W kręgu upiorów i wilkołaków

Bohdan Baranowski
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
W kręgu upiorów i wilkołaków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii!

Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą – zostały tu opisane szczegółowo, okiem prawdziwego znawcy tematu.

Autor w sposób rzetelny i przejrzysty poddaje analizie demoniczne istoty, występujące w mitologii słowiańskiej, a także opisuje wierzenia, które przywędrowały do miast za sprawą zabobonnych mieszkańców wsi.

Ta książka to wyjątkowe i kompletne źródło wiedzy na temat słowiańskich wierzeń i podań, stanowiące inspiracje zarówno dla badaczy tematu, jak i twórców gier, filmów czy fanów fantastyki.

Data wydania: 2023-03-07
ISBN: 978-83-67639-28-6, 9788367639286
Wydawnictwo: Replika
Seria: Wierzenia i zwyczaje
Stron: 416
dodana przez: MichalL
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Bohdan Baranowski Bohdan Baranowski
Urodzony 1 lipca 1915 roku w Polsce (Warszawa)
Bohdan Baranowski – polski historyk, orientalista, regionalista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Łódzkiego. Syn Wacława. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim (1936), studiował również orientalist...

Pozostałe książki:

W kręgu upiorów i wilkołaków Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku Historia Gruzji Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku
Wszystkie książki Bohdan Baranowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W kręgu upiorów i wilkołaków

WYBÓR REDAKCJI
1.01.2020

Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii! Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą – zostały tu opisane szczegółowo, okiem prawdziwego znawcy tematu. Autor w sposób rzetelny i przejrzysty poddaje analizie demoniczne istoty, występujące w mit... Recenzja książki W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska.

@iza.81@iza.81 × 7

Odkryj wierzenia swoich przodków

11.12.2020

Wydawnictwo Replika miało genialny pomysł ze wznowieniem książek Bohdana Baranowskiego o wierzeniach dawnych Słowian. „W kręgu upiorów i wilkołaków” to książka, która próbuje usystematyzować wiedzę o demonologii słowiańskiej. Jak dowiadujemy się z treści, jest to rzecz niebywale trudna, a wręcz współcześnie niewykonalna, gdyż wierzenia te zależ... Recenzja książki W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska.

Demonologia słowiańska

10.10.2021

Jeżeli ktoś szuka popularnonaukowych pozycji z tematyki wierzeń słowiańskich, to chyba nie ma lepszego wyboru od serii Wydawnictwa Replika "Wierzenia i zwyczaje". Książki współgrają ze sobą estetycznie, są solidnie wydane w twardych oprawach, bogate w ilustracje, a przede wszystkim zawierają rzetelne informacje. Troszkę nie rozumiem wyboru tak duż... Recenzja książki W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska.

ŚLADAMI POLSKICH DEMONÓW

16.09.2021

W jakie upiory i demony wierzyli dawni Polacy? Co robili, aby odgonić od siebie złe moce? Jakie były metody radzenia sobie ze złem? Czym byli latawiec, odmieniec czy południca? Co robiła wiedźma, aby zamienić się w wilkołaka? Na te i wiele innych pytań odpowie Wam Bohdan Baranowski w książce "W kręgu upiorów i wilkołaków". Książka po raz pierwsz... Recenzja książki W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska.

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MichalL
2021-12-31
7 /10
Przeczytane Posiadam 2021

Bałem się sięgając po tę pozycję. Taaa, to dlaczego kupowałeś wszystkie te książki z cyklu? Bo… poruszały interesujące mnie tematy i wyglądały niesamowicie. Bo przecież diabły, upiory i czarownice – demonologia słowiańska. Nigdy nie dotykałem tych tematów, a tu przecież miałem to otrzymać w postaci kilku kolejno wydanych po sobie książkach. To czego się bałeś? Hmmm… chyba formy, literatura popularnonaukowa może nudzić, liznąć coś pobieżnie, bądź przytłoczyć taką ilością wiadomości, że pogrąży mnie się w trudnych do zrozumienia terminach, co doprowadzi do faktu, że roztrzaskam się o nią jak o ścianę.

Ale w końcu przeczytałeś? Żyjesz, czyli poszło dobrze? Tak. Jestem pod wrażeniem. Prostego języka i świetnie ułożonych zagadnień, które odkrywały przede mną poszczególne strefy działań złych duchów. Czasem przypominały o zasłyszanych za kajtka sformułowań, które wówczas nie były do końca przeze mnie rozumiane. O podmienianiu niemowlaków, czy chociażby o wichrach za które byli odpowiedzialni wieszający się samobójcy. Wiele dziadkowych opowieści powraca podczas tej lektury, część z nich jeszcze spotykam podczas codziennych rozmów, większość niestety przepadło bez pamięci.

× 3 | link |
@lordofthedreams9
2021-12-09
5 /10
Przeczytane 🐉 wierzenia, mitologie, bestiariusze 📚 posiadam

Książka powinna raczej nosić tytuł "W kręgu diabłów i czarownic", bo to na nich skupia się autor. Strzygom, utopcom, południcom, borowym itp. poświęca raczej mało miejsca. Bardziej adekwatny podtytuł brzmiałby natomiast "Demonologia polska, głównie regionów wschodnich i środkowych, głównie w wiekach XVII-XX". W przypadku istot zwykle kojarzonych z bardziej pierwotnymi wierzeniami słowiańskimi Baranowski zazwyczaj postuluje ich pochodzenie z terenów sąsiednich krajów i opisuje związane z nimi wierzenia ludowe już po utożsamieniu ich z diabłami lub czarownicami. Wydaje się, że jego zdaniem te pierwotne wierzenia były ściśle ograniczone do polski z późniejszych wieków, nie miały bardziej ogólnosłowiańskiego charakteru i, po ich zaniku na ziemiach naszego kraju, nie da się już nic na ich temat powiedzieć.
Przytaczane anegdotki posłyszane od informatorów (stężenie tego określenia na kartach tej książki jest trudne do zniesienia) koniecznie irytująco komentuje na siłę próbując wytłumaczyć ich genezę (na zasadzie: bardzo przesądny chłop zobaczył jakiś dziwny efekt optyczny i później twierdził, że to był taki a taki demon przez zbieg okoliczności z jakimś wydarzeniem w jego życiu). Takie nasycone pogardą wobec opisywanego folkloru (ale też religii chrześcijańskich) przejawy sceptycyzmu są zupełnie zbędne.
W tekście znaleźć można też takie kuriozum, jak wymienienie tytułów wszystkich rozdziałów kilku archaicznych książek, co właściwie nie prowadzi do żadnych wniosków, a j...

× 2 | link |
@mysilicielka
2021-10-10
8 /10
Przeczytane Spooky season Posiadam Religie i mitologie

Podczas lektury naszła mnie jeszcze taka refleksja - nie sposób sobie wyobrazić, co czuli dawniej ludzie wierzący w świat nadprzyrodzony, jaki lęk im wiecznie towarzyszył. Wyobrażacie sobie dzisiaj pochować kogoś z waszej rodziny głową do ziemi z sierpem na karku, żeby tylko nocą nie wstał i was nie zaatakował? Brrr...

× 1 | link |
5_
@5_Gracjan_5
2023-09-05
8 /10
Przeczytane Wierzenia i zwyczaje Na półce
@mrocznestrony
2021-09-16
5 /10
Przeczytane ---
@karsob85
2020-11-24
7 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2020-12-03
7 /10
Przeczytane
@tahti87
@tahti87
2020-06-25
10 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
@Tamaryszek
2020-02-02
7 /10
Przeczytane Zdobycze z antykwariatów Wierzenia i mitologie Opowieści dziwnej treści Fantastyczne światy Domowa biblioteczka
@polokokta
2020-04-07
8 /10
Przeczytane 2020
@ReniBook
@ReniBook
2020-01-06
5 /10
Przeczytane
@iza.81
2020-01-01
8 /10
Przeczytane
@ryszpak
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Eseje, publicystyka Posiadam Tradycje, obrzędy, etnografia
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane Nauki społeczne i ich okolice

Cytaty z książki

O nie! Książka W kręgu upiorów i wilkołaków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl