Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne

Howard Phillips Lovecraft
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne to drugi po Zgrozie w Dunwich i innych przerażających opowieściach wybór najlepszych utworów H.P. Lovecrafta. Tym razem klasycznym opowiadaniom grozy, takim jak Zeznanie Randolpha Cartera, Reanimator Herbert West czy Coś na progu, towarzyszą utwory fantastyczne, tajemnicze i piękne wędrówki po krainie snów – na czele z krótką powieścią Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka, jednym z największych popisów kosmicznej wyobraźni pisarza. Opowiadania uzupełnia słynny esej Lovecrafta Nadprzyrodzona groza w literaturze, niezrównany przewodnik po literackiej grozie, po raz pierwszy z dokładną bibliografią. Wszystkie utwory w wiernym, znakomitym literacko przekładzie Macieja Płazy, który za Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści został nagrodzony przez „Literaturę na Świecie”. Książkę wzbogaca obszerne posłowie i zdobią znakomite ilustracje Krzysztofa Wrońskiego. Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) – amerykański mistrz literatury grozy, niekwestionowany klasyk gatunku; bez niego nie sposób dziś wyobrazić sobie horroru i fantastyki w literaturze, filmie, komiksie, grach. Wybitnie zdolny samouk, erudyta, wizjoner, znakomity stylista, wielki koneser niesamowitości. Za życia niedoceniony, po latach wciąż czytany, analizowany, uwielbiany. Klasyk literatury światowej, pisarz nieśmiertelny, którego na szczęście nie wypada już nie znać.
Bezimienne miasto - Howard Phillips Lovecraft
Biały okręt - Howard Phillips Lovecraft
Celephais - Howard Phillips Lovecraft
Coś na progu - Howard Phillips Lovecraft
Dziwny dom wysoko wśród mgieł - Howard Phillips Lovecraft
Grobowiec - Howard Phillips Lovecraft
Inni bogowie - Howard Phillips Lovecraft
Księżycowe moczary - Howard Phillips Lovecraft
Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka - Howard Phillips Lovecraft
Model Pickmana - Howard Phillips Lovecraft
Ogar - Howard Phillips Lovecraft
On - Howard Phillips Lovecraft
Opuszczony dom - Howard Phillips Lovecraft
Pod piramidami - Howard Phillips Lovecraft, Harry Houdini
Polaris - Howard Phillips Lovecraft
Przyszła na Sarnath zagłada - Howard Phillips Lovecraft
Reanimator Herbert West - Howard Phillips Lovecraft
Rycina w starym domu - Howard Phillips Lovecraft
Srebrny klucz - Howard Phillips Lovecraft
Wędrówka Iranona - Howard Phillips Lovecraft
Zeznanie Randolpha Cartera - Howard Phillips Lovecraft
Zgroza w Red Hook - Howard Phillips Lovecraft
Zimno - Howard Phillips Lovecraft
Data wydania: 2016-07-05
ISBN: 978-83-7731-237-7, 9788377312377
Wydawnictwo: Vesper
Seria: Klasyka grozy
Kategorie: Fantastyka, Horror
Stron: 632
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Howard Phillips Lovecraft Howard Phillips Lovecraft
Urodzony 20 sierpnia 1890 roku w USA (Providence)
H.P. Lovecraft, właściwie Howard Phillips Lovecraft – amerykański pisarz, autor opowieści grozy (weird fiction) i fantasy, twórca mitologii Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, a styl przez niego stworzony określany jest jako horr...

Pozostałe książki:

W górach szaleństwa Przypadek Charlesa Dextera Warda Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści Zew Cthulhu Zew Cthulhu. Gra paragrafowa
Wszystkie książki Howard Phillips Lovecraft

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@dustderouver
2021-08-10
9 /10
Przeczytane Posiadam

Może się powtórzę z opinią, którą wystawiałam innemu zbiorowi Lovecrafta, ale na dobrą sprawę trudno dodać mi coś nowego. Bogaty język i minimalna ilość dialogów czynią jego opowiadania dość trudne do czytania, szczególnie w podróży, bo wymagają skupienia. Głównych bohaterów dalej traktuję jako pośrednicy w przedstawieniu świata, bo w gruncie rzeczy nie różnią się zbyt bardzo od siebie, a nawet bym powiedziała, że różnią się tylko imieniem i nazwiskiem - dużo ciekawsi są bohaterowie poboczni.

Takim większym zaskoczeniem było dla mnie bardzo długie i bogate w treść, jak na opowiadanie, Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka. Pojawiło się ciekawe nawiązanie do innego opowiadania, było też dużo nowych stworzeń, których nie kojarzyłam z innych treści autora. Całość może mieć jednak dla niektórych pewną wadę, bo mogłaby być z tego powieść, jednak forma opowiadania sprawia, że akcja jest przyspieszona i trochę mi to miejscami zabijało klimat.

× 3 | link |
@Airain
2020-01-16
8 /10
Przeczytane

 "Przyszła na Sarnath zagłada, i siedzi, chuda i blada, i siedzi, i nic nie gada..." - ja bardzo przepraszam, ale czasami jakoś tak trudno się powstrzymać.
 
 Kolejny tom prozy Lovecrafta, zawierający teksty ocenione jako słabsze - ale i tak lektura obowiązkowa dla miłośników HPL. Część z opowiadań - jak "Coś na progu" czy "Księżycowe moczary", to klasyczny horror. Część z nich za to przynależy do kategorii poetycznego marzenia, wręcz baśni. Jeśli ktoś wyobraża sobie, że Lovecraft to tylko wyłażące ze zrujnowanej krypty oślizłe stwory z dużą ilością macek, to taka np. "Wędrówka Irannona" może nieźle zaskoczyć.
 
 Tłumaczenie zasadniczo w porządku, ale nie bez zastrzeżeń - tytuł opowieści o Kadath to taka akrobacja językowa, że oczy bolą (co ku czemu i jak?), a ponadto niniejszym zgłaszam postulat, żeby tłumacz słowo "szydliwy" i jego pochodne zakopał pośrodku przeklętego płaskowyżu Leng, gdzie jego miejsce. 

× 2 | link |
@frodo
2020-05-09
10 /10
Przeczytane 2020

Ten tom różni się od poprzedniego - oprócz klasycznej grozy, czytamy też nastrojowe opowiadania nasycone magią i fantazją oraz swoistą romantycznością. To plus esejNadprzyrodzona groza w literaturze” stanowi smakowity kąsek dla miłośników twórczości samotnika z Providence. Klasyka gatunku.

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Howard P.Lovecraft, pisarz, który uznanie zdobył dopiero po śmierci.Większość swoich utworów pisał, do tak zwanej szuflady.Dopiero, gdy odszedł i zaczęto publikację, zrozumiano, bez czego świat musiał się obyć do tej pory.
Samotnik z Providence korespondował, przez całe swoje krótkie życie z różnymi znaczącymi postaciami ze świata literatury, co znacząco ułatwiło późniejszą publikację jego dzieł.Co ciekawe pisarz, odpowiadał na także na listy czytelników.

Kolejny wybór znakomitych utworów, tym razem pełne grozy opowiadania, przeplatają się tutaj z pełnymi czaru tworami, wziętymi jakby wprost z marzeń sennych.

W tym zbiorze przyjdzie się nam zmierzyć nie tylko z legendarnymi Przedwiecznymi, ale i z grozą pozornie normalnego domostwa, czy z tajemniczą siłą, która opanowuje Herberta Westa.Z tego opowiadania autor uczynił swoistą parodię postaci tu występujących, co wiele lat później zgrabnie wykorzystano tworząc całkiem niezły film "Re-Animator", na podstawie tegoż opowiadania.

Dodatkowym smaczkiem tego tomu, jest obszerny esej, "Nadprzyrodzona groza w literaturze", w którym autor przedstawił kulisy, właściwie raczkującej wtedy literatury szeroko pojętej grozy.

Wydanie w twardej oprawie, w genialnym tłumaczeniu, wzbogacone licznymi ilustracjami.Cóż można dodać.Czytać, bo warto.

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Vesper.

| link |
@Niesamowity
2022-03-04
7 /10
Przeczytane
@tomasz_michalowski1
2021-06-12
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl