Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

Katarzyna Tubylewicz
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach. Szwecja była przez lata niedoścignionym wzorem państwa dobrobytu. Mitem. Gdyby nie istniała, należałoby ją wymyślić. Nowoczesna i zsekularyzowana, kraj Astrid Lindgren i IKEI. W ostatnim czasie Skandynawię dopadły jednak te same problemy co resztę Europy. Wśród bohaterów rozmów i reportaży Tubylewicz znajduje się wielu zwykłych ludzi o niezwykłych doświadczeniach, m.in. policjant-Afgańczyk, który ma odwagę mówić o różnicach kulturowych, kuratorka wystaw, która została pracowniczką biura pogrzebowego oraz Polka, która zdecydowała się ze swoją dziewczyną na tęczowe rodzicielstwo. Tubylewicz rozmawia też ze znanymi i opiniotwórczymi Szwedami takimi jak pisarka Elisabeth Åsbrink, biskup Eva Brunne czy reporter Niklas Orrenius. Moraliści to opowieść o szwedzkich marzeniach, ideałach, pomyłkach i wątpliwościach. To książka uniwersalna, a zarazem bardzo na czasie – mówi o tym, co dzieje się z wartościami w czasach migracji, populizmu i nacjonalizmu. Autorka w mocny, intrygujący sposób opowiada nam o problemach, z którymi mierzy się współczesny świat. Nie lukruje rzeczywistości. Może dlatego „Moraliści” to książka o tym, jak być otwartym na Innego jednocześnie stojąc na straży własnych przekonań i najważniejszych demokratycznych wartości. Justyna Kopińska Trudno znaleźć lepszego przewodnika po zmieniającej się szwedzkiej planecie niż Katarzyna Tubylewicz. Jej „Moraliści” to opowieść o społeczeństwie, które wybrało system wartości, wydający się być utopią i jak dotąd konsekwentnie przy nim trwało. Czy można sobie założyć bycie dobrym? Czy Szwecja zderza się dziś z rzeczywistością i własnymi ograniczeniami? Czy unikanie trudnych tematów i konfliktów nie doprowadzi do jakiegoś wielkiego wybuchu? Dobór rozmówców jest niebywale ciekawy – ale jeszcze ciekawsze są pytania, które autorka im zadaje. Bo Tubylewicz patrzy na Szwecję jednocześnie z dystansu i od środka. Kocha ten kraj, ale jasno widzi wszystkie jego pułapki. Ta perspektywa łącznie z talentem reporterskim pozwala jej uogólnić szwedzkie doświadczenie – uczynić z niego jedno z najważniejszych doświadczeń nowoczesności. Agnieszka Holland Katarzyna Tubylewicz - Tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Krytyką Polityczną” i „Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa „Szwecja czyta. Polska czyta”. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.
Data wydania: 2017-05-10
ISBN: 978-83-8032-173-1, 9788380321731
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 408

Autor

Katarzyna Tubylewicz Katarzyna Tubylewicz
Urodzona w 1974 roku
Polska pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, studiowała również polonistykę na UW oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006–2012 była dyrekto...

Pozostałe książki:

Szwecja czyta. Polska czyta Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą Bardzo zimna wiosna Rówieśniczki Samotny jak Szwed ?
Wszystkie książki Katarzyna Tubylewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2020-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 2020 zakupy Literatura faktu Mam 2020

Długo czytałam tę książkę, bo nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, zdecydowanie nie jest też rozrywką. Autorka, od lat mieszkająca w Szwecji, rozmawia z ludźmi.
Rozmawia o sprawach ważnych, istotnych, książka poświęcona jest głównie wielkiej fali imigracji, którą Szwecja przyjęła kilka lat temu i temu, jak sobie z nią radzi. Każda rozmowa, to nieco inny punkt widzenia, każda wnosi odmienne podejście.
Wyłania się z lektury obraz kraju, który z jednej strony jest niezwykle otwarty i szczerze chce pomagać, "robić dobrze", kraju, który dla swoich obywateli stworzył, moim zdaniem, rewelacyjne warunki życia, a zarazem kraju, który nie radzi sobie z "robieniem dobrze" komuś, kto jest diametralnie inny. Autorka pokazuje, jak różnice kulturowe wpływają na to, czy i jak uchodźcy odnajdują się w w szwedzkim raju, ale pokazuje też, jak często Szwedzi nie przyjmują do wiadomości owych różnic, obawiając się, że takie podejście zostanie uznane za dyskryminację, a jest to coś, czego bardzo chcą uniknąć, a tym samym wypierając owe różnice - nie umieją rzeczywiście zintegrować migrantów ze społeczeństwem.
Książka podzielona jest na rozdziały tematyczne, w każdym z nich znajdują się rozmowy z kilkoma osobami, co niezmiernie poszerza perspektywę, daje ogląd problemów pod różnymi kątami.
Dla mnie osobiście jest to obraz kraju, w którym bardzo chciałabym żyć, obraz ludzi, którzy popełniają błędy, ale jak wiadomo, ten się nie myli, kto nic nie robi - a oni robią. Robią...

{}× 9 | link |

Plebiscyt - weź udział!

Cytaty z książki

O nie! Książka Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe