Reputacja

Marcin Kiszela
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Reputacja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Milena Bilkiewicz, youtubowa sensacja ostatniej dekady, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej specjalistka od zarządzania wizerunkiem, a zarazem najbliższa przyjaciółka, Alicja, postanawia zająć się sprawą. Nie przeczuwa jednak, że prywatne śledztwo zaprowadzi ją w miejsca, w których przyjdzie jej się zmierzyć także z bolesną prawdą o sobie samej i o ludziach, którym dotąd ufała.

Czy Alicja będzie miała jakiekolwiek szanse starciu z nieprzewidywalnym i groźnym porywaczem? Czy zdoła odróżnić fakty od elementów artystycznej kreacji, którą przecież sama każdego dnia uwiarygodniała?

Czy zdoła się zmierzyć z bolesną prawdą o sobie samej i ludziach, którym dotąd ufała? 
Data wydania: 2020-02-12
ISBN: 978-83-280-7531-3, 9788328075313
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 304
dodana przez: Chassefierre

Autor

Marcin Kiszela Marcin Kiszela Prozaik, scenarzysta gier video, okazjonalnie tłumacz i redaktor. Znany też jako Dawid Kain.

Pozostałe książki:

Reputacja Miasto cieni Ostatni prorok
Wszystkie książki Marcin Kiszela

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kayfabe - kiedy fikcja wyprze rzeczywistość

WYBÓR REDAKCJI
2.02.2020

„Żyjemy w czasach gdzie płyniemy na onlajnie” (jak rapował Tede), gdzie prawda nie ma znaczenia, liczą się social media i tam kreowana odpowiednia wizja samego siebie. Mamy 2020 rok, nie musisz być celebrytą by być docenianym w sieci, wystarczy wizerunek zgodny z modnymi trendami. Zastanawialiście się jak to wygląda w przypadku gwiazd? Kto robi... Recenzja książki Reputacja

@Johnson@Johnson × 25

Strażniczka reputacji

WYBÓR REDAKCJI
30.01.2020

Ile wiemy o swoich ulubionych artystach? Czy zdajemy sobie sprawę, co dzieje się po drugiej stronie sceny, między kolejnymi koncertami, nagrywaniem klipów i kolejnych krążków? Odpowiem Wam: wiemy tyle, ile management artystów zechce nam, nędznym fanom, potrzebnym do kupowania płyt i zapełniania sal koncertowych, ujawnić - oto brzydka prawda o show... Recenzja książki Reputacja

× 18

Reputacja jest najważniejsza – prawda może poczekać

WYBÓR REDAKCJI
7.02.2020

Muszę przyznać, że nie czytałam jeszcze takiej książki. Takiej współczesnej, tak mocno odzwierciedlającej uzależnienie ludzi od medialnego wizerunku. Wszystkich ludzi – tych, których oglądamy na ekranach i nas samych, zwykłych śmiertelników wierzących mniej lub bardziej w to, że poznajemy czyjeś prawdziwe oblicze. To jedno. A drugie – zaczynasz cz... Recenzja książki Reputacja

@OutLet@OutLet × 15

To tylko wizerunek

WYBÓR REDAKCJI
14.03.2020

Specjaliści od reputacji potrafią nawet największy skandal zmienić w korzyść - wystarczy im tylko zaufać. Nie od dziś wiadomo, że medialna rzeczywistość to kreacja, a nie prawdziwe życie. Flat lay na Instagramie, idealne pary i rodziny w domach jak z katalogów – to wszystko jest tylko i wyłącznie kreowaniem wizerunku. Do czego to może doprowadz... Recenzja książki Reputacja

@Zaneta@Zaneta × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gala26
2020-02-06
7 /10
Przeczytane Otrzymane w prezencie 2020 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Thriller, sensacja, kryminał Wyzwanie czytelnicze 2020

 Bardzo dobry thriller. Autor wiarygodnie przedstawił środowisko mass mediów nie pozostawiając złudzeń czytelnikowi, że od kuchni tak naprawdę wszystko wygląda inaczej niż to sobie wyobrażamy. To co na co dzień oglądamy i słyszymy jest tylko wykreowaną, wirtualną rzeczywistością.  Polecam.  

× 13 | Komentarze (1) | link |
@coolturka104
2021-01-25
5 /10
Przeczytane

Alicja jest specjalistką od zarządzania wizerunkiem i najlepszą przyjaciółką gwiazdy YT Mileny Bilkiewicz. Gdy ta znika w niewyjaśnionych okolicznościach, postanawia sama ją odnaleźć. Nie chce by sprawa ta, trafiając do policji, w jakikolwiek sposób zaszkodziła reputacji dziewczyny.
Krok po kroku Alicja odkrywa niewygodne fakty. Kim naprawdę jest Milena? Przyjaciółką czy tylko "medialnym produktem"?

Książka liczy 312 stron i czyta się ją błyskawicznie, za sprawą wartkiej akcji i dobrze skrojonej intrygi. Choć nie do końca odpowiadał mi styl, którym operuje autor, a przewaga narracji złożonej z monologu, była momentami męcząca.
Mamy kilku bohaterów i ich perspektywy, co wydaje się świetną formą poznawczą, jednak nie wszyscy mówią prawdę.
Książka ta stanowi niejako ostrzeżenie przed wirtualnym światem i jego zakłamaniem. Ujawnia mechanizmy rządzące szeroko pojętym show-biznesem.
Nie potrafię powiedzieć, co tak naprawdę zaważyło na mojej ocenie, jednak nie potrafiłam w pełni oddać się tej historii.

× 6 | link |
@Anna30
2020-02-21
6 /10
Przeczytane

 Twórczość Pana Marcina Kiszeli nie była mi jak do tej pory znana. 
 
 Postanowiłam jednak to zmienić po głębszym zastanowieniu i przeczytać jego najnowszą książkę pt. ''Reputacja''.
 
 Wybór swój uzasadniam tym, że zainteresowało mnie znaczenie tytułu książki oraz związany z nią zawód, którym zajmowała się przyjaciółka głównej bohaterki Mileny Bilkiewicz, Alicja – specjalizacją od zarządzania reputacją. 
 
 Czytając, tę książkę odnosiłam momentami wrażenie, że żyjemy w połączeniu wszelkiego rodzaju tragedii ludzkich opartych w dwóch strukturach polegających na ujawnieniu wielu faktów z życia prywatnego oraz skrywaniu potajemnych względem siebie uczuć. 
 
 Alicja od samego początku wzbudzała we mnie niechęć tak, jakby ona sama była tutaj gwiazdą. Nie zależało jej wcale na Milenie ani na synu Marcinie. 
 
 Nie ukrywam, że w książce tej pojawią się również odczuwalne i niejasne wyrażane emocje związane z nastawieniem, jakie mieli ogólnie całościowe do życia ów występujący w niej bohaterowie, którzy czuli się zagubieni w niektórych niewygodnych dla nich sytuacjach. 
 
 Największym utrudnieniem dla mnie w trakcie czytania była zbyt liczna powtarzalność się słów w odniesieniu do pełnienia wykonywania funkcji zawodowych lub zbyt duże analizowanie wydarzeń, które miały miejsce kiedyś. 
 
 Autor mimo wszystko postarał przedstawić w tej oto książce wizję współczesnych bohaterów tak, abyśmy jako jego odbiorcy mogli zwrócić cz...

× 5 | Komentarze (2) | link |
@Meszuge
2020-07-28
3 /10

Jeśli na swoim domowym komputerze napiszę odezwę wzywającą do obalenia władzy, a później wystraszę się tego, co zrobiłem i skasuję plik (dokument tekstowy) zawierający odezwę, to jest wywalę go do systemowego kosza, a następnie opróżnię kosz, to czy jestem bezpieczny, czy naprawdę skutecznie zatarłem ślady swojej wywrotowej działalności? Ano, niestety – nie. To tylko system operacyjny komputera, zapewne jakiś Windows, został nauczony, że plik nie istnieje. Jednak tak naprawdę nadal jest na dysku twardym – tylko system go „nie widzi”. Wystarczy odpowiedni program, a są takie, łatwo dostępne, legalne, czasem nawet darmowe, by odzyskać obciążający mnie dokument.
Użytkownicy komputerów, zorientowani w tym temacie na poziome średniej krajowej, wiedzą, że cokolwiek wyślą („wrzucą”) do internetu – pozostanie tam właściwie na zawsze. Jeśli nie w oryginale, to w jakichś kopiach, archiwaliach, udostępnieniach itp. Ktoś, kto potrafiłby, byłby w stanie, „znikać” z internetu, blokować skutecznie dowolne treści, materiały, i to nie tylko swoje własne, ale zamieszczane tam, opublikowane przez innych ludzi, miałby władzę nieomalże boską.

Alicja, samozwańcza specjalistka od zarządzania reputacją (w książce nie ma mowy, skąd te umiejętności, predyspozycje, doświadczenie) strzeże medialnego wizerunku gwiazdy, piosenkarki, celebrytki. Skutecznie pilnuje całego internetu, by nie pojawiło się w nim nic, co mogłoby zagrozić medialnemu wizerunkowi idola milionów, zjawiskowej Mileny...

× 3 | link |
@esclavo
2020-02-12
8 /10
Przeczytane

Tak normalnie polecajki na książkach traktuję z przymrużeniem oka. Czasem są po prostu na wyrost albo całkiem mijają się z prawdą. I tym razem "macając" najnowszą książkę Marcina Kiszeli też tak myślałam. Bo czy można mnie czymś zaskoczyć w tym gatunku? Otóż można, a nawet sprawić, że teraz siedzę z totalnym mętlikiem w głowie i próbuję jakoś z tego chaosu wykrzesać trochę sensu.
 
 Już sama forma tekstu jest nietypowa, taka trochę to opowieść z perspektywy czasu. Główną bohaterką jest Milena, jednak ona nie zabiera głosu. Poznajemy ją przez jej menagera, asystentkę i ochroniarza. Nie jest to klasyczny kryminał, w sumie już od początku wiadomo, kto jest kim, jedynie motywacja czynów jest nieznana. Pierwszy raz czytałam coś takiego i bardzo mi ta forma odpowiada. 
 Oczywiście, na początku pomyślałam jakie to dziwne i trochę nieobliczalne. Jednak każdą chwilę zwątpienia wynagradza zakończenie. Musicie doczytać do końca. 
 
 Powieść ta to bardzo dobry thriller psychologiczny. Autor miesza, gmatwa i męczy czytelnika, ale w taki sposób, że ciężko się oderwać. Książka nie jest długa, ale bardzo treściwa, napisana dobrym językiem, a bohaterzy są świetnie nakreśleni i bardzo realni. Sam problem, który porusza Marcin Kiszela jest "na czasie" - subskrypcje, wyświetlenia, zasięgi, followersi - tym żyjemy na co dzień. Ale czy rozróżniamy prawdę od fikcji? 
 
 Gorąco polecam, jeśli chcecie przeczytać coś serio innego, niebanalnego i niespotykanego w powieś...

× 3 | link |
@kryminal_na_talerzu
2020-04-18
6 /10

Czy w dobie wirtualnej rzeczywistości i ogólnodostępnych mediów społecznościowych jesteśmy w stanie tak naprawdę poznać drugiego człowieka? To warunki idealne, by wykreować się na taką osobę, jaką chciałoby się być, a nie jest w rzeczywistości. Stać się lepszą wersją siebie, taką, jaką inni chcą oglądać. A jaka jest prawda? Co dzieje się naprawdę po drugiej stronie ekranu? Te zagadnienie porusza nowy thriller Marcina Kiszeli pt. „Reputacja".

Książkę czyta się dobrze – narracja poprowadzona jest ciekawie, podzielona na kilka osób, głównie jednak wypowiada się Alicja i Szymon – obydwoje przedstawiają swoją wersję wydarzeń fikcyjnemu pisarzowi, który chce o tym napisać książkę. Tematy poruszane są ciekawe, aktualne, w większości zahaczają o problemy, które przed dobą Internetu nie istniały. Zabrakło mi tu jednak trochę wyjaśnień końcowych, przez co książka wydaje się niepełna. Może też autor trochę na mocno popłynął na końcu, bym w pełni mogła uwierzyć w wiarygodność historii. Jest nieźle, ale do określenia 'dobra' troszeczkę brakuje.

× 3 | link |
@ewfor
2020-04-07
6 /10
Przeczytane

Przyznam szczerze, że jest to moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem, chociaż do tej pory znany on już jest rzeszy czytelników jako autor horrorów i groteski, a także scenariuszy do gier komputerowych, jak również jako tłumacz. No cóż, po horrory i groteskę sięgam rzadko, w gry komputerowe nie grywam, więc…
Książka mnie trochę zaskoczyła, a trochę zszokowała. Od początku jednak miałam wrażenie, że czai się w tej fabule jakieś zło, które trudno zlokalizować. I nie chodzi mi tutaj o zło fizyczne, czyli porwanie, czy zadawanie bólu, ale jakieś takie niewyjaśnione zło. Może dlatego odnosiłam takie wrażenie, że w fabułę wplecione zostały niewiarygodne wręcz wątki na temat porwań ludzi przez UFO.
Ciekawa narracja w pierwszej osobie, w której czytelnik jest jakby słuchaczem. Fabuła przeplatana w taki sposób, jakbyśmy mieli dwie oddzielne fabuły, dwa różne wątki, które oczywiście w pewnym momencie zaczynają splatać się w jedną całość. Jeden z wątków dotyczy zaginięcia, a właściwie porwania znanej medialnie gwiazdy muzyki, jaką jest Milena, a drugi dotyczy mężczyzny rzekomo w dzieciństwie porwanym przez UFO.
Wątek Mileny ukazany został z punktu widzenia Alicji, przyjaciółki i specjalistki od wizerunku gwiazdy, a drugi wątek oczami Szymona.
W główne tematy wplecione zostały również inne, może mniej ważne a jednak mające podgląd na życie i zachowanie osób bezpośrednio zaangażowanych właśnie w te wątki główne. Dla przykładu podam wątek dotyczą...

| link |
@almos
2022-01-03
5 /10
Przeczytane audiobook kryminał/sensacja/thriller
@julia.k.grabowska
@julia.k.grabowska
2021-05-15
7 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2020-06-18
7 /10
Przeczytane różne polskie
@Anna_Szymczak
2020-05-30
6 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2020-05-11
4 /10
Przeczytane
@Zaneta
2020-03-14
7 /10
Przeczytane
@Monika_Bocwinska
@Monika_Bocwinska
2020-03-13
7 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2020-03-09
3 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

To rzeczywistość zastukała w nasze ekrany pierdolonym nożem.
Egzystencja nie powinna być wyłącznie smutnym obowiązkiem.
Tyle że w czasach, gdy nikt nie czyta, kolejna książka niczego nie zmieni.
Mój obecny poziom egzystencji był taki, że niekiedy zazdrościłem roślinom i kamieniom, zazdrościłem bezpańskim psom.
Ze łzami w oczach można zrobić wszystko, nawet przebiedować całe życie.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl