Skandynawski raj: o ludziach prawie idealnych

Michael Booth
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Skandynawski raj: o ludziach prawie idealnych
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Norwegowie płacą bardzo wysokie podatki, Finowie borykają się z problemami z alkoholem, a Szwedów łączą z sąsiadami raczej chłodne relacje. Mimo to w państwach północy mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie.

Co decyduje o zadowoleniu społecznym w krajach skandynawskich? Jak przejawia się i co o Skandynawach mówi "prawo Jante"? Jaki jest stosunek społeczeństwa do imigrantów?

Michael Booth z brytyjską ironią opisuje codzienne życie mieszkańców Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii, które wydaje się rajem na ziemi. Opowiada o życiu na dostatniej północy, zasypując czytelnika ciekawostkami. Zwraca uwagę zarówno na zalety, jak i wady modelu skandynawskiego, które mogą prowadzić do ograniczenia wolności jednostki i jej prawa do swobodnego decydowania nie tylko o swoich dochodach, ale i losie.

"Skandynawski raj" to książka, która ułatwia zrozumienie odrębności tego regionu, jego specyfiki na tle Europy oraz wzajemnych stosunków między krajami północy. Michael Booth przedstawia mity na temat krajów skandynawskich oraz wskazuje, które z nich znajdują uzasadnienie w rzeczywistości. Katalog mitów jest bogaty, od wiary Islandczyków w elfy po totalitaryzm państwa szwedzkiego, ale autor najwięcej uwagi poświęca skandynawskiemu modelowi państwa socjalnego. Czy model oparty m.in. na wysokich podatkach i rozbudowanym systemie świadczeń społecznych jest godny przejęcia czy może przeciwnie - odrzucenia?
Tytuł oryginalny: The Almost Nearly Perfect People: Behind the Myth of the Scandinavian Utopia
Data wydania: 2015-10-29
ISBN: 978-83-233-3946-5, 9788323339465
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Mundus
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 432
dodana przez: kazal_ka

Autor

Michael Booth Michael Booth Brytyjski dziennikarz i autor książek poświęconych jedzeniu. Jego artykuły regularnie pojawiają się w licznych brytyjskich i zagranicznych czasopismach, w tym „Condé Nast Traveller”, „Independent on Sunday”, „The Times”, „The Telegraph”, „Monocle” o...

Pozostałe książki:

Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia Jedz, módl się, jedz The Meaning of Rice. A culinary tour of Japan Sushi i cała reszta. Wszystkie smaki Japonii Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie
Wszystkie książki Michael Booth

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Skandynawski raj: o ludziach prawie idealnych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

AL
2022-03-28
3 /10
Przeczytane

Książka mnie rozczarowała. Czy raczej - autor mnie rozczarował. Myślałam, że dowiem się czegoś ciekawego o poszczególnych nacjach, a dostałam wyznania malkontenta. Opinie autora to głównie takie czepialstwo. Ci są najszczęśliwszym narodem - no, ale z czego oni się tak cieszą, naprawdę nie ma z czego. Ci są najbogatsi - ale nie powinni spoczywać na laurach tylko szukać innych źródeł dochodu, to nic, że nie ma potrzeby, nie mogą tak tylko siedzieć i czerpać garściami z tego, co mają. Tamci wierzą w trolle - no, rzeczywiście, jak mogą, to takie głupie ( i to mówi przedstawiciel kraju, który hoduje sobie potwora w jeziorze!). Dla mnie Michael Booth to taka stara ciotka, która siedzi na kanapie i ma za złe.

| link |
HO
2021-12-30
6 /10
Przeczytane

Niestety, już trochę nieaktualna, wydana w 2015r. książka przybliża nam trochę życie w krajach skandynawskich. O ile uważam, że rozdziały o Finlandii, Szwecji i Danii były dość rozbudowane i zawierały w sobie przydatne informacje, to mam wrażenie, że Islandia to tylko historia kryzysu gospodarczego w 2008r, a Norwegia to rozważania o ropie i wydarzeniach z 22 lipca 2011r. Mimo to myślę, że dla zainteresowanych tą północną częścią Europy będzie to ciekawa i warta przeczytania pozycja.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Skandynawski raj: o ludziach prawie idealnych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl