Przestępstwo pastora

Erkki Kario
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Przestępstwo pastora
Książka Przestępstwo pastora
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Tytuł oryginalny: Papin rikos
Data wydania: 1968
ISBN: 83-211-0214-X, 832110214X
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
dodana przez: nikaa7

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Przestępstwo pastora aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@ziellona
2020-02-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane AA - Absolutnie polecam - the best of the best of the best ! W 80 książek dookoła świata

Dylematy i rozważania nad wiarą, winą, odkupieniem. Brzmi strasznie, prawda? Gdybym przeczytała opis na okładce, zapewne bym po tą książkę nie sięgnęła - nie przepadam bowiem za pseudo teologicznymi rozważaniami, które mają na celu zmuszenia czytelnika do nawrócenia.

Nie przeczytałam opisu - i chwała Bogu. 
Nie przeczytałam notki o autorze - i bardzo dobrze - zapewne przypięłabym podświadomie łatkę katolickiego, niespełnionego księdza, a książkę odłożyłabym na sam koniec półki do przeczytania. Tak się jednak nie stało. Sięgnęłam, otworzyłam, przeczytałam pierwszy rozdział... i już nie odłożyłam.
 
Fenomenalnie, nie nachalnie, pokazane podstawy wiary chrześcijańskiej. Idealnie pokazane postacie kapłanów, z ich rozterkami, misją, dylematami. Załamaniami nerwowymi i chwilową utratą wiary. Wybitnie pokazane różne możliwości i wpływ religii jako takiej. Można by rzec że to fenomenalne studium przypadku - ale tu są dwa przypadki: dziennikarz -ateista i kapłan przeżywający kryzys wiary. Ich wzajemny wpływ jest głównym atutem tej powieści. 
A wszystko opakowane w klasyczne morderstwo, gdzieś w małej fińskiej społeczności.

Co więcej - nie przeczytałam wcześniej notki o autorze, ale po przeczytaniu stwierdziłam, ze jego studia teologiczne bardzo się przydały. Nie jest to moralizatorska powieść, raczej skłaniająca do rozmyślań, zrewidowania swoich poglądów i - również - refleksji. 
 jedna gwiazdka mniej za ostatni rozdział, który - jak dla mnie...

{}× 1 | link |
NI
@nikaa7
2020-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura piękna Literatura fińska Ebook 2019

Cytaty z książki

“Są cierpienia, nad którymi powinna być wywieszka: „Obcym wstęp wzbroniony!” Cierpienia – jak relikwie – są zbyt święte, by ich dotykać.”
{}
#
“Wiara jest sprawą osobistą, prywatną i nie można jej mieszać z polityką ani z urzędem. Ewangelia musi być czysta. Jeśli zmieszamy ją z polityką, to ją zbrukamy. Nic dobrego z tego nie wyjdzie.”
{}
#
“Kiedy uprawiam ziemię, nie potrzebuję miłości bliźniego. Trzeba pracować i mieć rozum. Podobnie z polityką, tyle że wymaga ona więcej rozumu.”
{}
#
“Dla mnie sprawa wolności osobistej jest rzeczą ogromnej wagi. Oczywiście hamulce muszą być. Czysty indywidualizm, o którym teraz tak głośno, mógłby może istnieć, ale na pustej planecie, i to j...”
{}
#
“Może w tej samej chwili na różnych ambonach, w różnych kościołach tworzy się Boga. Według czyjej miary, czyjego gustu? Mierzy się, wybiera, komponuje, tłumaczy, wyjaśnia… Którego Boga? Gdzie O...”
{}
#
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}