Sendlerowa. W ukryciu

Anna Bikont
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Sendlerowa. W ukryciu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”. Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali. To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.
Data wydania: 2017-10-25
ISBN: 978-83-8049-567-8, 9788380495678
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Biografie (Czarne)
Nagrody: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego (Zwycięzca), Nagroda Literacka m.st. Warszawy (Zwycięzca)
Kategoria: Biografia
Stron: 480
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Anna Bikont Anna Bikont
Urodzona 17 lipca 1954 roku w Polsce (Warszawa)
Absolwentka psychologii. W latach 70. współpracowała z opozycją demokratyczną, a w latach 80. współtworzyła podziemne pismo Solidarności „Tygodnik Mazowsze”. Od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka książki „My z Jedwabnego”. Za teksty ...

Pozostałe książki:

Sendlerowa. W ukryciu My z Jedwabnego Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie Pamiątkowe rupiecie Jacek Nigdy nie byłaś Żydówką To nie mój pies ale moje łóżko Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Kraj raj : piszą reporterzy "Gazety [Wyborczej]" Lawina i kamienie
Wszystkie książki Anna Bikont

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieść o bohaterach drugiego planu

WYBÓR REDAKCJI
6.05.2021

Jeśli ktoś, sięgając po książkę "Sendlerowa. W ukryciu" spodziewa się, że będzie miał do czynienia z opowieścią o życiu Ireny Sendlerowej może czuć się odrobinę zawiedziony, bo książka Anny Bikont chociaż wiele mówi o tytułowej bohaterce jeszcze więcej mówi o tych co zawsze byli gdzieś na drugim planie: innych społecznikach zaangażowanych w rat... Recenzja książki Sendlerowa. W ukryciu

@Jezynka@Jezynka × 10

Komu przeszkadzają zasługi Ireny Sendlerowej

10.01.2021

Próba zmierzenia się z życiorysem heroicznej, walecznej i prawej kobiety. Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska była córką lekarza i działacza Polskiej Partii Socjalistycznej. Matka zajmowała się gospodarstwem domowym. Już w czasie studiów wykazywała się odwagą i bezkompromisowością w obronie uciśnionych. Wspierała duchowo prześladowanych kolegów... Recenzja książki Sendlerowa. W ukryciu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Czytanna
2022-01-18
8 /10
Przeczytane Biografie

Jeśli szukasz klasycznej biografii, chcesz siędowiedzieć coś więcej o życiu Sendlerowej niż to, że ratowała Żydów i sięgasz po książkę Anny Bikont, to źle trafiłeś/aś. Owszem i u Bikont to nie podlega dyskusji, że Irena Sendler pomagała Żydom w czasie II wojny światowej, lecz z pewnością nie jest to żadna hagiografia. Jeśli miałeś/aś już wcześniej do czynienia z publikacjami Anny Bikont wiesz o czym piszę.
Tutaj, losy, życie i działalność Sendlerowej jest ukazana przez pryzmat osób, którym pomagała i z którymi pracowała. Czytając te skrawki z ich życia, kreślimy sobie obraz samej Ireny Sendler.
Przy czym autorka wykonała tytanicznąpracę archiwistyczną i metodologiczną. Książka przesycona jest przede wszystkim przepisami, które (bynajmniej) dla mnie stanowią ucztę jeśli chodzi sytuację Żydów w Polsce po II wojnie światowej, losach przed i powojennej Warszawy.
Jedynie ostatni rozdział w bardziej bezpośredni i oczywisty sposób mówi nam, "jaka" była Irena Sendler.

Książkę oceniam bardzo dobrze. Pomimo zawiłości, czyta sięrewelacyjnie, narracja prosta, ale zarazem treściwa.

Polecam tę książkę każdemu, chociażby ze względu na jej nieoczywistość, po to, by spróbować innej, nieklasycznej biografii.

× 6 | link |
@maslowskimarcinn
2023-10-04
6 /10
Przeczytane

Książka piekielnie drobiazgowa. Nieco przez to chaotyczna, często gubiłem główny wątek, jakby bohaterka biografii stawała się cieniem opowiadanych historii. Z drugiej strony sama postać Sendlerowej – i to trzeba uznać za absolutny walor książki Anny Bikont – przedstawiona jest jako osoba niejednoznaczna ale nie w kontekście jej bohaterstwa, lecz jej pamięci o niej samej. A zatem „Sendlerowa” staje się w pewnej chwili książką o (nie)świadomym zapominaniu i (nie)celowym przeinaczaniu. To książka-pomnik, ale na drżących nogach. Tu w niej właśnie widzę niezwykłość, ukazaną w kontekście bohaterki, której bohaterstwa i wyrzeczeń przecież nikt jej nie ujmuje, osoby pod wieloma względami wyjątkowej, a mimo to której portret traci nieco na bliższym poznaniu.

Autorka kontynuuje tworzenie mitu Sendlerowej, a jednocześnie wysadza jego fundamenty. Zadaje niewygodne pytania, dociekliwie szuka na nie odpowiedzi, stara się poznać prawdę, nawet jeśli okazuje się ona niepopularną. To kolejny aspekt biografii, którą cenię za niezwykłość narracji i niewątpliwą rzetelność; biografii ocalałych i tych, których ocaleć nie zdołano. „Sendlerowa” to przecież opowieść o nas samych, ułamek naszej wojennej biografii.

Obszerność tematów, z jakimi Anna Bikont musiała się siłą rzeczy zmierzyć, zagadek, których nie zdołała (nie z własnej winy) rozwiązać był jednak dla mnie miejscami przytłaczający. Nie mniej jednak „Sendlerową. W ukryciu” polecam.

...

× 1 | link |
@a_ziemniewicz
2020-02-07
8 /10
Przeczytane

To już kolejka pozycja przedstawiająca historię naszej wspaniałej rodaczki Pani Ireny Sendler. Autorka podeszła do tematu bardzo umiejętnie ponieważ możemy w pozycji znależć zarówno elementy biografii autorki jak i historie uratowanych dzieci z getta. Polecam. 

× 1 | link |
@katarzynakobosko
@katarzynakobosko
2023-01-01
9 /10
Przeczytane
@karbonariusz8
2022-08-07
9 /10
@Jezynka
2021-05-06
6 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2021-01-10
3 /10
Przeczytane
@Vernau
2020-06-01
7 /10
Przeczytane Biografie
@paulina.zakrzewska
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
8 /10
Przeczytane
@Edyta_Lutek
@Edyta_Lutek
2019-12-16
7 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sendlerowa. W ukryciu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl