Bardzo zimna wiosna

Katarzyna Tubylewicz
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Bardzo zimna wiosna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Współczesny Sztokholm. Pewnej niedzieli przypadkowy klient znajduje na parkingu przed supermarketem opuszczone volvo, a w nim zwłoki staruszki, której ktoś wypchał usta pogniecionymi gazetami. Ale komu mogłoby zależeć na śmierci osiemdziesięcioparoletniej Grety Sjöwall, zamożnej i szanowanej obywatelki, udzielającej się charytatywnie?
Inspektorzy kryminalni Jens Vikander i Björn Fågel z komisariatu  w Nacka Strand badają kilka tropów. Najbardziej obiecujący wiąże się  z młodymi uchodźcami z Afganistanu, którzy często gościli w domu Grety. Swoje tajemnice ma także Ewa, Polka, która od niedawna opiekuje się panią Sjöwall. Rozwiązania sprawy nie ułatwia kryzys coraz mocniej trapiący szwedzką policję. 

Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-280-7530-6, 9788328075306
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Bardzo zimna wiosna, tom 1
Stron: 336
dodana przez: Justyna_K

Autor

Katarzyna Tubylewicz Katarzyna Tubylewicz
Urodzona w 1974 roku
Polska pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, studiowała również polonistykę na UW oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006–2012 była dyrekto...

Pozostałe książki:

Dom Augusty Ta, którą nigdy nie byłam Bardzo zimna wiosna Samotny jak Szwed ? Droga do piekła Szwecja czyta. Polska czyta Niebo w kolorze siarki Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Choroba Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Miłość Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą Rówieśniczki Strzały w Kopenhadze Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie Ostatnia powieść Marcela Własne miejsca
Wszystkie książki Katarzyna Tubylewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nowy obraz Szwecji

WYBÓR REDAKCJI
1.04.2020

Ta książka, to nie tylko powieść z wątkiem kryminalnym. Autorka, jako długoletnia mieszkanka Szwecji pokazuje czytelnikowi, jakie zmiany zaszły w tym kraju, i jakie wciąż zachodzą. Przez wielu Szwecja kojarzona z dobrym, godnym i bezpiecznym życiem teraz pokazuje swoje nowe oblicze. Stosunek do imigrantów, a w szczególności uchodźców przekłada się... Recenzja książki Bardzo zimna wiosna

Życie na obczyźnie

15.03.2020

Sztokholm.. Poznajemy Ewę Ptak, która uciekając przed sadystycznym mężem udaje się do Szkocji z myślą, że partner jej tak szybko nie odnajdzie. Znalawszy pracę jako pomoc przy starszej kobiecie - Grecie, której przeszłość i przyjazd do kraju, miał obiecać lepsze życie, a niestety było dalszym piekłem. Poznajemy przeszłość starszej kobiety, jej ... Recenzja książki Bardzo zimna wiosna

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kryminal_na_talerzu
2020-08-29
7 /10

Katarzyna Tubylewicz to autorka, która swój czas dzieli pomiędzy Polskę a Szwecję i właśnie w tym drugim kraju umieściła główną akcję "Bardzo zimnej wiosny", która otwiera nowy cykl kryminalny. I muszę przyznać, że lektura mocno mnie zaskoczyła – spodziewałam się zwyczajnego kryminału, a dostałam bardzo rzetelny i dosyć niepokojący obraz Szwecji zmieniający moje postrzeganie tego kraju. Dużo znajdziemy tu o ich bolączkach społeczno-politycznych, głównie mam tu na myśli problem uchodźców i emigrantów, zarówno przedstawiony w czasach aktualnych jak i powojennych. Oczywiście wątek kryminalny też jest i to dosyć rozbudowany i zajmujący. Bohaterowie ciekawi, bardzo zafascynowała mnie postać starszego z policjantów, który wiele w swoim życiu przeszedł. Bardzo chciałabym, żeby autorka pokusiła się o prequel dotyczący jego wcześniejszych losów. Ogólnie jestem jak najbardziej usatysfakcjonowana i czekam na tom drugi!

× 5 | link |
@daka_portal
2020-08-02
8 /10
Przeczytane

Katarzyna Tubylewicz zaskoczyła mnie swoim kryminałem. Znana jest z zupełnie innych książek. Naprawdę dobrze się to czyta. Dużo wątków, ważnych społecznie tematów dotyczących nie tylko szwedzkich problemów przecież, ale najważniejszy jest klimat całej książki. Chce się przebywać w tej wykreowanej rzeczywistości, chce się rozwiązać zagadkę śmierci starszej pani o trudnej przeszłości. Polecam na letni czas.

× 5 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2022-02-08
6 /10
Przeczytane przeczytane 2021

Katarzynę Tubylewicz znałam jako tłumaczkę literatury szwedzkiej, m. in. powieści Majgull Axelsson, dlatego z ciekawością sięgnęłam po „Bardzo zimną wiosnę”. To kryminał, ale taki z rozbudowaną otoczką społeczno - historyczną, co niektórym czytelnikom nie bardzo przypadło do gustu, a w moim przypadku znacząco podniosło wartość kryminału.

Akcja książki dzieje się w Szwecji. I autorka bardzo postarała się, by czytelnik poczuł tę Szwecję. Dzisiejszą, w której problemy współczesności mieszają się z zaszłościami niechlubnej karty szwedzkiej w czasie II wojny światowej. Problem uchodźców i emigrantów często wykorzystywanych do celów politycznych, biznesowych czy prywatnych, nacjonalizm, przemoc, nałogi, niedofinansowanie policji, brud polityki itp. I dawniejszą, o której wielu nie chciałoby pamiętać.

Ciekawostką dla mnie była informacja o gwałtach na kobietach i dziewczętach niemieckich przez amerykańskich żołnierzy po zakończeniu II wojny światowej. "Szacuje się, że Amerykanie zgwałcili po wojnie jakieś sto dziewięćdziesiąt tysięcy kobiet (...) zdarzały się przypadki niewolnictwa seksualnego, kobiety wywożono do lasów, porywano..."

Podobało mi się ujęcie tematu, otoczka głównej historii, język i styl. Mam nadzieję, że autorka będzie pisać nadal i że trafię na pozycje jej autorstwa.

× 2 | link |
@gosia_myst
2020-08-23
7 /10
Przeczytane

Uwielbiam literaturę skandynawską dlatego z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po "Bardzo zimna wiosna". W książce mamy opisane wydarzenia z teraźniejszości jak i pojedyncze rozdziały odnoszące się do przeszłości, które wprost idealnie uzupełniają historie. Fabuły, zostało dobrze skonstruowana i dopracowana. Akcja książki nie jest dynamiczna, nie znajdziemy w niej również krwawych i szczegółowych opisów śledztwa co w ogóle mi tutaj nie przeszkadzało. Poza samą historią kryminalną mamy tutaj sporo wątków pobocznych, które poruszają problem uchodźców, nacjonalizmu, przemocy, nałogów czy polityki nie przeszkadza a wręcz nadaje tło całej historii. Lekki styl pisania powoduje ze czyta się ją błyskawicznie i z dużym zainteresowaniem. Książka jest sklasyfikowana jako kryminał, jednak dla mnie jest to bardziej literatura obyczajowa z wątkiem kryminalnym.

× 2 | link |
@alien125
2020-04-17
7 /10
Przeczytane

Książka była dla mnie bardzo dużym, pozytywnym zaskoczeniem!

| link |
PA
@patrycja.toporczyk18
2022-01-17
7 /10
AN
@Ania04
2021-12-30
6 /10
Przeczytane
KS
@ksiazkowyregal
2021-03-06
6 /10
Przeczytane B/STW 2021
@mag-tur
2020-10-22
6 /10
Przeczytane
BT
@Bozena_T
2020-04-13
6 /10
Przeczytane
MA
@Maja77
2020-04-08
7 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2020-04-01
8 /10
Przeczytane
@Bookmaania
2020-03-15
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Ludzi najczęściej zdradza ich własne ciało.
Jak nie wygrzebiemy powciskanego pod podłogę brudu z przeszłości, to nie zauważymy paskudnych rzeczy, które kryje teraźniejszość.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl