Sklepy cynamonowe i inne opowiadania

Bruno Schulz
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Sklepy cynamonowe i inne opowiadania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Poetyckie opowiadania Brunona Schulza zebrane w tomie Sklepy cynamonowe są uznawane za jedno z najoryginalniejszych dzieł literatury polskiej, jednak tuż po publikacji wywołały sprzeczne emocje: od krytyki ze strony politycznej prawicy po zachwyty takich twórców jak Zofia Nałkowska, Julian Tuwim czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W czasach stalinowskich twórczość Schulza była oficjalnie zwalczana, a po 1956 roku za sprawą Jerzego Ficowskiego została odkryta na nowo. Do dziś opowiadania te przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a Ulica Krokodyli doczekała się też ekranizacji w reżyserii braci Quay. Autor – skromny malarz i nauczyciel rysunku – z dnia na dzień dołączył do grona najbardziej rozpoznawalnych pisarzy tamtych czasów.
Nowe wydanie klasycznego dzieła Brunona Schulza zostało wzbogacone o cztery późniejsze i mniej znane opowiadania, napisane już po publikacji Sklepów cynamonowych: Jesień, Republikę marzeń, Kometę oraz Ojczyznę.

Dziś można powiedzieć, że być może to Schulz, a nie Gombrowicz czy nawet uhonorowany Noblem Miłosz, jest najbardziej powszechnie znanym i docenianym pisarzem polskim XX wieku, a liczba prac powstających na temat jego twórczości w różnych krajach świata idzie w setki. Jeśli dołączymy do tego wspomnianą już swoistą recepcję jego dzieł i biografii przez literaturę, teatr i kino, ujrzymy obraz twórcy, który w ponad siedemdziesiąt lat po śmierci z młodzieńczą energią zdobywa coraz to nowe umysły.
Jerzy Jarzębski

Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji.
Czesław Miłosz

Styl tej książki naświetla i przegląda rzeczywistość jakby na wylot, ukazuje ją zdeformowaną i prawdziwą, jak tkankę pod mikroskopem − prawdziwością spotęgowaną i groźną. Książka niezmiernie interesująca, do której wraca się po wciąż nowe zdziwienia, którą się czyta na nowo w różnych kierunkach, na różnych głębokościach.
Zofia Nałkowska
Data wydania: 2022-01-26
ISBN: 978-83-67022-66-8, 9788367022668
Wydawnictwo: Marginesy
Seria: Marginesy Klasycznie
Stron: 248
dodana przez: Catta

Autor

Bruno Schulz Bruno Schulz
Urodzony 12 lipca 1892 roku na Ukrainie (Drohobycz)
Bruno Schulz – polski prozaik żydowskiego pochodzenia, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki.

Pozostałe książki:

Proces Sklepy cynamonowe Sklepy cynamonowe / Sanatorium pod Klepsydrą Sanatorium Pod Klepsydrą Polskie opowieści z dreszczykiem Godziny dzieciństwa O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Przedmieście Duchy na dachu. Groteski Opowiadania. Wybór esejów i listów Proza Sklepy cynamonowe i inne opowiadania Xięga Bałwochwalcza Bruno Schulz Bruno Schulz Listy, fragmenty, wspomnienia o pisarzu Collected stories Fictions of Bruno Schulz Kometa Księga listów (Dzieła zebrane, t. 5) Księga obrazów Ojczyzna Opowiadania Opowiadania, eseje i listy Przed i po. Bruno Schulz Szkice krytyczne SŁOWNIK SCHULZOWSKI Wybór opowiadań Wybór prozy Z listów odnalezionych
Wszystkie książki Bruno Schulz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Sklepy cynamonowe i inne opowiadania nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2022-02-09
10 /10

Wyobraźnia to władza zmysłowa. Uważa się, że ludzka wyobraźnia jest miejscem oddziaływania sił nadziemskich na człowieka, że są w człowieku wyobrażenia, które nie pochodzą z poznania na jawie świata materialnego. Jej wielofunkcyjność wskazuje na ważne miejsce w życiu osobowym człowieka, łącznie z rolą integrującą. A ten, kto posiadł władzę wyobraźni, może zawładnąć ludzkim umysłem.

Taką władzę bez wątpienia dzierżył Bruno Schulz, którego dzieło jest symbolem artystycznej drogi do niezwykłości. Sklepy Cynamonowe są jak zanurzenie w niezbadany wszechświat, jak transkrypcja snów, jak surrealistyczny kosmos pełen enigmatycznych istot, a całość wymyka się jakiemukolwiek kategoryzowaniu. W tych snach, rzeczywistość łączy się z absurdalnymi obrazami, niewygodnymi pozorami, zakłóceniami regularności czasu, paradoksami i innymi wizjami. Schulz wymazuje przedmioty i idee, nie przez nihilistyczne deklaracje, ale przez cierpliwe ich zaciemnianie, nakładając na siebie jedno wielobarwne pióro po drugim. Jest sensualistą, który drwi z realnego poznania świata, nie odbiega jednak zbytnio od codzienności, którą włącza w swój wielki porządek kosmiczny. Sklepy Cynamonowe to opowieść ekscentryka, to zbiór drobnych winiet, w których jesteśmy świadkiem cudownych, czasem ekstatycznych, przerażających czy dziwnych wydarzeń. Są gęste i impresjonistyczne, a metafory, porównania i personifikacje autora wirują w czytelniku, niczym żywy i surrealistyczny kosmos barw z Gwiaździstej nocy Van ...

× 2 | link |
@madbed
2022-06-03
Przeczytane

SKLEPY CYNAMONOWE
Bruno Shulz
Marginesy

"Sklepy cynamonowe" to zbiór opowiadań, który został wzbogacony o cztery mniej znane oraz wydany w nowej szacie graficznej przez Wydawnictwo Marginesy.
Autor był prozaikiem, malarzem i krytykiem literackim pochodzenia żydowskiego.
"Sklepy cynamonowe" to jego debiut.
Mimo skromnego dorobku literackiego był uważany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy lat trzydziestych.
Został zastrzelony przez żołnierza gestapo, a pamięć po sobie zostawił w twórczości, która została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków.
Wszystkieopowiadania łączy czas i miejsce akcji oraz osobanarratora.
To ta sama osoba, która raz jest dorosłym a raz dzieckiem.
Opowiadania dotyczą dzieciństwa, nowych doświadczeń, ojca, który jest najważniejszy, kupca, właściciela sklepu z materiałami. Opowiada o matce, służącej Adeli czy krawcowych. Wspomina o miasteczku, jakiejś nostalgi.
Momentami ciężko mi się ją czytało, biorąc pod uwagę okres w jakim została napisana. Na plus rysunki, których część jest dosyć wymowna.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Sklepy cynamonowe i inne opowiadania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl