczy to, że jest nieciekawa. Klimat książki jest tajemniczy i lekko mroczny, ale momentami akcja zwalnia, toczy się bardzo statecznie, co trochę mnie nużyło. Frapująca, wymagająca skupienia i uwagi.

Mimo wszystko ,,Oberża na pustkowiu" jest godna polecenia. Każdy może tutaj przenieść się w czasie, XIX wieczna Kornwalia, a momentami możemy poczuć atmosferę rodem jak z westernów.


× 19 | link |
@coolturka104
2022-06-25
6 /10
Przeczytane

"Obe­rża na pust­ko­wiu" to już trzecia z powieści Da­ph­ne du Mau­rier w zachwycającej szacie graficznej Serii Butikowej @wydawnictwoalbatros

Po śmierci matki dwudziestotrzyletnia Mary Yel­lan zamieszkuje u ciotki i jej męża w tajemniczej obe­rży Ja­maj­ka, gdzie wuj i jego kompanii oddają się odrażającej procedurze.
Czy od­waż­na młoda ko­bie­ta o czy­stym sercu, po­ra­dzi sobie w rzą­dzo­nej przez męż­czyzn bez zasad bru­tal­nej rze­czy­wi­sto­ści, w którą rzu­cił ją nie­ubła­ga­ny los?

"Obe­rża na pust­ko­wiu" napisana została przez autorkę w 1935 roku, a opowiada o wydarzeniach z roku 1815. Dziwna i niepokojąca to opowieść, a jej mroczny urok niewątpliwie działa na wyobraźnię. Plastycznie oddane opisy sma­ga­nych wia­trem i chłostanych deszczem wzgórz Korn­wa­lii oraz bezkresne torfowiska budzą nostalgię i wywołują dreszcz zgrozy. Ten surowy i złowrogi klimat zdaje się dziwnie pociągający. Tu nic nie jest tym, czym się wy­da­je, a prze­moc i zło może po­ko­nać tylko mi­ło­ść.

To powieść gotycka w pełnym tego słowa znaczeniu, przywodzi na myśl Wichrowe Wzgórza i trudno ją za­kla­syfikować do jed­ne­go ga­tun­ku, bowiem łączy w sobie grozę, psy­cho­lo­gię, ro­mans i thril­ler. Zdecydowanie jest to najsłabsza z powieści autorki, choć nie pozbawiona swoistego posępnego uroku.


× 6 | link |
CZ
2022-05-12
8 /10
Przeczytane Posiadam

Bohaterką "Oberży na pustkowiu" jest 23-letnia Mary. Przenosimy się do XIX wieku. Historię Mary poznajemy w trudnym dla niej momencie życia. Mieszkała tylko z matką, a po jej śmierci zmuszona była sprzedać podupadającą farmę i przenieść się do ciotki, siostry matki. Okazało się, że obecnie ciotka mieszka na odludziu w rozpadającej się oberży Jamajka, którą prowadzi jej mąż. Po przybyciu do ciotki, Mary przekonuje się, że jej wujek to zły, okrutny człowiek, brutalny pijak budzący strach innych ludzi, prowadzący życie przemytnika. Jej nowe miejsce zamieszkania to niszczejąca oberża na uboczu, w której nie zatrzymują się goście w podróży. Tu tylko spotykają się źle ludzie, zawsze pod osłoną nocy. Mary postanawia uratować siebie i wyrwać ciotkę od okrutnego męża. Czy poradzi sobie w tej okrutnej rzeczywistości?

To wciągająca, mroczna historia napisana w 1936 roku. To moja kolejna książka autorki. Podoba mi się jej styl. Mamy tu dużo opisów, które działają na wyobraźnię czytelnika. Czujemy strach, grozę sytuacji, gdy razem z bohaterami znajdujemy się w ponurym krajobrazie torfowisk Kornwalii.

Zaplanujcie sobie tę lekturę. Gorąco polecam, warto przeczytać! Przenieście się więc do tajemniczych wzgórz Kornwalii.

× 3 | link |
@czytanie.na.platanie
2022-05-17
7 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2022 Posiadam

„Oberża na pustkowiu” to trzecia z powieści Daphne du Maurier, która dołącza do cieszącej oko niczym kosztowne klejnoty serii butikowej Wydawnictwa Albatros. Uwodzi jednak nie tylko okładką, ale i mrocznym klimatem tajemnicy osadzonej na mglistych, bezkresnych i nieprzyjaznych torfowiskach Kornwalii.

To tu, po stracie matki przybywa młoda Mary z nadzieją na pociechę u boku niegdyś pełnej życia ciotki. Jednak nadzieje te gasną tuż po przekroczeniu progu cieszącej się złą sławą oberży Jamajka i pierwszym kontakcie z wujem, pijakiem i brutalem. Dziewczyna nie jest jednak z tych potulnych, a ciekawość i troska o ciotkę pcha ją do poznania tajemnicy oberży. Co odkryje Mary i jakie będą konsekwencje jej zuchwałości i odwagi?

Autorka zachwyciła mnie ponownie mrocznym, niepokojącym klimatem swej powieści i znakomitą kreacją kobiecych postaci przeciwstawiając młodej, odważnej, choć nieco naiwnej Mary, złamaną przez życie i brutalnego męża bezwolną Patience. I choć dość szybko odgadłam prowodyra niecnego procederu uprawianego w oberży, to z przyjemnością czytałam do ostatnich stron chłonąc tę niepowtarzalną, tak charakterystyczną dla książek autorki atmosferę.

Nie jest to niewątpliwie książka tak znakomita jak „Rebeka”, która notabene powstała dwa lata później, ale i Alfred Hitchcock zauważył jej niesamowity potencjał decydując się na nakręcenie adaptacji „Oberży na pustkowiu” („Jamaica Inn”) w 1939 roku.

× 2 | link |
@ilona_m2
2022-04-28
7 /10
Przeczytane

Ta angielska pisarka znana jest mi z poprzednich książek - z genialnej Rebeki i Mojej kuzynki Racheli, która wciąż czeka na przeczytanie. Tworząc gotyckie i przepełnione złowrogim klimatem powieści zawsze znajduje się na celowniku mojej uwagi, zatem, gdy gruchnęła wiadomość o jej kolejnym utworze chętnie po nią sięgnęłam. Skusił mnie opis zapowiadający opowieść o tajemniczej oberży stojącej pośrodku drogi donikąd i dziejących się w niej dziwnych wydarzeniach. Tyle wystarczyło by napędzić mój nieposkromiony apetyt czytelniczy.
Owiana złą sławą karczma Jamajka, karłowate drzewa powyginane od wiatru, dzika okolica, prawdziwe pustkowie - trzeba przyznać, że autorka zadbała o scenerię. Ale tym co urzekło mnie w tej powieści najbardziej jest jej klimat. Od tych zawodzących wiatrów przypominających przeraźliwe wycie i brzmiących niczym chór umarłych można dostać gęsiej skórki. Dbałość o opisy, o ich plastyczność stanowią największy walor tej powieści.
Drugą kwestią jest rozwiązanie fabularne z którym niekoniecznie będę sympatyzowała. Główna bohaterka 23-letnia Mary często postępuje wbrew logice, wciąż powtarzając frazesy o swojej odwadze w sytuacji, w której mogłaby się nią wykazać staje się szarą myszką. Ta postać miała wszelkie zadatki by stać się bohaterką wymykającą się konwencjom XIX wiecznym, jednak takie próby zaprzepaszczono, a najlepszym dowodem jest samo zakończenie - zbyt ckliwe i proste. Nie możemy tu niestety mówić o nieprzewidywalności, autorka nie zagrała...

× 1 | link |
@esclavo
2022-04-21
6 /10

Jaka książka ostatnio przyciąga wzrok każdej okładkowej sroki? Oczywiście mówię o pięknym wydaniu "Oberży na pustkowiu" z serii butikowej. Cudownie wygląda! A jak z treścią?

Jest to powieść w stylu klasycznym, trochę gotyckim. Atmosfera jest gęsta, pełna tajemnic. A akcja toczy się bardzo statecznie, co muszę przyznać trochę mnie nużyło. Trochę tutaj sensacji, trochę kryminału, ale w tym specyficznym retro klimacie. To dobra historia na długie wieczory. Zajmująca, wymagająca skupienia i uwagi. Autorka kreuje świat w specyficzny sposób, co może być plusem, ale i minusem. Piękny język, pewna wzniosłość i tajemnica, to jej znaki szczególne. I atmosfera, bo to ona tworzy niepowtarzalność powieści.

Gratka dla koneserów literatury pięknej, idealna dla fanów klasycznych powieści.

× 1 | link |
GI
2007-09-15
10 /10
Przeczytane

Jedna z najciekawszych powiesci literatury angielskiej - mroczna, tajemnicza i pasjonujaca...Diosc rzec, ze inna ksiazka tej autorki - Rebeka - zainspirowala samego Hitchocka..

× 1 | link |
@Jjolka
2013-01-25
10 /10
Przeczytane

Naprawdę dobra pozycja. Miejsce akcji - ponura oberża "Jamajka" położona wśród bezludnych torfowisk. Dobre charaktery i te naprawdę złe. Wciągające napięcie grozy.

× 1 | link |
@Evita
2022-08-23
6 /10
Przeczytane 2022 Z biblioteki
@inthesilkscarf
2022-07-28
7 /10
Przeczytane
@lu369lu
2022-08-02
6 /10
Przeczytane
@ruda_iza
2022-07-03
8 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2022-05-29
7 /10
Przeczytane
@Przemek
2022-06-12
7 /10
Przeczytane Posiadam 2022
JU
2022-05-08
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Oberża na pustkowiu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl