Prawy umysł

Jonathan Haidt
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Prawy umysł
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów? Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy? W książce Prawy umysł psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.

Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej.

Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę – uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi. To nasza skłonność do łączenia się w grupy – wyjaśnia autor – jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych. W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo.

Tytuł oryginalny: The Righteous Mind
Data wydania: 2014-10-22
ISBN: 978-83-62122-82-0, 9788362122820
Wydawnictwo: Smak Słowa
Seria: Mistrzowie Psychologii
Kategoria: Psychologia
Stron: 512
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jonathan Haidt
Urodzony 19 października 1963 roku w USA (Nowy Jork)
Jonathan David Haidt jest amerykańskim psychologiem społecznym, profesorem etyki Leadership w New York University's Stern School of Business i autorem. Jego głównymi obszarami badań są psychologia moralności i emocje moralne. Główny wkład naukowy Ha...

Pozostałe książki:

Prawy umysł Rozpieszczony umysł Szczęście The Anxious Generation: How the Great Rewiring of Childhood Is Causing an Epidemic of Mental Illness
Wszystkie książki Jonathan Haidt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O moralności z perspektywy psychologii

WYBÓR REDAKCJI
21.10.2024

Jonathan Haidt w swojej książce „Prawy umysł” podejmuje temat niezwykle istotny, szczególnie w czasach, gdy świat staje się coraz bardziej podzielony — nie tylko politycznie, ale także kulturowo i społecznie. Autor - psycholog społeczny - wnika w samo sedno moralności, starając się wyjaśnić, dlaczego ludzie myślą i zachowują się w określony sposób... Recenzja książki Prawy umysł

@atypowy@atypowy × 12

Słonik moralności

WYBÓR REDAKCJI
6.11.2024

Przyznam, że zazwyczaj unikam książek amerykańskich Autorów, zajmujących się zagadnieniami psychologicznymi, społecznymi czy filozoficznymi. Zwyczajnie – język takich lektur jest za bardzo popkulturowy. Pełno w nich powtórzeń przypominających zaklinanie rzeczywistości. Mnóstwo wytrychów myślowych, które niczego nie wnoszą, ale za to pozwalają czyt... Recenzja książki Prawy umysł

@melkart002@melkart002 × 10

📚PRAWY UMYSŁ. DLACZEGO DOBRYCH LUDZI DZIELI RELIGIA I POLITYKA? 🖋Jonathan Haidt @zysk_wydawni...

WYBÓR REDAKCJI
13.10.2024

Jonathan Haidt w książce „Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?” podejmuje trudne, ale niezwykle aktualne wyzwanie – próbuje zrozumieć, dlaczego w tak złożonym i spolaryzowanym świecie ludzie różnią się w swoich przekonaniach moralnych. Autor jako psycholog społeczny w sposób bardzo skrupulatny analizuje mechanizmy, które... Recenzja książki Prawy umysł

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vernau
2020-02-05
7 /10
Przeczytane Psychologia i rozwój osobisty

"Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka ?" to książka popularnonaukowa, nie rodzaj poradnika.

Jonathan Haidt jest profesorem psychologii i opisuje w niej wyniki swoich badań oraz innych naukowców w zakresie psychologii moralności w społeczeństwie amerykańskim. Jest książka dla osób zainteresowanych tą tematyką, psychologów lub studentów psychologii.

× 4 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Ekonomia_psycho-socjologia_2 Biologia_medycyna_2 Posiadam

Według autora, Jonathana Haidta "Prawy umysł" to książka o psychologii moralności. Po co czytać takie książki?
Można sięgnąć od razu do kilkustronicowego podsumowania, ale my przecież nie planujemy zdawać matury na brykach.

W czytaniu ważny jest proces umysłowej gimnastyki, zmaganie z własnymi ograniczeniami i erystyka w kontaktach z innymi ludźmi z wykorzystaniem argumentacji po dobrej lekturze.
Haidt daje świetne analizy, rady i tropy pomocne w zrozumieniu różnic pojmowania moralności przez Ziemian.

W psychologii, nauce starającej się być coraz bardziej ścisłą, dla mnie najciekawsze są testy "polowe", czyli ankiety i badania bezpośrednie ludzi. To lustro, w którym musimy sie przeglądać. Stąd w mojej pamięci po lekturze zostanie fragment przytoczonej rozmowy (str. 70-71) jednego z wywiadów z osobą, która mimo faktów brnie w coraz mniej racjonalne uzasadnienia, by obronić własny osąd moralny aktu kazirodczego. Genialne. Trzeba to przeczytać!

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z naszych emocjonalnych wyborów moralnych, których konsekwencje są fundamentalne dla nas samych, bliskich, a w przypadku polityków, dla całych narodów. Sam autor podsumowuje nas w zdaniu (str. 80):

"Błyskawicznie dokonujemy pierwszej oceny, a poszukiwanie informacji, które mogłyby ją podważyć, wychodzi nam beznadziejnie".

Na kolejnych stronach autor rozwija tę naszą pokrętna metodologię ocen moralnych, zwaną błędem konfirmacji, kiedy fakty interpretu...

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
10 /10
Przeczytane Popularnonaukowe Inspiracje/idee Posiadam Top 10 Non-Fiction

To jest WAŻNA i MĄDRA książka.
Polecam wszystkim, niezależnie od tego na kogo głosowaliście, co sądzicie o aborcji, eutanazji, karze śmierci i tysiącu innych spraw, które nas dzielą. Niezależnie od tego jak sobie wyobrażacie idealną Polskę, rodzinę i świat.
Nie jestem w stanie opisać tematów, które Johnathan Haidt poruszył w swojej książce – napisać, że jest o różnych systemach moralnych i ich przełożeniu na politykę, to nie napisać nic. Opis z okładki z grubsza podsumowuje zawartość, ale ja czytałam ten tekst w odniesieniu do siebie i moich poglądów moralnych. Dostałam do ręki coś w rodzaju klucza do zrozumienia siebie, swoich fundamentów moralnych, uprzedzeń, niezachwianych przekonań i takich, których nawet nie umiem uzasadnić.
Pierwszy zachwyt poczułam kiedy wzrósł we mnie poziom zrozumienia cudzych poglądów. Naprawdę trudno jest założyć, że wszyscy, którzy mają inne przekonania są idiotami, szaleńcami, cwanymi manipulatorami i zboczeńcami. Są tacy jak ja, tyle, że innym fundamentom moralnym nadają większą wagę, czy to będzie troska/krzywda, świętość (którą można rozumieć na wiele różnych sposobów), lojalność, wolność, sprawiedliwość czy wreszcie autorytet.
Dawno nie trafiłam na pozycję tak bardzo zmuszającą do myślenia i zadawania sobie pytań.
Skończę dwoma cytatami:
„Moralność wiąże i zaślepia. Wiąże nas w ideologiczne drużyny, które zwalczają się tak zaciekle, jak gdyby losy świata zależały od tego, czy nasza drużyna wyjdzie zwycięsko z każdej ...

× 1 | link |
@melkart002
2024-11-06
8 /10
@atypowy
2024-10-21
8 /10
@ksiazkioczamimezczyzny
2024-10-13
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Zazwyczaj jesteśmy mili dla innych, kiedy spotykamy ich pierwszy raz. Później jednak działamy wybiórczo - współpracujemy z tymi, którzy byli dla nas mili, lecz stronimy od tych, którzy nas wykorzystali.
Przekonywałem, że Glaukon miał rację - bardziej zależy nam na tym, aby sprawiać wrażenie dobrych, niż na tym, aby naprawdę takimi być. Intuicje pojawiają się pierwsze, strategiczne rozumowanie - drugie. Kiedy sądzimy, że ujdzie nam to na sucho, nierzadko kłamiemy, oszukujemy i chodzimy na etyczne skróty, a następnie wykorzystujemy rozumowanie moralne, aby ochronić swoją reputację i usprawiedliwić się przed innymi. Tak głęboko wierzymy we własne wymyślone po fakcie uzasadnienia, że nabieramy niewzruszonego przeświadczenia o własnej cnocie.
Dodaj cytat