Szwecja czyta. Polska czyta

Katarzyna Tubylewicz, Agata Diduszko-Zyglewska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Szwecja czyta. Polska czyta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toczy się na ten temat burzliwa debata, która zatacza coraz szersze kręgi. Poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest nam obojętny! W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących? I dlaczego opłaca się tworzyć biblioteki dla dzieci w przedziale wiekowym 10-13, a w promocję czytelnictwa angażować trenerów sportu? Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce? Na te pytania bardzo ciekawie odpowiadają szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów, porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra, wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Wśród rozmówców m.in.: Joanna Kluzik-Rostkowska, Beata Stasińska, Beata Chmiel, Roman Chymkowski, Katti Hoflin i Stefan Ingvarsson.
Data wydania: 2015-09-07
ISBN: 978-83-64682-62-9, 9788364682629
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Stron: 320

Autor

Katarzyna Tubylewicz Katarzyna Tubylewicz
Urodzona w 1974 roku
Polska pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, studiowała również polonistykę na UW oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006–2012 była dyrekto...

Pozostałe książki:

Dom Augusty Ta, którą nigdy nie byłam Bardzo zimna wiosna Samotny jak Szwed ? Droga do piekła Szwecja czyta. Polska czyta Niebo w kolorze siarki Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Choroba Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Miłość Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą Rówieśniczki Strzały w Kopenhadze Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie Ostatnia powieść Marcela Własne miejsca
Wszystkie książki Katarzyna Tubylewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ja czytam, pan czyta, i pani też czyta

31.12.2019

Szwed czyta, Polak czyta, ja czytam, pan czyta, i pani, i państwo też czytacie, no fajnie mamy. No to jak już tak czytacie, to może tym razem poczytacie, że jak to się dzieje, że sąsiad nie czyta, i to wcale nie dlatego, że jest głupi i pewnie woli wydać na piwo. „Szwecja czyta, Polska czyta” to podzielony na dwie części zbiór wywiadów z ponad 25... Recenzja książki Szwecja czyta. Polska czyta

@KazikLec@KazikLec × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-16
8 /10
Przeczytane 2016 Mam Psychologia/ socjologia

Czytałam tę książkę z ogromnie mieszanymi uczuciami. Pierwszą część, dotyczącą Szwecji, tamtejszego czytelnictwa i nastawienia na propagowanie czytania - jak bajkę, która nie mieści się w głowie osobie wychowanej i żyjącej w naszym kraju.
Drugą, dotyczącą Polski - ze smutkiem i zawstydzeniem, choć łapię się do grona tych bardzo czytających, to jednak wstyd mi, że ogólnie jako społeczeństwo wypadamy tak marnie.
I wstyd mi za naszych przedstawicieli w rządzie, którzy nie cenią książek i nie rozumieją, jak ważne dla rozwoju społecznego jest czytelnictwo.
No i rozdział środkowy, o historycznych przyczynach różnic - uświadomił mi, do jakiego stopnia katolicyzm ogranicza rozwój i jak bardzo ich kultura, charakteryzująca się egalitaryzmem i równością, przewyższa naszą.

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
6 /10
Przeczytane Posiadam Reportaże i literatura faktu

Szwecja - Polska to dwa światy pod wieloma względami, różnimy się też, i to diametralnie, pod względem wskaźników czytelnictwa. Wzięłam książkę do ręki w nadziei znalezienia odpowiedzi dlaczego tak jest i czy coś można zrobić, żeby sytuacja poprawiła się u nas. Książkę stanowi zbiór wywiadów z 'interesariuszami' (brr, co za potworek słowny) zaangażowanymi w promocję czytania po obu stronach Bałtyku. Odbierałam te rozmowy jak wypowiedzi dwóch panien na wydaniu - jedna piękna i inteligentna, do tego skromna mówi: ach, owszem jestem dobrą partią, ale muszę się przyznać, że czasami pryszcz mi wychodzi na czole i pocę się za uszami, nie jest więc idealnie. Druga panna, bezzębna i z nieświeżym oddechem tłumaczy się, że rodzice się kłócą, a w Polsacie nic nie mówili o higienie, a teraz to ona ma przerąbane. Ta szwedzka piękność aż mnie denerwowała, bo wiem, że bliżej mi do tej bezzębnej i choćby przyszło tysiąc atletów i zjadło tysiąc kotletów i tak będzie po prostu bardzo źle.
Nie odmawiam wartości poznawczej tej książce i szczerze kibicuję tym społecznikom, którzy walczą o kolejnych czytelników w Polsce, ale całość mnie raczej znudziła.
Wisienką na torcie był rozdział o powodach wystąpienia różnic w kulturze czytania w obu krajach - ten przeczytałam zafascynowana. Wiedzieliście, że w połowie XIX wieku w Skandynawii 80% społeczeństwa umiało czytać a w tym samym czasie na terenach polskich tylko 20-30%? Do bierzmowania nie można było przystąpić nie umiejąc czytać i pisać! O...

| link |
@elutka_a
2020-12-19
8 /10
Przeczytane KSIĄŻKI O KSIĄŻKACH
@KazikLec
2019-12-31
7 /10
Przeczytane 2019
@abdita
2019-11-22
8 /10
Przeczytane Posiadam #inne
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Szwecja czyta. Polska czyta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl