Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą

Katarzyna Tubylewicz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Według Tubylewicz „Sztokholm to sprytny uwodziciel i choć warto pozwolić sobie na romans z nim, należy też mieć na uwadze, że będzie cię zwodził”.

Na pierwszy rzut oka olśniewająco piękny i estetycznie harmonijny Sztokholm okazuje się miastem pełnym kontrastów i zawiłości, tematów tabu, a także ukrytych kodów i hierarchii. To miasto fascynujące, na którego ulicach jest wprawdzie ciszej niż w innych stolicach i wystarczy pół godziny, żeby dostać się na bezludną wysepkę Archipelagu Sztokholmskiego, ale szaleństwo przemian oraz żywiołowość debaty nie mają w sobie ani krzty spokoju.

Tubylewicz pisze też o sztokholmskich snobizmach, o egalitaryzmie i jego braku, o tym jak na miasto wpływała polityka i ideały (oraz ideologie) kolejnych epok, o miejskich wyburzeniach (w tym o szokującej z dzisiejszej perspektywy rozbiórce zabytkowej dzielnicy Klara), o tym, jak Sztokholm zmienili uchodźcy i co robią dla nich sztokholmczycy, a także o czysto turystycznych atrakcjach. Z jej przewodnikiem w ręku dowiemy się, gdzie popływać kajakiem, gdzie poopalać się nago, gdzie zorganizować piknik i jak odkryć różne magiczne miejsca.

Wyjątkowe zdjęcia do przewodnika zrobił urodzony już w Sztokholmie syn Autorki, Daniel, którego osobiste spojrzenie na rodzinne miasto świetnie uzupełnia ten nietypowy przewodnik.
Data wydania: 2019-04-03
ISBN: 978-83-8032-330-8, 9788380323308
Wydawnictwo: Wielka Litera
Seria: Podróż Nieoczywista
Stron: 336
dodana przez: Vemona

Autor

Katarzyna Tubylewicz Katarzyna Tubylewicz
Urodzona w 1974 roku
Polska pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, studiowała również polonistykę na UW oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006–2012 była dyrekto...

Pozostałe książki:

Dom Augusty Ta, którą nigdy nie byłam Bardzo zimna wiosna Samotny jak Szwed ? Droga do piekła Szwecja czyta. Polska czyta Niebo w kolorze siarki Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Choroba Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Miłość Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą Rówieśniczki Strzały w Kopenhadze Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie Ostatnia powieść Marcela Własne miejsca
Wszystkie książki Katarzyna Tubylewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-03
8 /10
Przeczytane Mam 2019 Literatura faktu

Jak stwierdziła sama autorka - jest to subiektywny przewodnik, ale przewodnik fantastyczny!
Katarzyna Tubylewicz opowiada o mieście, ale też o ludziach, o kraju, zaskakuje nas, bo przecież wyobrażamy sobie wiele kwestii zupełnie inaczej...
Jako Polka i warszawianka - nie potrafię ogarnąć szwedzkiego braku szacunku do zabytków, do historii, do przeszłości - pierwszy rozdział, o dzielnicy Sztokholmu, która została zburzona, żeby wybudować coś nowego - czytałam coraz szerzej otwierając oczy. Jak to? Jak można zniszczyć budynki sprzed wieków, skoro się zachowały? Dlaczego to, co nowe, jest ważniejsze od tego, co było? Stopniowo, w ciągu lektury, zaczyna się rozumieć, choć może to nie jest najlepsze słowo, jak bardzo zmieniło się na przestrzeni czasu społeczeństwo szwedzkie i jak bardzo chce, żeby patrzeć na nich przez pryzmat tego, co jest, a nie tego, co było niegdyś.
Zaskakujące jest w tym tak egalitarnym społeczeństwie niezwykle hierarchiczne podejście do miejsca zamieszkania, uwewnętrznione przekonanie, że jeśli się wie, w jakiej dzielnicy ktoś mieszka, to ściśle go to określa - to też było niezwykłe.
Szalenie interesujące są nie tylko opisy kolejnych dzielnic, ale przede wszystkim - przytaczane opinie ludzi, rozmowy z nimi, cudownie czytało mi się rozmowę autorki z Perem Wirtenem.
Opisane są miejsca, do których zazwyczaj nie docierają turyści, trzymający się utartych szlaków, a przy okazji opowieści o miejscu - pojawia się kolejna - o człowieku, któremu...

× 2 | link |
@Ewa_3
2023-06-18
8 /10
Przeczytane
@gablo
@gablo
2020-07-07
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl