Robokalipsa

Robokalipsa
4.87
Ocena 4.87 na 5 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Są wszędzie - w twoim domu, pracy, samochodzie... I wkrótce cię dopadną. Nag...
Są wszędzie - w twoim domu, pracy, samochodzie... I wkrótce cię dopadną. Nagle przestają działać wszystkie telefony i Internet. Z nieba spadają samoloty, a pozbawione kierowców samochody rozpoczynają polowania na ludzi. Coś przejmuje kontrolę nad komputerami, maszynami, elektrowniami i obroną wo...
Pełny opis
Data wydania: 2011
ISBN: 9788324016549
Wydawnictwo: Znak

Recenzje

"Czas ludzi się skończył." - Archos*
Nad ulicami miast unosi się pył… Nie ma już naszych domów… Tylko gruzy majaczą w oddali jak bohaterskie kikuty po bitwie… Nieszczęście przybyło za szybko… Nagle, bez ostrzeżenia nasze urządzenia stanęły przeciwko nam… Zabiły miliony ludzi… Aby nas ocalić – tak twierdzą… Zapomnieli o jednym: Stwor...
Kiedy człowiek posunie się o krok za daleko...
Trzy nazwiska z okładki „Robokalipsy” sprawiły, że wpadłam w euforie – Stephen King, Steven Spielberg i Clive Cussler. Czy one nie są najlepszą rekomendacją, aby książkę przeczytać? Lecz po początkowej radości dopadł mnie moment kryzysu i przerażenia – boże święty, mam czytać powieść o wojnie z r...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Argetlam
@Argetlam 2012-07-04
Nigdy nie przepadałem za literaturą science-fiction. Moja pierwsza przygoda z tym gatunkiem zakończyła się niepowodzeniem. Nawet nie doczytałem książki do końca. Ale z tą było inaczej. Podszedłem do niej z rezerwą, bo nigdy fanem takiej literatury nie byłem, ale teraz to się chyba zmieni. Książka podzielona jest na 5 części. Każdy rozdział mówi o kimś innym, lecz wydarzenia opisuje Cormac Wallace- człowiek, który znalazł czarną skrzynkę i postanowił spisać tę historię. Na początku mamy pokazane dziwne zachowanie robotów. Jakby zaczęły myśleć samodzielnie. Przestały słuchać rozkazów. Zaczęły masowo zabijać ludzi. Wszystkich zaczęła ogarniać panika. Każdy rozdział, mimo iż mówiący o kimś innym, jest napisany chronologicznie, więc na bieżąco wiemy, co dzieje się na świecie, a dzieje się naprawdę źle. Bo złe maszyny są wszędzie. Akcja wciąga niesamowicie. Przeczyłem połowę książki nie orientując się nawet, że jest już 2:00 w nocy. Każda z historii m.in. mechanika, zakochanego w robocie, Pająka, który z aroganckiego nastolatka zamienia się w bohatera, pani senator za wszelką cenę chcąca ochronić własne dzieci dodaje książce walor w postaci absolutnie odmiennych punktów postrzegania tego, co dzieje się wokół. Na mnie osobiście najbardziej podziałała historia Pająka. Jest to powieść bardzo dobrze napisana, czego byłem pod wielkim wrażeniem. Autor ograniczył ilość profesjonalnego słownictwa, niezrozumiałego dla laika, do minimum, a te, które występują, można łatwo zrozumieć domyślając się z kontekstu. Wielki podziw ode mnie za to, że wszystkie wątki tak spójnie ze sobą połączył. To musiało wymagać naprawdę sporo pracy. Patrząc na otaczający nas świat widzę, że wydarzenia z tej książki niedługo mogą przestać być fikcją literacką. Nie mówię już tu o zabójstwach, ale roboty, które mogą wszystko, i mimo zaprogramowanej łagodności pod okiem opętanego hakera zamieniają się w maszyny do zabijania to nie jest miła perspektywa. Spójrzcie na telefon. Wyobraźcie sobie, że gdzieś, daleko, na Alasce, jest wielki mózg, który steruje wszystkim. Wasz telefon dzwoni. Przemawia do was dziecko z dziwnie mechanicznym głosem. Uciekacie z domu. Na ulicy dzwonią telefony wszystkich przechodniów. Każdy pyta o Ciebie. Od teraz wszystko ma swój rozum.
@angelika1109
@angelika1109 2011-10-14
Przeczytane (2011-10-14)
Cokolwiek napiszę, moje słowa nie oddadzą nastroju z jakim czyta się tę książkę. To trzeba poczuć, a gwarantuję, że emocje będą towarzyszyć nam do ostatniej strony. Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Wciska w fotel, paraliżuje, sprawia iż czujesz się czynnym uczestnikiem tej walki. Czytając miałam wrażenie jakbym przeniosła się w czasie i to był prawdziwy zapis wydarzeń rozegranych w niedalekiej przeszłości. Wizja świata jaką przedstawia autor jest tak realistyczna, tak przerażająca, że zaczynam się bać tego, co przyniesie nam przyszłość. Polecam każdemu, naprawdę warto zapoznać się z „Robokalipsą”. Nie pożałujecie, to znakomita książka.
@Natula
@Natula 2011-10-03
Przeczytane (2011-01-01)
Trochę obawiałam się tej książki, bo powieść określana jest jako thriller z pogranicza fantastyki naukowej, a z tym gatunkiem różnie bywa. Na szczęście zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona, tym bardziej, że to futurystyczne spojrzenie porusza aktualne zagadnienia w dziedzinie robotyki i otaczającego nas środowiska. Czytanie okazało się przyjemnością, bo historia jest niebanalna i dostarczająca sporego zastrzyku adrenaliny.
@iziu08
@iziu08 2012-02-10
Przeczytane (2012-01-01)
Krótko mówiąc: ŁAŁ! Przerażająca w swej realności wizja świata przedstawiona przez autora po prostu zapiera dech w piersiach. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby coś takiego zdarzyło się nam tu i teraz... Ciężko przejść obok niej obojętnie. Choć momentami czyta się trochę ciężko, książka jest warta spędzonego nad nią czasu. Gorąco polecam!
@ZosiaVelZocha
@ZosiaVelZocha 2011-10-07
Przeczytane (2011-10-07)
Zgadzam się w stu procentach z Natulą. Dawno tak dobrej książki nie czytałam i nie dziwię się, że sam Stephen King ją poleca. Poza tym nie mogę doczekać się filmowej adaptacji. Ciekawe czy będzie bliska moim wyobrażeniom.
@Tanashi
@Tanashi 2012-07-26
Przeczytane (2012-07-26)
Niebanalna. Ciekawy sposób zapisu, różne, powiązane ze sobą historię i wizja świata, która może nas spotkać. Dawno nie czytałam czegoś tak wciągającego.
@temptershell
@temptershell 2018-12-11
Przeczytane (2012-02-24)
Jedna z najciekawszych i najbardziej realnych wizji robotyzacji i rozwoju AI. Gorąco polecam!
@Violet
@Violet 2011-09-22
GENIALNA!!
Współtworzący tę stronę
puchar @Violet @Violet pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Daniel H. Wilson
"Trzymaj swoich robocich przyjaciół blisko, a robocich wrogów jeszcze bliżej" Daniel H. Wilson jest doktorantem w Instytucie Robotyki na Uniwersytecie Carnegie Mellon, gdzie uzyskał już tytuł magi...
Inne książki:
Książka Jak przetrwać bunt robotów