Samotny jak Szwed ?

Katarzyna Tubylewicz
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Samotny jak Szwed ?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

„Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami najnowsza książka Katarzyny Tubylewicz to zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności – książka wciągająca, oryginalna i aktualna. Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania. Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Jednocześnie „Samotny jak Szwed?” to kolejna odkrywcza książka o naszych sąsiadach zza Bałtyku. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników. Czy to prawda?

Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie, zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości, i nad tym, dlaczego nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie wszechobecna tolerancja. W „Samotny jak Szwed?” jest miejsce dla samotności Pippi Långstrump i poety-noblisty, któremu nagle zabrakło słów.

Wśród rozmówców Tubylewicz znaleźli się między innymi szwedzki profesor opieki paliatywnej Peter Strang, który zajmuje się tematem samotności egzystencjalnej swoich pacjentów, Vincent Severski, który wie wszystko o samotności szpiega i ceni szwedzki dystans, pisarka Therese Bohman opowiadająca o samotności małżeńskiej i o tym, jak samotni bywają ludzie, którzy pną się po drabinie społecznej, a także psychoterapeutka, Ewa Heller Ekblad, niegdyś ukrywana w getcie warszawskim wnuczka legendarnej Anny Braude Heller. Są też nauczyciel medytacji, reżyser i wiele innych, bardzo świadomych swojej samotności osób.

Autorka opowiada nie tylko o licznych różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności. Poetyckim i pięknym wizualnie uzupełnieniem tej historii są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza z tak malowniczych miejsc jak Fårö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän.

„Samotny jak Szwed?” to wnikliwa historia o tym, że jednym z podstawowych ludzkich dylematów jest nasza ambiwalencja względem stanu samotności. „Chcę być sam i nie chcę być sam, więc jestem?” Czy to nowa definicja człowieczeństwa?

Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 978-83-8032-575-3, 9788380325753
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 272
dodana przez: Vernau

Autor

Katarzyna Tubylewicz Katarzyna Tubylewicz
Urodzona w 1974 roku
Polska pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, studiowała również polonistykę na UW oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006–2012 była dyrekto...

Pozostałe książki:

Szwecja czyta. Polska czyta Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą Bardzo zimna wiosna Rówieśniczki Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy
Wszystkie książki Katarzyna Tubylewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Samotny jak Szwed ?? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2021-04-20
9 /10
Przeczytane 2021 zakupy Mam Literatura faktu 2021

Jako aspołeczna introwertyczka zachwyciłam się faktem, że w Szwecji ludzie nie narzucają się sobie, lubią być osobni i nikt nie wydziwia, jeśli ma się taki sposób bycia. :)
A tak poważnie - kolejna książka autorki, dzięki której można próbować poznać i zrozumieć Szwedów, ich inność. Bardzo ciekawe rozmowy z bardzo różnymi ludźmi - nie tylko Szwedami, to byłoby zbyt oczywiste.
Rozmowy o samotności, o tym, czy jest ciężarem, czy spokojem, czy wyborem, czy koniecznością, lub zrządzeniem losu? Jak się z nią żyje, co może być trudne, a co daje oddech i swobodę?
Szalenie podoba mi się szwedzkie umiłowanie samotności na łonie przyrody, samotnych spacerów, trzymania dystansu - oni czują i wiedzą, że taka samotność daje siłę i odpoczynek, pozwala spotkać się ze sobą samym, że ciągły kołowrotek nie przynosi niczego dobrego.
Oczywiście, jest też o tej samotności, która staje się ciężarem, która nie jest samodzielnym wyborem, ale wynikiem pewnych zdarzeń, lub nawet zbiegów okoliczności, ale dla mnie wydźwięk całości jest bardzo pozytywny - że samotność to coś, na co należy sobie pozwalać, że dopiero w samotności stajemy się absolutnie autentyczni, bo przed sobą niczego nie gramy, że jest to chwila oddechu w zagonionym świecie. Całość ilustrowana przepięknymi zdjęciami syna autorki - patrząc na nie, aż chce się posiedzieć samotnie w tych plenerach.

× 6 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-03-19
7 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2021 Posiadam

"Żaden człowiek nie jest samotną wyspą."
Katarzyna Tubylewicz przygląda się i analizuje temat samotności na przykładzie kraju, w którym każda jednostka ma ogromne poczucie własnej niezależności, który pod wieloma względami różni się od innych kultur. Porusza to zagadnienie w rozmowach z twórcami piszącymi, czy kręcącymi filmy o Szwedach i Szwecji, ale również z byłym szpiegiem Vincentem V. Severskim, z profesorem medycyny paliatywnej, czy nauczycielem medytacji.
Z tych rozmów wysuwa się konkluzja, że spędzanie czasu w samotności, a bycie samotnym to dwie zupełnie inne sprawy, dlatego trzeba odróżnić samotność z wyboru od tej niechcianej. Ta może być trudna do zniesienia nawet w tłumie, gdy nie czujemy przynależności, a wyalienowanie. Gdy przywdziewamy maski, udając kogoś innego, niż naprawdę jesteśmy, grając role. A jak może być budująca i oczyszczająca na łonie natury, gdy możemy poczuć przynależność do czegoś większego, wykraczającego poza codzienność i zrozumienie, zajrzeć w głąb siebie.
Autorka przedstawia zagadnienie szeroko, pokazując wiele jego aspektów, wspartych własnymi przemyśleniami, a Szwecja wydaje się być idealnym przykładem miejsca, gdzie można cieszyć się ze swej samotności, ale i poczuć dogłębnie samotnym. Znakomitym uzupełnieniem pobudzającej do refleksji treści, są niesłychanie klimatyczne zdjęcia wykonane przez Daniela Tubylewicza, syna autorki.

× 3 | link |
CZ
2021-02-23
7 /10
Przeczytane Posiadam

"Samotny jak Szwed?" to książka polskiej autorki, która od ponad 20 lat mieszka w Szwecji. To książka o ludziach, którzy lubią być sami. Autorka zwraca uwagę, że "Istnieje wielka różnica pomiędzy spędzaniem czasu w samotności, a bycie samotnym".

"Może jest tak, że szwedzka samotność to po prostu marzenia o wolności?"

Muszę też wspomnieć, że książka zawiera piękne zdjęcia malowniczych widoków Szwecji, zrobione przez syna autorki. Tworząc wspólnie książkę odwiedzili wiele miejsc. Patrząc na te krajobrazy mamy wrażenie ciszy, jest tylko człowiek i natura, która nas uspakaja, puste plaże, łąki, na których żyją szczęśliwe zwierzęta - wtedy mamy czas tylko dla siebie.

Autorka przeprowadziła wywiady z ciekawymi ludźmi: m. in. profesorem religioznawstwa, reżyserem czy profesorem medycyny. To oni stwierdzają, że w czasie samotnych spacerów np. po lesie, nie czują się absolutnie samotni. Mają wokół siebie naturę, którą uważają, że leczy ich dusze. Książka na pewno skłania do refleksji.

Pobyt w samotności na łonie natury jest czasem lepszy niż przebywanie w tłumie, gdzie inni nie mają nic ciekawego do powiedzenia :) Może wtedy lepiej spędzić czas z książkę - więc gorąco polecam!

× 3 | link |
@Iwona_Nocon
2022-01-31
8 /10
Przeczytane

Kiedy usłyszałam po raz pierwszy o książce Samotny jak Szwed Katarzyny Tubylewicz w @dziendobrytvn od razu wiedziałam, że to coś dla mnie. Dlaczego? Podczas kiedy autorka opowiadała o swojej publikacji, poczułam jakby część mnie należała do Szwecji/Szwedów. Jestem typem samotnika i po przeczytaniu tej książki jeszcze bardziej, mimo sympatii dla Włoch, utwierdziłam się w przekonaniu, że bardzo blisko mi do mentalności Szwedów. Chętnie bym się tam teraz zaraz przeniosła. Może okazałoby się po tygodniu, dwóch albo trzech, że jednak ta cisza, spokój jednak nie jest dla mnie, ale chciałabym tego spróbować.
Co do samego reportażu jestem fanką zdjęć, które znajdują się w środku oraz wywiadów przeprowadzonych z różnymi osobami, które rzucają inne światło na to samo zagadnienie. Ode mnie 8/10.

| link |
@kris.tomczyk
2021-11-08
5 /10
Przeczytane
@Beata_
2021-03-28
6 /10
Przeczytane
@Justyna_Papuga
2021-03-28
6 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-02-28
6 /10
Przeczytane
@ilona_m2
2021-04-13
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Samotny jak Szwed ?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl