Przez błękitne pola

Claire Keegan
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Przez błękitne pola
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W ośmiu opowiadaniach Claire Keegan, autorka Drobiazgów takich jak te, po raz kolejny udowadnia, że jest jedną z najznakomitszych irlandzkich pisarek. Mistrzowsko tworzy historie skupione na szczegółach i emocjach, a jej elegancka, klarowna proza pozostaje w pamięci na długo.

Najważniejszą bohaterką zawsze pozostaje ona, Irlandia – jej skomplikowana historia, która odcisnęła piętno na społecznej pamięci, wpływ Kościoła katolickiego i jego wartości, plebejska kultura i tradycja.

Postaci, którymi Keegan zaludnia swoją prozę, to przede wszystkim mieszkańcy małych miejscowości, nieufnie przyglądający się temu, co nowe. Wszyscy walczą z poczuciem pustki, samotnością i wypieranymi uczuciami. Skrzywdzona dziewczyna chce rozpocząć nowe życie. Katolicki ksiądz ponownie spotyka ukochaną. Młody chłopak mierzy się z nietolerancyjnym ojczymem. Na życie ich wszystkich wpływa Irlandia: niekiedy ponura i wymagająca, ale zawsze piękna.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne

Data wydania: 2023-11-02
ISBN: 978-83-8191-793-3, 9788381917933
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 208
dodana przez: Vernau

Autor

Claire Keegan Claire Keegan
Urodzona w 1968 roku w Irlandii (Wicklow)
Claire Keegan – irlandzka pisarka. Jej opowiadania pojawiały się na łamach „New Yorkera”, „Best American Short Stories”, magazynu „Granta” i „The Paris Review” oraz doczekały się przekładów na ponad dwadzieścia języków. Zadebiutowała zbiorem opowiad...

Pozostałe książki:

Drobiazgi takie jak te Przez błękitne pola
Wszystkie książki Claire Keegan

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Samotni Irlandczycy

27.03.2024

Sięgnąłem po ten tom opowiadań Claire Keegan, bo bardzo spodobała mi się jej książka 'Drobiazgi takie jak te' i, prawdę mówiąc, wrażenia mam mieszane. Weźmy pierwsze opowiadanie, 'Powolna i bolesna śmierć', to historia o pisarce która udaje się do domu zmarłego noblisty, Heinricha Bölla; teraz to miejsce pracy dla pisarzy. Dla mnie to opowiadanie ... Recenzja książki Przez błękitne pola

@almos@almos × 25

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2023-12-10
Przeczytane

„Takie były czasy. Tak wtedy myślałam. Sądziłam, że nie mam wyboru.”

„Przez błękitne pola” to zbiór opowiadań w których drugoplanową bohaterką jest Irlandia, a zwłaszcza wpływ kościoła katolickiego i jego wartości na ludzi, tradycję i kulturę. Każde z nich porusza temat straty, żalu, straconych szans ale i samotności. Nie brakuje tu zakazanej miłości, nieszczęśliwych małżeństw, wykorzystywania dzieci, niewierność i mizoginię. Historie badają najbardziej złożone aspekty ludzkich relacji czy zachowań, a przy tym są niezwykle melancholijne. Bohaterowie są niezwykle prawdziwi i każdy z nas może się choć w jakimś stopniu z nimi utożsamiać nawet ze względu na swoje wady czy zalety. Jednak co znamienne podczas lektury zdecydowanie poczujesz wdzięczność, że żyjesz, wdzięczność, że nie jesteś tą kochanką, tą matką, tą żoną, tym dzieckiem. Styl pisania autorki jest niezwykle przejrzysty, momentami oniryczny ale i bardzo plastyczny i sugestywny.

Nie będę oceniała czy streszczała tych opowiadań osobno, bo każde z nich uważam za wyjątkowe na swój sposób i godne uwagi, co jest rzadkością w zbiorze opowiadań.

× 7 | link |
@mewaczyta
2023-12-07
6 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Nieważne, czy chodzi o mikropowieść „Drobiazgi takie jak te“, czy o opowiadania zebrane w zbiorze „Przez błękitne pola“ — Claire Keegan skupia się na psychice bohaterów, by wydobyć z nich jak najwięcej w krótkim tekście, ale akcję nagle urywa, fabuła okazuje się nigdzie nie dążyć, a zakończenie jest zbyt subtelne, zbyt niedomknięte. Kilka razy udaje jej się ostatnią kropkę postawić w miejscu, które jest otwartym zakończeniem, ale zwykle kropka ta pojawia się nagle, bez ostrzeżenia. W miejscu, które nie pozostawia przyjemnego niedosytu a jedynie dezorientację. Prawdopodobnie to to najbardziej uwiera mnie w prozie Keegan, ale przy całym szacunku, jaki mam dla autorki — zapracowała na niego odbiciem relacji z bliskimi oraz zależności w społeczeństwie — jej proza nie należy do „mojej“. Nie porusza mojego serca, nie działa na emocje. Mogę długo obcować z jej zgrabnym językiem, a i tak będę czuła niewiele. Gdyby nie te ucięte zakończenia, gdyby nie poczucie nieprzyjemnego niedosytu — byłabym względem niej całkowicie obojętna. Rok po lekturze nielubianej przeze mnie powieści „Drobiazgi takie jak te“ zaczęłam patrzeć na ten tytuł bardziej przychylnie, więc miałam nadzieję, że opowiadania zebrane w „Przez błękitne pola“ pozwolą mi w końcu nawiązać nić porozumienia z Keegan, ale najwyraźniej nie jest autorką, która mówi językiem mojej wrażliwości, najwyraźniej nie ma dla nas przyszłości.

przekł. Dariusz Żukowski


Opowiadania ...

× 5 | link |
PA
@Park2Read
2024-01-14

“Kobieta byłaby strasznym utrapieniem: kazałaby mu nosić dopasowane ubrania i brać kąpiel. Chciałaby, żeby w pogodny dzień woził ją na piknik na plażę, z koszem bananów i kanapek z tuńczykiem..”

“Mężczyzna to utrapienie i konieczność. Gdyby jakiegoś miała, musiałaby go przekonywać, żeby się kąpał i jadł sztućcami.”

To, co zwykliśmy określać zwyczajnym, prostym życiem, z reguły wcale nie jest ‘proste’. Trud powszedniości zna wiele wyzwań, mnogość wyborów oraz nieustanną tęsknotę - za tym, z czego się zrezygnowało, ale również do tego, co okazało się być inne, niż zakładano. Los człowieka wypełniają krótkie chwile szczęścia, rozświetlające na moment miesiące wysiłków, harówki, rozczarowań.

Opowiadania Claire Keegan, osadzone w pięknej, choć obfitej w nieokiełznane i raczej surowe siły natury, Irlandii - przywiozły mi na myśl obrazki i klimat niezwykłych “Duchów Inisherin” w reżyserii Martina McDonagha.
Tutaj, podobnie jak w zbiorku “Przez błękitne pola”, za zasłoną codzienności skrywają się największe tajemnice, sukcesy, radości i smutki mieszkańców wyspy.

Keegan opowiada oszczędnie i precyzyjnie, ale jej historie wypełnia również deszcz, wiatr i szum morskich fal. Eire, sama będąc w pewnym sensie motywem niemal poetyckim, staje się w twórczości tej autorki pełnoprawną bohaterką - wraz ze wszystkimi swoimi dylematami, bolączkami, wpływami kościoła i wszelakich,...

× 3 | link |
@MgorzataM
2024-05-05
7 /10
Przeczytane Y: 2024 A: Posiadam X: Zwierza
@almos
2024-03-27
6 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@ejwa1960
2024-02-06
7 /10
Przeczytane Literatura piękna/faktu/klasyka/biografia Ebook/audiobook /Legimi 2024
@Beata_
2023-12-29
8 /10
Przeczytane
AG
@agnieszka.po
2023-11-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Umysły kobiet zrobione są ze szkła - zupełnie przejrzyste, a przy tym rodzące myśli tak kruche, że pękają w zderzeniu z twardszymi.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl