Skalpel

Tess Gerritsen
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 79 ocen kanapowiczów
Skalpel
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 79 ocen kanapowiczów

Opis

Seria tajemniczych morderstw paraliżuje Boston. Okoliczności zbrodni wskazują na seryjnego zabójcę kobiet, `Chirurga` który odbywa karę dożywocia. Młoda policjantka, Jane, przypuszcza, że nie chodzi o zwykłe naśladownictwo. Tymczasem Chirurg ucieka z więzienia a Jane staje się obiektem zainteresowania pary sadystycznych zabójców...
Tytuł oryginalny: The Apprentice
Data wydania: 2013-01-18
ISBN: 978-83-7659-948-9, 9788376599489
Wydawnictwo: Albatros
Cykl: Rizzoli/Isles, tom 2
Stron: 392
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Tess Gerritsen Tess Gerritsen
Urodzona 12 czerwca 1953 roku w USA (San Diego, California)
Tess Gerritsen - współczesna pisarka amerykańska, z zawodu lekarz internista. Po studiach praktykowała w Honolulu na Hawajach, wraz z mężem także lekarzem. W 1987 opublikowała pierwszą powieść, romans z wątkiem kryminalnym, a potem kolejno osiem ksi...

Pozostałe książki:

Autopsja Sobowtór Grzesznik Skalpel Chirurg
Wszystkie książki Tess Gerritsen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

NAŚLADOWCA

21.11.2019

Kolejna wspaniała powieść Tess Gerritsen. Nie sądziłam, że drugi tom opowiadający o dalszych losach Chirurga może być ciekawszy. Pomyliłam się. "Skalpel" jest lepszy od poprzedniczki. Dochodzi do makabrycznego zabójstwa mężczyzny, nic nie wiadomo o uprowadzonej żonie ofiary. Na miejsce przestępstwa przebywa detektyw Korsak. Zaalarmowany znacznymi... Recenzja książki Skalpel

Mordesrtwa w Bostonie

20.06.2012

Tess Gerritsen dawniej jako lekarz nie potrafiła napisać dobrej książki. Jej debiut literacki zniechęcił czytelników do dalszego czytania jej powieści. Dopiero kiedy powieściopisarka porzuciła pracę i zajęła się pisarstwem na poważnie - osiągnęła sukces. Jej seria Jane Rizzoli & Maura Isles zapoczątkowała powieść Chirurg, Skalpel to druga część prz... Recenzja książki Skalpel

@donna412@donna412 × 1

Polecam!

8.04.2016

Moi drodzy! W dzisiejszej recenzji pragnę zaprosić Was to krwistego świata detektyw Jane Rizzoli wykreowanego przez mistrzynię kryminałów medycznych - Tess Gerritsen. Jestem wielką fanką tej autorki, a "Skalpel" to już moje kolejne spotkanie z jej twórczością i mam w planach kolejne. Ale przechodząc do sedna - "Skalpel" został utrzymany na poziomie... Recenzja książki Skalpel

Najlepsza seria

26.06.2019

Druga część cyklu Rizooli&Isles, która pozwala nam na poznanie Pani Patolog Maury Isles. Pierwszą z bohaterek Jane Rizzoli mieliśmy już okazję spotkać przy okazji czytania książki „Chirurg”, która rozpoczyna tą genialną serię. Jane po upłynięciu roku od prowadzonej przez nią sprawy, która zdecydowanie odcisnęła piętno na jej życiu, zostaje we... Recenzja książki Skalpel

@Gosia@Gosia × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Mollinka_90
2020-12-08
8 /10
Przeczytane

Druga część przygód detektyw Rizzoli jest jeszcze lepsza od pierwszej, a bardzo trudno zazwyczaj jest autorom przebić bestsellerową pierwsza część swojej serii, tym większy szacunek dla Tess Gerritsen. Jane musi wyrównać rachunki z Chirurgiem, który naznaczył ją swoim piętnem w poprzedniej części. Choć siedzi w więzieniu o zaostrzonym rygorze, rzuca cień na życie dzielnej policjantki. Ta właśnie włączyła się w śledztwo w sprawie innego makabrycznego seryjnego mordercy. Niespodziewanie nowe zbrodnie zaczynają nabierać cech charakterystycznych dla działań Chirurga, a on sam ucieka z więzienia z jednym celem - dokonania zemsty na Jane Rizzoli. Lektura trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Polecam!

× 12 | link |
@Deutschland91
2019-11-05
9 /10
Przeczytane Kryminał Sensacja Thriller

"Skalpel" jest kontynuacją Chirurga i autorka po raz kolejny wciągnęła mnie w świat zbrodni i mrocznych sekretów. Drugi tom mi się podobał jeszcze bardziej niż pierwszy, od książki nie można się oderwać, odkładałam ją na półkę po przeczytaniu rozdziału, po chwili znowu zaczynałam następny.
Trochę mnie denerwowała Jane Rizzoli, chwilami zaczynała się zachowywać jak płaczliwa mimoza owszem przeszła traumę, nie będę zdradzała co ją spotkało, bo odebrałabym innym satysfakcje z lektury, ale na dłuższą metę jej rozterki doprowadzały mnie do szewskiej pasji.
W drugiej części pierwszy raz pojawia się Maura, jeszcze niewiele wiemy o bohaterce, autorka dopiero wprowadza początek znajomości między bohaterkami. Plus za mniej opisów związanych z mitami, w Chirurgu w narracji z punktu widzenia mordercy było tego co niemiara i zaczęło mnie to nudzić, tutaj autorka skupia się na chorym umyśle mordercy przez co narracja staje się mroczniejsza. Zakończenie może trochę napisane na szybko, ale osobiście takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam. Polecam

× 9 | link |
@Nina
2019-11-17
7 /10
Przeczytane 2017 E-book

Kiedyś postanowiłam sobie, że zacznę czytać serię Rizzoli/Isles od początku. Przeczytałam Chirurga, jak się okazało 2 lata temu! Jak ten czas leci! Tak więc wróciłam do swojego postanowienia i przeczytałam kolejną część serii. Ciekawa jestem jak długo część trzecia będzie czekać na swoją kolej :)
Co do samej książki - oczywiście, jak wszystkie z serii świetna. Czyta się samo i w końcu zaczynam poznawać początki kariery detektyw Rizzoli.
Jestem na tak!

× 9 | Komentarze (2) | link |
@beata87
2019-11-17
8 /10
Przeczytane

Rewelacyjny thiller. Drugi z cyklu o Rizzoli i Isles. Jeszcze nie łączy ich przyjaźń. Poznajemy chłodnego i zdystansowanego agenta FBI Gabriela Deana, który pomaga bostońskiej policji w schwytaniu seryjnego mordercy Hegemona. Powraca Chirurg... Brutalne morderstwa, wartka, spójna akcja, intrygujące śledztwo nie pozwalają oderwać się od czytania. Tylko rozwiązanie sprawy było niespodziewane... szybkie i proste. Ale to nie minus powieści.

× 9 | link |
@Eli1605
2019-11-30
7 /10
Przeczytane 2017

Bardzo lubię książki Tess Gerritsen i bohaterkę serii Jane Rizzoli. Przeczytałam już kilka pozycji z tej serii bez zachowania chronologii i teraz uzupełniam swoje braki. I tak właśnie dotarłam do " Skalpela". Mam wrażenie, że w tej pozycji negatywni bohaterzy urządzili sobie polowanie na Jane. Ale Rizzoli jest twarda, zorganizowana i niczego się boi. W końcu codziennie w męskim świecie policjantów musi odgrywać macho. Musi być nieugięta i nie okazywać nawet cienia słabości. Tymczasem Chirurg i Hegemon ( zaprzyjaźnieni i współpracujący ze sobą seryjni mordercy) widzą w niej także, a może przede wszystkim kobietę. Fakt, że jest ona policjantką dodaje im tylko smaczku. Może to przez co przeszła Jane Rizzoli przypomni jej, że jest kobietą i może czasami okazać słabość czy pozwolić sobie na odrobinę szczęścia. Tak było na ostatniej stronie i tak trzymaj Jane. Polecam.

× 8 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-24
9 /10
Przeczytane Thriller/kryminał/sensacja Mam w domu 📚

Druga część z serii o Rizzoli i Isles to książka, od której po prostu nie mogłam się oderwać. Zakończenie jednego rozdziału nie pozwalało mi na odłożenie książki bez zapoznaniem się z kolejnym i tak do samego końca. Bardzo lubię styl pani Gerritsen, a ta książka spodobała mi się jeszcze bardziej niż "Chirurg".

Główna bohaterka Jane Rizzoli może nie jest bez wad, ale mimo swojego trudnego charakteru bardzo ją polubiłam. Doktor Isles pojawia się w tej części po raz pierwszy i jeszcze trudno było wyrobić sobie o niej zdanie.
Akcja przebiega bez zbędnych dłużyzn, pomysł na fabułę bardzo przypadł mi do gustu, autorka ciekawie zaplanowała kontynuację "Chirurga", a włączenie do śledztwa agenta Gabriela Deana z FBI urozmaiciło akcję i pozwoliło uniknąć "powtórki z rozrywki" z części pierwszej.
Zakończenie może trochę zbyt proste i banalne, ale nie czepiam się :)

Nie zaliczam jednak "Skalpela" do gatunku thrillerów medycznych. Oczywiście bardzo podobały mi się opisy pracy doktor Isles, ale moim zdaniem w thrillerze medycznym powinno być więcej elementów takich jak środowisko szpitalne, lekarze, pielęgniarki, a nie tylko praca lekarza sądowego i sekcje zwłok.

× 6 | link |
@Millefiori
2020-07-09
7 /10
Przeczytane 1g) Kryminał/ sensacja/ thriller❤ 1j) Lit. Ameryki PN: amerykańska 1a) Biblioteka Miejska SZ. 1ź) 2020 5) NOTATKI

NOTATKI WŁASNE:

1. Nekrofilia (tanatofilia, nekrolagnia) czyli pociąg do zmarłych, była zawsze jedną z najciemniejszych kart w dziejach ludzkości. Słowo pochodzi z greki (o przypadkach nekrofilii wspominał już Herodot), ale istnieją dowody, że uprawiano ją jeszcze w czasach faraonów.

- Piękną albo wysoko urodzoną kobietę, zmarłą w owych czasach, oddawano do zabalsamowania nie wcześniej niż trzy dni po śmierci, dla pewności, że nie zostanie wykorzystana seksualnie przez mężczyzn odpowiedzialnych za przygotowanie jej do złożenia w grobie.

- Legenda głosi, że król Herod uprawiał seks ze swoją żoną przez siedem lat po jej śmierci.

2. Zaburzenie preferencji seksualnych; stan, w którym bodźcem stymulującym seksualnie mogą być jedynie ludzkie zwłoki. Skłonność ta może być jednak wygeneralizowana do wszystkich obiektów, które danej jednostce kojarzą się ze śmiercią bądź zwłokami (np. śpiące osoby).
Zaburzenie to może być skojarzone ze skłonnościami sadystycznymi.

3. Grupą osób, u których można diagnozować nekrofilię są też te zawodowo kontaktujące się ze zwłokami, dla których profanacja zwłok może być wynikiem głodu seksualnego lub zastępczym działaniem seksualnym. Rysy nekrofilne mogą przejawiać się w skłonności do praktyk ze śpiącymi lub nieprzytomnymi (cechy tanatofilii).

4. W 9% ofiary seryjnych morderców bywają wykorzystywane seksualnie post mortem. Jeffrey Dahme...

× 5 | link |
@ziellona
2020-02-21
4 /10
Przeczytane 21 - Kryminaly i sensacja

No właśnie. Niestety, tylko "może być". Zabierałam się za Skalpel  długo, a czytałam jeszcze dłużej. Jeśli thiller medyczny czytam ponad tydzień, zamiast standardowych dwóch dni... oznacza to tylko tyle, że nie jest "to to".

Jest to kontynuacja Chirurga, dość przewidywalna i powielająca schematy z pierwszej (dość dobrej) części. Mnóstwo sekcji i obrzydliwych flaków, co w tym przypadku jest na plus. Tylko, że w tej ilości flaków i gnijących ciał, wątki romantyczne są tak jakby... nie na miejscu? Jakby wyrwane z innej powieści i przylepione tutaj. Jako, że Tess Gerritsen jest pisarką współczesną, możliwym jest że wydawca nalegał na jakiś miły, romansowy wątek. Powiadają, że na Clancy'ego też naciskali, ale udało mu się odeprzeć wydawcę i Polowanie na czerwony październik jest bez żadnych "momentów". Takie mam wrażenie, że ten cały wątek tete-a-tete jest dodany po prostu na siłę. 

Gerritsen jest pisarką wielce wszechstronną. Trzeba chyba przeczytać wszystkie jej książki, bo nie da się przylepić łatki "lubię ją / nie lubię jej". Nawet w tej serii, za którą osobiście nie przepadam. (to moje prywatne widzimisię, że po prostu nie przepadam za duetem feministycznym Isles-Rizzoli) są takie perełki, od których trudno się oderwać. Taka jest Autopsja. Taka jest Dolina Umarłych - te dwie książki uważam za wyśmienite w porównaniu z innymi trupio-sekcyjnymi thillerami. Chirurg jest ok, a Skalpel... - słaby. Gdyby ten Skalpel czytać osobno, ...

× 5 | Komentarze (1) | link |
@sandrajasona
2019-11-08
5 /10
Przeczytane Przeczytane w 2016 Thiller

Thriller, kontynuacja Chirurga, niestety tylko kontynuacja. Pisany jakby pod przymusem, czyta się dobrze, można się bać, niestety koniec nie zachwyca. Mam wrażenie, że autorka nie miała pomysłu, aby to z hukiem, jak to ona potrafi zakończyć, w sumie, tak samo mógł się kończyć Chirurg, byłby tylko trochę dłuższy.

× 5 | link |
@Gosia
2019-06-26
10 /10
Przeczytane

Druga część cyklu Rizooli&Isles, która pozwala nam na poznanie Pani Patolog Maury Isles. Pierwszą z bohaterek Jane Rizzoli mieliśmy już okazję spotkać przy okazji czytania książki „Chirurg”, która rozpoczyna tą genialną serię.
Interesująca, z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji książka autorki, która z jeszcze większa intensywnością zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy serii. Zdecydowanie jestem ogromną fanką autorki, która pisze niepowtarzalne thrillery medyczne, po które sięgam wiedząc, że z pewnością się nie rozczaruję.

× 3 | link |
@dustderouver
2019-12-01
6 /10
Przeczytane

Na początek powiem, że odradzam czytanie tej części książki, jeśli jeszcze nie czytaliście Chirurga.

Rizzoli ciągle nie jest w stanie uwolnić się od koszmaru spotkania z Chirurgiem rok temu, chociaż uparcie wmawia sobie, że wszystko jest już w porządku i Chirurg nie zawładnął jej życiem. Jednak ponownie zaczynają się okrutne morderstwa, również w lato i bardzo przypominające to, co robił nasz poprzedni antagonista, co dość wyraźnie wskazuje na to, że ktoś postanowił go naśladować. Kwestia przebywającego w więzieniu Chirurga, którego myśli intensywnie krążą wokół Jane, też nie jest do końca oczywista. Na dodatek do sprawy zostaję przydzielony członek FBI, który uparcie twierdzi, że jest tu tylko po to, żeby obserwować śledztwo.

Również druga część zasługuje na tytuł rasowego thrillera medycznego. Masa szczegółów dotyczących ludzkiego ciała, szczegółów dotyczących badania, np. tkanin... Chociaż zastanawiałam się, czy niektóre te opisy były tak potrzebne i czy człowiek może się w nich nie pogubić albo po prostu o nich zapomnieć. Ale i tak jest to imponujące.

Ciągle się coś dzieje, więc nie będziemy narzekać na nudę. Nowe tropy, nowe trupy, dwóch morderców na wolności i tajemniczy powód przebywania członka FBI. Pojawia się wątek miłosny, bo czemu nie, ale nienachalny.
ALE.

Jestem okropnie zła na scenę, na którą najbardziej oczekiwałam przez całą książkę. Na scenę spotkania Rizzoli z mordercami, a szczególnie z Chirurgiem. Aż otworzyłam oczy...

× 2 | link |
@tala86
2011-07-02
10 /10
Przeczytane Chce mieć Medycyna sądowa - powieści

Książka wciąga już od pierwszych stron, ba, można powiedzieć że nawet od pierwszego zdania :) Zresztą wszystkie książki tej autorki takie właśnie są. :) Nie można się oderwać, a po skończeniu ma się ochotę na więcej.

× 2 | link |
@WitchTaco
2021-06-05
9 /10
Przeczytane

Kontynuacja Chirurga, powrót Rizzoli do złych wspomnień z przeszłości, powrót jej największego wroga który wraz z nowym, wspólnikiem łączą siły i zaczyna się seria zabójstw.
Chirurg jest już postacią kultową, wiedząc iż pojawi się kontynuacja gdzie znowu on zawita - było wiadome, że będzie to kolejna bardzo dobra lektura - tak jak zresztą każda z książek Tess Gerrtisen.
Jedyne co, to uważam iż finalna akcja rozwinęła się nazbyt szybko, przez co mna się wrażenie pewnego niedosytu....uczucia, że jeszcze czegoś tu brakuje - jednak Tess ma taki styl pisania i lubi rozkręcać akcję i zmieniać obrót sytuacji pod sam koniec książki co na ogół bardzo lubię w książkach autorki jednak w przypadku skalpela, wszystko rozegrało się za szybko, jak juz mówiłam - został pewien niedosyt.

× 1 | link |
@bunia
2010-01-22
10 /10
Przeczytane

Momentami brało mnie obrzydzenie. Książkę czyta się może niekoniecznie przyjemnie, ale na pewno bardzo dobrze. Thriller na 5. Dla osób o mocnych nerwach.

× 1 | link |
@klaudia.nogajczyk
2020-03-14
6 /10
Przeczytane Biblioteczne Łupy Najlepsze Seria

"Skalpel" to drugi tom serii medycznej, której głównymi bohaterkami są detektyw Jane Rizzoli i lekarz medycyny sądowej Maura Isles. O twórczości tej autorki słyszałam już niejednokrotnie, jednakże dopiero teraz zwróciłam na nią baczną uwagę. W "Skalpelu" powracamy do zdarzeń z I tomu "Chirurg". Jane stara się zapomnieć o koszmarze, który stał się jej udziałem. Wraca do względnego spokoju, całą swoją energię poświęcając pracy. Jej spokój zostaje zmącony przez morderstwo, które zdaje się mieć wiele wspólnego z "Chirurgiem", a przynajmniej z jego naśladowcą. Jane kierująca się wrodzoną intuicją śledczego, stara się zrobić wszystko, aby złapać mordercę za wszelką cenę, sama znajdując się w niebezpieczeństwie. Co sądzę o tej książce? Bardzo przypadła mi ona w moje czytelnicze gusta, pomijając mnogość medycznych terminów, fabuła trzyma w napięciu do ostatniej strony. Z czystym sumieniem polecam, wszystkim tym, których nie brzydzą makabryczne opisy, i oczywiście tym, którzy jeszcze nie zetknęli się z twórczością tej autorki.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Większość ekscytujących momentów naszego życia przychodzi niespodziewanie, więc powinniśmy się nauczyć smakować owe rzadkie dreszcze rozkoszy, które przerywają monotonię upływającego czasu.”
× 2
#
“Ludzie szczęśliwi stają się samowystarczalni, oddychają innym powietrzem i podlegają innym siłom grawitacji. ”
× 1
#
“W zaległej ciszy słychać było jedynie złowrogie brzęczenie much. Nic prócz długich złocistych włosów nie przypominało kobiety ze zdjęć; kobiety, której sam uśmiech wystarczył, żeby mężczyźni s...”
× 1
#
“Ludzi pragnących uciec od betonu, asfaltu, młotów pneumatycznych i ryku klaksonów podmiejski park przyciąga niczym magnes. Wśród tych, którzy szukali odpoczynku w chłodzie cichego lasu, znalaz...”
#
“...las: gęstwina drzew, dywan martwych liści. Odpowiednie miejsce- gdzie robactwo i zwierzęta leśne wspólnie dopełnią aktu unicestwienia. ”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Chirurg
Chirurg
Tess Gerritsen
8.3/10
Niezwykle brutalny zabójca, nazywany przez media "chirurgiem", zabija młode samotne kobiety, przepro...
Grzesznik
Grzesznik
Tess Gerritsen
8.2/10
Nowe wydanie. W opactwie Graystones ofiarą wyjątkowo brutalnej napaści padają dwie zakonnice - jedna...
Sobowtór
Sobowtór
Tess Gerritsen
8.3/10
Dwie siostry, które nie miały o sobie pojęcia. Dwie historie życia, które pobiegły tym samym torem...
Autopsja
Autopsja
Tess Gerritsen
8.3/10
Lekarz sądowy, Maura Isles, sądziła, że w pracy nic jej już nie zaskoczy. Gdy zapakowana w plastikow...
Klub Mefista
Klub Mefista
Tess Gerritsen
8.1/10
Napisane krwią po łacinie słowo "zgrzeszyłam" w miejscu okrutnego zabójstwa młodej kobiety, której o...
Mumia
Mumia
Tess Gerritsen
7.5/10
Kolejny, długo oczekiwana powieść z bohaterkami znanymi między innymi z 'Autopsji', czy 'Klubu Mefis...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl