Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe

Bohdan Baranowski
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Kolejna pozycja na temat słowińskich podań i wierzeń autora książki W kręgu upiorów i wilkołaków.
Diabeł i czarownica są postaciami, które przywołujemy po dziś dzień. Nie zawsze jednak mamy świadomość, jakie znaczenie odgrywają w naszej kulturze. Profesor Bohdan Baranowski wyjaśnia, jak na przestrzeni wieków kształtował się wizerunek diabła i czarownicy.
Korzystając ze źródeł zarówno pisanych, jak i przekazów tradycji ustnej, pozyskanych w bezpośrednich rozmowach, autor stopniowo rozwiązuje zagadkę kiedy, skąd i dlaczego te postacie pojawiły się w kulturze. Ujawnia, jak ewoluowały, jaki stosunek do niej miał Kościół kiedyś oraz jakie stanowisko zajmuje współcześnie.
W książce nie brakuje barwnych powiedzeń, przyśpiewek, przesądów oraz autentycznych historii, w które uwikłane były czarownice i diabły. Z perspektywy minionych lat próbuje racjonalnie wyjaśnić przyczyny przypisywania tym postaciom takich, a nie innych mocy. Pożegnanie z diabłem i czarownicą to bowiem nie tylko opowieść o zabobonach i wierzeniach, ale zarazem bogate w treść źródło cennych informacji na temat kultury, tej dawnej, jak i zupełnie współczesnej.

Data wydania: 2020-03-10
ISBN: 978-83-66481-16-9, 9788366481169
Wydawnictwo: Replika
Seria: Wierzenia i zwyczaje
Stron: 336
dodana przez: Justyna_K
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Bohdan Baranowski Bohdan Baranowski
Urodzony 1 lipca 1915 roku w Polsce (Warszawa)
Bohdan Baranowski – polski historyk, orientalista, regionalista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Łódzkiego. Syn Wacława. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim (1936), studiował również orientalist...

Pozostałe książki:

W kręgu upiorów i wilkołaków Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku Historia Gruzji Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku
Wszystkie książki Bohdan Baranowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Qui non credito diabolem, non credito deum

WYBÓR REDAKCJI
6.09.2020

Bohdan Baranowski był polskim historykiem, orientalistą, regionalistą i profesorem nauk humanistycznych. Przez wile lat swojej pracy wydał szereg publikacji, które mają charakter popularnonaukowy. "Pożegnanie z diabłem i czarownicą" pierwotnie zostało wydane w 1965 roku przez Wydawnictwo Łódzkie. Replika wznawia w pięknej okładce już nieco starą, ... Recenzja książki Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe

@Tanashiri@Tanashiri × 24

POŻEGNANIE Z DIABŁEM I CZAROWNICĄ BOHDAN BARANOWSKI

11.01.2020

"Książka ta ma charakter pracy popularno-naukowej. Napisana została z myślą, by mógł ją czytać nie tylko specjalista, ale każdy kogo interesuje problematyka historyczno-etnograficzna. Mimo popularyzatorskiego charakteru, książka ta stanowi wynik wieloletniej pracy badawczej. Przerobiona została nie tylko literatura etnograficzna i historyczna ora... Recenzja książki Pożegnanie z diabłem i czarownicą

× 6

Must have

25.10.2020

Przede wszystkim - jestem pod wrażeniem! Ogromu pracy, umiejętności pisarskich, zapału twórcy... W notce autorskiej pod koniec książki dowiadujemy się, że badacz 19 lat opracowywał zgromadzony materiał 😳. To naprawdę czuć w czasie lektury, trzyma się w rękach poważną naukową książkę. Podeszłam do tego tytułu sceptycznie, bałam się, że mnie zanudz... Recenzja książki Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MichalL
2022-09-10
7 /10
Przeczytane Posiadam 2022

To była moje ostatnie spotkanie z Bohdanem Baranowskim i tematem czarownic. W poprzednich odsłonach zdarzały się duże powtórzenia, do takiego stopnia, że całe akapity były bardzo podobnie napisane a i następny układał się w znany już schemat.

Tutaj, na szczęście, skończyło się to na pierwszym rozdziale, gdzie autor dokonuje przypomnienia zagadnień z poprzednich książek aby później z kolejnymi kartami żegnać się się z ciemnogrodem i ukazywać Polskę z wyciszającą się pogonią za czarownicami. Dalej to już temat diabła w różnych postaciach co niejako przełożyło się na mój wybór kolejnych książek z tej serii.

Mimo, że to książka popularnonaukowa czyta się ją lekko i z zainteresowaniem. Świetne zakończenie tematu czarownic, które jednocześnie stawia otwartą furtkę na szersze ogarnięcie polskich wierzeń ludowych.

× 8 | link |
@mysilicielka
2020-10-25
7 /10
Przeczytane

Podeszłam do tego tytułu sceptycznie, bałam się, że mnie zanudzi, że będzie to kolejne wyliczanie nazw, miejsc, same suche informacje. Przeczytałam od deski do deski i teraz zastanawiam się, jakby to wyglądało, gdyby uzupełnić te wiadomości o wydarzenia współczesne (ostatnie wypowiedzi pochodzą z lat 60-tych) 👹. O wielu wierzeniach nie wiedziałam, niektóre przesądy stosowałam nawet o tym nie wiedząc, np. stukanie w denko butelki, robi się to po to, żeby odstraszyć diabła.

× 1 | link |
@mala_mi
2021-12-30
6 /10
Przeczytane 2021

Książka o wierzeniach ludowych dotyczących diabła i czarownic oraz wszelkiej maści istot demonicznych od upiorów i zmór po krasnoludki. Mimo, że jest to praca popularno-naukowa z bogatą bazą źródłową, czyta się ją bardzo przyjemnie. Warto zacząć od niej zapoznawanie się z wierzeniami ludowymi i demonologią słowiańską tym bardziej, że autor miał jeszcze możliwość badań terenowych, gdy wiara w "złego" była o wiele silniejsza niż dzisiaj.
No i w tym miejscu należy wspomnieć o tym co poszło nie tak. Ta publikacja jest wynikiem badań przeprowadzonych w latach 1945-1964 i to wydanie, z przepiękną okładką, nie jest pierwszym. Aż się prosi o przedmowę, w której można przedstawić nie tylko postać nieżyjącego już autora ale i rozwój badań nad wierzeniami ludowymi. A tu nic, ani przedmowy, ani posłowia. Weź sobie człowieku sam znajdź... Fatalne są też wklejki ze zdjęciami rękopisów i dzieł sztuki przedstawiających opisywane demony. Naprawdę nie było kolorowych albo w lepszej jakości? Może bym się tak nie czepiała ale cena okładkowa tej książki to 49,90 zł, więc można było się bardziej postarać.

| link |
@aleksandramdna
@aleksandramdna
2022-06-20
8 /10
Przeczytane
@Mielczarek.00
2021-08-07
9 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2021-05-12
6 /10
Przeczytane
@Tanashiri
2020-09-06
8 /10
Przeczytane Ciekawostki, fakty... E-book Mistrzowie literatury Polscy autorzy

Cytaty z książki

Haeresis est maxima opera maleficiorum non credere (Największą herezją jest nie wierzyć w sprawy czarodziejskie).
Dodaj cytat