Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

Katarzyna Tubylewicz
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach.

Szwecja była przez lata niedoścignionym wzorem państwa dobrobytu. Mitem. Gdyby nie istniała, należałoby ją wymyślić. Nowoczesna i zsekularyzowana, kraj Astrid Lindgren i IKEI.

W ostatnim czasie Skandynawię dopadły jednak te same problemy co resztę Europy. Wśród bohaterów rozmów i reportaży Tubylewicz znajduje się wielu zwykłych ludzi o niezwykłych doświadczeniach, m.in. policjant-Afgańczyk, który ma odwagę mówić o różnicach kulturowych, kuratorka wystaw, która została pracowniczką biura pogrzebowego oraz Polka, która zdecydowała się ze swoją dziewczyną na tęczowe rodzicielstwo. Tubylewicz rozmawia też ze znanymi i opiniotwórczymi Szwedami takimi jak pisarka Elisabeth Åsbrink, biskup Eva Brunne czy reporter Niklas Orrenius.

Moraliści to opowieść o szwedzkich marzeniach, ideałach, pomyłkach i wątpliwościach. To książka uniwersalna, a zarazem bardzo na czasie – mówi o tym, co dzieje się z wartościami w czasach migracji, populizmu i nacjonalizmu.
Data wydania: 2017-05-10
ISBN: 978-83-8032-173-1, 9788380321731
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 408

Autor

Katarzyna Tubylewicz Katarzyna Tubylewicz
Urodzona w 1974 roku
Polska pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, studiowała również polonistykę na UW oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006–2012 była dyrekto...

Pozostałe książki:

Dom Augusty Ta, którą nigdy nie byłam Bardzo zimna wiosna Samotny jak Szwed ? Droga do piekła Szwecja czyta. Polska czyta Niebo w kolorze siarki Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Choroba Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Miłość Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą Rówieśniczki Strzały w Kopenhadze Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie Ostatnia powieść Marcela Własne miejsca
Wszystkie książki Katarzyna Tubylewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2020-11-11
10 /10
Przeczytane 2020 zakupy Literatura faktu Mam 2020

Długo czytałam tę książkę, bo nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, zdecydowanie nie jest też rozrywką. Autorka, od lat mieszkająca w Szwecji, rozmawia z ludźmi.
Rozmawia o sprawach ważnych, istotnych, książka poświęcona jest głównie wielkiej fali imigracji, którą Szwecja przyjęła kilka lat temu i temu, jak sobie z nią radzi. Każda rozmowa, to nieco inny punkt widzenia, każda wnosi odmienne podejście.
Wyłania się z lektury obraz kraju, który z jednej strony jest niezwykle otwarty i szczerze chce pomagać, "robić dobrze", kraju, który dla swoich obywateli stworzył, moim zdaniem, rewelacyjne warunki życia, a zarazem kraju, który nie radzi sobie z "robieniem dobrze" komuś, kto jest diametralnie inny. Autorka pokazuje, jak różnice kulturowe wpływają na to, czy i jak uchodźcy odnajdują się w w szwedzkim raju, ale pokazuje też, jak często Szwedzi nie przyjmują do wiadomości owych różnic, obawiając się, że takie podejście zostanie uznane za dyskryminację, a jest to coś, czego bardzo chcą uniknąć, a tym samym wypierając owe różnice - nie umieją rzeczywiście zintegrować migrantów ze społeczeństwem.
Książka podzielona jest na rozdziały tematyczne, w każdym z nich znajdują się rozmowy z kilkoma osobami, co niezmiernie poszerza perspektywę, daje ogląd problemów pod różnymi kątami.
Dla mnie osobiście jest to obraz kraju, w którym bardzo chciałabym żyć, obraz ludzi, którzy popełniają błędy, ale jak wiadomo, ten się nie myli, kto nic nie robi - a oni robią. Robią...

× 11 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl